صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / گزینه های پیش روی متقاضیان خرید خانه: نقل مکان به شهری دیگر؛ خرید و مالکیت شراکتی؛ اجاره نشینی به مدت نامحدود

گزینه های پیش روی متقاضیان خرید خانه: نقل مکان به شهری دیگر؛ خرید و مالکیت شراکتی؛ اجاره نشینی به مدت نامحدود

روند افزایش قیمت مسکن در شهرهای عمده، بخصوص تورنتو و ونکوور، همچنان ادامه دارد و متاسفانه علیرغم برخی تدابیر اتخاذ شده از سوی بانک مرکزی و دولت فدرال، به نظر نمی رسد که به این زودی ها خیال کند شدن داشته باشد. برای مقاله این هفته، مطلبی درباره گزینه های پیش روی متقاضیان خرید خانه را انتخاب کرده ام که امیدوارم مورد توجه قرار بگیرد.

***

با توجه به اوضاع نه چندان مطلوب اقتصادی و سخت تر شدن روزافزون شرایط اعطای وام مسکن، دست بسیاری از خریداران بار اول از بازار مسکن دو شهر عمده کشور کوتاه شده است. اما برای این افراد گزینه های دیگری نیز وجود دارد.

 

نقل مکان به بازار مسکن ارزان تر

برای خریدارانی که حاضر باشند هر روز مسافت طولانی بین محل زندگی و محل کار خود را طی کنند، نقل مکان به بازارهای ارزان تر در اطراف شهرهای بزرگ، معقول به نظر می رسد.

برای مثال تورنتو را در نظر بگیرید. متوسط درآمد خانوار در این شهر 75 هزار و 270 دلار در سال و متوسط قیمت مسکن 762 هزار و 975 دلار می باشد. با توجه به این اعداد و ارقام، متقاضیان خرید مسکن واجد شرایط وام نخواهند بود.

راب مک لیستر، بنیانگذار RateSpy.com  می گوید: حداکثر مبلغی که این خانوار می تواند بابت خرید ملک بپردازد، 620 هزار و 934 دلار می باشد. ضمن اینکه باید 6 درصد پیش پرداخت بپردازد.

اما، توانایی خرید در فاصله یک ساعته از غرب تورنتو، یعنی در منطقه همیلتون- برلینگتون که قیمت متوسط مسکن 507 هزار و 131 دلار می باشد، افزایش می یابد. یک خانوار با درآمد سالانه 75 هزار و 270 دلار می تواند با پرداخت حداقل ودیعه یعنی 25 هزار و 713 دلار واجد شرایط دریافت وام باشد. اگر وام مسکن 5 ساله ثابت با نرخ 2.5 درصد را دریافت کند، أقساط ماهانه، از جمله هزینه بیمه وام مسکن، با احتساب دوران استهلاک 25 ساله،  2 هزار و 231  دلار خواهد بود.

کسانی که مایل باشند به کل از GTA   فاصله بگیرند، می توانند هزینه وام مسکن خود را به مقدار بیشتری کاهش بدهند.

در اتاوا، شهری که متوسط قیمت مسکن 355 هزار و 539 دلار و متوسط درآمد خانوار 75 هزار و 270 دلار در سال می باشد، می توان به راحتی با پرداخت 18 هزار و 332 دلار پیش پرداخت، وام مسکن دریافت کرد. اقساط ماهانه بر حسب وام 5 ساله ثابت با نرخ 2.5 درصد و استهلاک 25 ساله، 1 هزار و 614 دلار خواهد بود.

البته مک لیستر یادآوری می کند که هزینه های اضافی از جمله هزینه رفت و آمد و مالیات نقل و انتقال زمین و همچنین مالیات بر املاک نیز بایستی در نظر گرفته شود.

خرید و مالکیت شراکتی

بر اساس آخرین نظرسنجی انجام شده از سوی بانک RBC، خرید خانه به اتفاق دوست یا یکی از اعضای خانواده گزینه ایست که حداقل 24 درصد از جوانان آن را در نظر دارند.

آلن آرونسون، از مشاوران املاک HomeLife/Realty One  با اشاره به این مساله می افزاید: این افراد با روی هم گذاشتن درآمدشان، واجد شرایط دریافت وام های بزرگتر بوده و می توانند مبلغ پیش پرداخت را بین خود تقسیم کنند.

یک فرد مجرد بایستی برای خرید یک خانه 800 هزار دلاری، سالانه 143 هزار و 342 دلار درآمد داشته باشد. اما اگر دو فرد با درآمد پایین تر، با یکدیگر توافق کرده و مشترکا اقدام به خرید کنند، می توانند برای دریافت وام مسکن 5 ساله ثابت با نرخ 3 درصد و استهلاک 25 ساله، هر کدام 5 درصد پیش پرداخت بپردازند. اقساط ماهانه هر کدام از آنها  1 هزار و 744 دلار (شامل بیمه وام مسکن) خواهد بود.

آنها ضمن تقسیم کردن مالیات 24 هزار و 400 دلاری نقل و انتقال زمین (در تورنتو) می توانند مالیات بر املاک و هزینه آب و برق و بیمه را نیز بین خود تقسیم کنند.

اگر این گزینه به نظر جالب می آید، بایستی به این نکته مهم توجه داشته باشید که اگر یکی از شرکا در پرداخت اقساط ماهانه کوتاهی کند، نه تنها روابط فیمابین خدشه دار می شود، بلکه احتمال از دست دادن خانه و تصرف آن از طرف بانک یا وادار شدن به فروش زودهنگام آن وجود دارد.

آرونسون توصیه می کند که شرکا با کمک وکیل مجرب، متن توافقنامه رسمی و حقوقی، با ذکر کامل جزئیات و تعهدات طرفین در صورت وقوع سناریوهای مختلف ، تنظیم نمایند.

 

اجاره نشینی به مدت نامحدود

در بازارهای بیش از حد داغ و موقعیت های خاص، اجاره نشینی عاقلانه و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه می باشد. جیسون هیت از موسسه مالی Objective Financial Partners  با اشاره به این مساله، یک فرد ونکووری را مثال می آورد که می خواهد کاندوی کوچک خود را به یک خانه مستقل 1.5 میلیون دلاری در شهر تبدیل به احسن کند. او پس از جور کردن 20 درصد پیش پرداخت با 300 هزار دلاری که بابت فروش کاندو به دست آورده، بایستی بابت وام مسکن با نرخ 2.5 درصد و استهلاک 25 ساله، ماهانه 5 هزار و 375 دلار اقساط بپردازد.

اما کسانی که مایل نیستند زیر بار این وام سنگین بروند، می توانند به جای پرداخت 300 هزار دلار بابت پیش پرداخت، آن را سرمایه گذاری کنند و شرایط بعد از بازنشستگی خود را بهتر کنند.

با اجتناب از پرداخت 28 هزار دلار مالیات نقل و انتقال زمین در بریتیش کلمبیا و همچنین صرفه جویی در 1 هزار و 500 دلار هزینه حقوقی برای نهایی کردن قرارداد، می توان آن مبلغ را سرمایه گذاری کرده و طی 10 سال، با احتساب 4 درصد سود خالص (بعد از کسر مالیات) به 487 هزار و 741 دلار افزایش داد.

به گفته هیت، کرایه یک خانه 1.5 میلیون دلاری می تواند ماهی 3 هزا رو 500 دلار عاید صاحبخانه کند، در حالی که اقساط وام مسکن طی 5 سال نخست 5 هزار و 376 دلار و طی 5 سال بعدی (در صورت افزایش نرخ به 5 درصد) 6 هزار و 674 دلار خواهد بود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *