صفحه اصلی / مقالات / گسترش دامنه مصونیت سیاسی حتی به حیطه آزارهای جنسی؟!

گسترش دامنه مصونیت سیاسی حتی به حیطه آزارهای جنسی؟!

و باز هم دست درازی های جنسی کشیش ها در قبال نوجوانان

یک سالی می شود، که تقریبا هر ماه یک شکایت در مورد آزارهای جنسی کشیش های کلیسای کاتولیک به دادگاه های استان نیوبرانزویک ارائه می گردد. بگونه ای که شمار پرونده های در دست رسیدگی دست کم سر به 56 مورد زده است، که به دست کم 11 کشیش پیوند دارند. اما 32 شکایت تنها برعلیه کمیل لگر مطرح شده، که بین سال های 1957 تا 1980 در کلیسا خدمت می کرد. البته بسیاری از این کشیش ها فوت نموده اند. کمااینکه همه شکات کمیل لگر پس از مرگش از وی شکایت کرده اند.

البته دست درازی های جنسی در کلیساها تنها به این استان و یا کانادا محدود نمی شود. کمااینکه در ژوئیه سال جاری وارد شدن چندین اتهام از این دست به کاردینال (دومین مقام والای کلیسای کاتولیک/ پس از پاپ و بالاتر از اسقف اعظم) جرج پل، جنجال عظیمی به پاکرد. چراکه وی والامقام ترین روحانی کاتولیک استرالیا و جهان می باشد، که با چنین اتهامی روبروست.

در عین حال کشیش ها تنها مذهبیونی نیستند، که به اینگونه دست درازی ها متهم می شوند. کمااینکه در ایران چندین تن از والدین خانواده های مذهبی از سعید طوسی قاری سرشناس و معلم قرآن شکایت کرده اند، که در خلال جلسات آموزش قرآن نوجوانان شان را هدف دست درازی جنسی قرار داده است. همچنین این رخدادها تنها در مراکز مذهبی پیش نمی آیند. کمااینکه در خانواده، محل کار، باشگاه های ورزشی، مدارس، ارتش و… نیز، اتفاق می افتند.

زلزله در هالیوود

اینک دست کم یک سده می شود، که همه از آزارهای جنسی در هالیوود آگاهی داشته اند. اما واکنش به این واقعیت، دست کمی از تلخی و چندش آوری اصل آن نداشته است. کمااینکه در خلال این سده این مساله به راحتی نادیده گرفته شده است. بدتر اینکه قربانیانی که افشاگری را برگزیدند، تنها ماندند، مجددا قربانی شدند، و داغ ننگ به جای خوردن بر پیشانی خاطیان، بر پیشانی قربانیان می خورد.

اما به نظر می رسد پس از مطرح شدن ماجراهای پرشمار دست درازی های جنسی هاروی واینستین تهیه کننده بزرگ هالیوود، فضا دارد اندک اندک تغییر می کند. کمااینکه اینک ادعاهای زیادی نیز در مورد بسیاری دیگر از چهره های سطح بالای دنیای سرگرمی سازی از جمله کوین اسپیسی، بن افلک، چارلی رز، جفری تمبور، داستین هافمن و… مطرح شده اند. فراتر اینکه برخی از اخبار مربوط به دانه درشت‌ های این رسوایی ‌های جنسی چنان زلزله ای در هالیوود ایجاد نمودند، که زنان دیگری نیز دل و جرأت پیدا کردند که پا پیش بگذارند، و در مورد آنچه بر آنها رفته افشاگری کنند.

میزان پرشمار دست درازی های جنسی در نیروهای انتظامی و نظامی

صدها زن از آن شکایت دارند، که در هنگام کار در پلیس سواره سلطنتی کانادا/ آر سی ام پی مورد دست درازی های جنسی قرار گرفته اند. خوشبختانه مسئولان این نیروی انتظامی مصرانه می گویند که از مشکل موجود آگاهند، و برای مقابله با آن گام های عمده ای برداشته اند. و واقعا هم چنین کرده، و به این گام ها ادامه می دهند.

از دیگر سو تیمسار کریستین وایتکراس رئیس کارکنان نیروهای مسلح نخستین زن ارتش کانادا می باشد، که به درجه سپهبدی رسیده است. یکی از مشکل ترین وظایفی که تاکنون به عهده او گذاشته شده، این می باشد که به بالاترین مقام رسیدگی کننده به مساله ادعاهای گسترده آزارهای جنسی در ارتش منصوب گردید.

سیاستمداران خاطی

در جهان سیاست نیز مانند بقیه حوزه ها چنین دست درازی هایی وجود داشته، و دارند. کمااینکه جرالد ریگان نخست وزیر پیشین استان نوااسکوشیا، سناتور پیشین کانادایی دان مردیت که در عین حال یک روحانی مسیحی هم هست، ال فرانکلین سناتور آمریکایی، ادوارد برنارد موری شهردار پیشین سیاتل، دامینیک اشتراوس کان رئیس وقت صندوق بین‌المللی پول، کنگ یونگ سئوک نماینده مجلس کره، گورگس ترون وزیرخدمات اجتماعی دولت سارکوزی، و آنتونی وینر نماینده پیشین کنگره آمریکا، تنها مشت نمونه خروار از بلندپایگان سیاسی کانادا و سایر کشورها هستند.  

اما تا همین حدود یک سال پیش بیل کلینتون سطح بالاترین سیاستمداری به شمار می رفت، که نزدیک بود افشای روابط پنهانی جنسی اش با مانیکا لووینسکی کارآموز کاخ سفید، برایش به بهای از دست دادن کرسی ریاست جمهوری آمریکا تمام شود. اما همسرش هیلاری گفت که شوهرش را بخشیده، و از مردم آمریکا نیز خواست او را ببخشند. البته این کار آقای کلینتون از دیدگاه قانونی دست درازی جنسی تلقی نشد. چراکه ظاهرا آن روابط با رضایت دو طرف صورت می گرفت. البته خانم لووینسکی بعدها گفت، که آقای کلینتون از او سوء استفاده کرده است.

اما حتی اگر این گفته خانم نامبرده را نشنیده بگیریم، فهرست شاهکارهای جنسی آقای کلینتون طولانی است. کمااینکه جوانیتا براددریک پرستار نیز همچنان او را متهم می کند، که در سال 1978 به وی تجاوز نمود. بیل کلینتون همچنین برای جلب رضایت پائو جونز کارمند وقت دولت آرکانزاس (که وی را متهم به نشان دادن عضو جنسی خود و پیشنهادهای غیراخلاقی به این خانم کرده بود) جهت مصالحه بدون برگزاری دادگاه، موافقت کرد به این خانم 850 هزار دلار بپردازد.  

اخیرا نیز هثر لیند بازیگر تلویزیون گفته در هنگام عکس انداختن با جرج بوش پدر، این آقا باسنش را دستمالی، و شوخی رکیکی کرد. مترجمی هم که نخواسته نامش فاش شود، هشتمین زنی است، که در مورد آقای بوش ادعایی مشابه دارند.

اما مهم تر از همه عملکرد رییس جمهور کنونی دانلد ترامپ می باشد. بسیاری از زنانی که به شکلی در دوران پس از ازدواج وی با ملانیا با او سر و کار داشته اند، می گویند همچنان از هر فرصتی برای ناخنک زدن به زنان دیگر سوء استفاده می کرده است. مثلا ناتاشا استویناف خبرنگار نشریه مردم (پیپل) خاطرنشان نموده وقتی در سال 2005 برای گفت و گو با این زوج به مارا لاگو (ویلای بزرگ و مجلل 22 جریبی شان در ساحل پالم فلوریدا) رفته بود، پس از آن که ملانیا از اتاق خارج شد، دانلد ترامپ این خبرنگار را به دیوار چسباند، و زبانش را در دهان او فرو کرد. البته خود ترامپ همه این اظهارات را رد می نماید.

همچنین بسیاری از گفتارها و رفتارهای وی و به ویژه انتشار فیلمی از گفت و گویش در سال 2005 با بیلی بوش مجری تلویزیون، موجی از خشم برعلیه او برانگیخته اند. چراکه در این فیلم با افتخار می گوید بی اختیار زنان زیبا را می ‌بوسد، و از آنجا که ستاره است، می ‌تواند هر کاری که دلش بخواهد، با آنان بکند و… البته بازهم آقای ترامپ در واکنش خاطرنشان کرده که این گفته ها نه بازتاب شخصیت واقعی اش، که صحبت‌های خصوصی مانند حرف‌هایی بوده، که در رختکن ‌زده می شود.

گستره مصونیت سیاستمداران حتی به حوزه جرائم جنسی؟!

برغم بسیاری از موارد پیشین در هالیوود که جنجالی در رسانه ها ایجاد و خیلی زود به دست فراموشی سپرده می شد، این بار مرتکبان با پیامدهای عملی رفتارشان روبرو شده اند. از جمله اینکه نه تنها همسر هاروی واینستین ترکش کرد، بلکه این غول تهیه کنندگی هالیوود از صنعت متبوعش اخراج شد، شبکه نت فلیکس همکاری اش را با کوین اسپیسی قطع کرد، شبکه تلویزیونی سی بی اس چارلی رز را اخراج نمود، و….

در خلال، پیش، و پس از تبرئه ژیان قمیشی از هر 5 اتهام آزار جنسی در بیست و چهارم مارس 2006، تظاهرات گسترده ای در سراسر کانادا برعلیه وی صورت گرفت. همچنین کارش را به عنوان یکی از توانمندترین مجریان رادیو/تلویزیونی از دست داد. حدود دو سال پیش ادم مک پیرسون آموزگار ساکن کلگری به جرم برقراری رابطه جنسی سه ساله با دانش آموز نوجوانش، به 5 سال زندان محکوم گردید. پیشتر هم به روند پیگیری این معضل در نیروهای نظامی و انتظامی، اشاره شد.

بدیهیست که برخورد قاطع با اینگونه خلافکاران نه تنها مایه امید، که کاملا ضروری است. اما در حالی که متخلفان حوزه های سرگرمی سازی، اقتصادی، آموزشی و… نسبتا مکافات عمل خود را می پردازند، و یا دست کم بدنام و مطرود می شوند، سخنگوی جرج بوش پدر این مورد را که رییس جمهور 93 ساله اسبق باعث آزار یک هنرپیشه شده، تنها تلاشی برای شوخی می خواند،…. بیل کلینتون همچنان تا پایان دوره مربوطه بر کرسی ریاست جمهوری تکیه زد. دانلد ترامپ پس از فاش شدن گفتار رکیکش در مورد چنگ انداختن به اعضای خصوصی بدن زنان (و البته تکذیب خودش) و ایراد اتهام از سوی بیش از دوازده زن از جمله جسیکا لیدز و جیل هارث، برای احراز همان سمت کلینتون و بوش برگزیده می شود، و پس از فاش شدن بسیاری از… همچنان زمام امور کشورش را در دست دارد.

به نظر می رسد، مصونیت سیاستمداران حتی به حوزه جرائم جنسی نیز گسترش یافته است.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *