اخباراخبار جهان

چین و ایران باید به خاطر پنهانکاری در مورد شیوع کووید-19 محاکمه شوند

 

به نقل از نشنال پست

یک گزارش جدید در کانادا اصرار دارد چین و ایران به خاطر پنهانکاری در مورد شیوع کووید-19، که اقتصاد جهان را ویران کرد، باید پاسخگو باشند.

سارا تیش، کارشناس حقوق بشر، می نویسد: شواهد موثقی وجود دارد که نشان می دهد حکومت هر دو کشور چین و ایران نشانه های بروز پاندمی را در روزهای اولیه پنهان کرده و ماندن در قدرت را به قیمت جان شهروندان خود و مردم جهان انتخاب کردند. آنها متهم به عدم ارائه گزارشات صحیح و مخفی کردن گستردگی شیوع از جامعه بین المللی، و ساکت کردن افراد آگاه هستند.

این گزارش تحت عنوان بررسی مسئولیت رژیم های استبدادی در پاندمی کووید-19 و پنهان کردن آن، توسط موسسه مک دونالد-لوریه اتاوا و گروه تحقیقات امنیتی کانادا منتشر شد.

در این گزارش به مطالعه ای از دانشگاه ساوث همتون اشاره شده که نشان می دهد اگر مداخله چین در جلوگیری از گسترش بیماری فقط 3 هفته زودتر انجام می شد، آمار مبتلایان به کووید-19 تا 95 درصد کاهش می یافت.

 

 

بر اساس این گزارش، لی منگ یان، ویروس شناس دانشگاه هنگ کنگ، پس از اینکه حکومت چین تحقیقات بر روی ویروس کرونا را متوقف کرده، و افراد آگاه را وادار به سکوت کرد، در ماه آوریل به آمریکا گریخت.

دولت ایران نیز متهم به مخفی کردن شواهد، ارائه گزارشات نادرست، و فدا کردن سلامت مردم برای حفظ ثبات و اقتدار خود است. 

این گزارش نتیجه گیری می کند کانادا و سایر کشورها می توانند از راه های قانونی، دولت های چین و ایران را به دلیل نقض قوانین و تعهدات بین المللی محاکمه کنند؛ زیرا مخفی کردن اطلاعات مهم پزشکی می تواند مصداق جنایت علیه بشریت بوده و حتی می توان کووید-19 را نمونه یک سلاح بیولوژیک علیه مردم جهان دانست. بر اساس این گزارش کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، سازمان بهداشت جهانی، دیوان کیفری بین المللی، و شورای امنیت سازمان ملل نهادهایی هستند که برای مجازات چین و ایران می توان به آنها شکایت کرد. همچنین می توان مجازات این دو کشور را از طریق سیستم قضایی داخلی کانادا و آمریکا و با اعمال تحریم های جدید پیگیری کرد. به علاوه، مقامات چین از طریق سیستم قضایی خود این کشور، و به اتهام زیر پا گذاشتن قانون سلامت و قرنطینه مرزی و همچنین قانون کیفری جمهوری خلق چین قابل پیگرد قضایی هستند. 

تیش با اشاره به اینکه به دلیل محدودیت هر یک از قوانین، باید همزمان همه آنها را با هم پیگیری کرد گفت: باید اطمینان حاصل کنیم که هیچ دولت یا مقامی فراتر از قانون قرار نمی گیرد. به نظر من، عدم محاکمه رژیم های اقتدار گرا، نوعی تسلیم در برابر حکومت های آنها خواهد بود

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید