مقالاتمقالات اجتماعی

گزارش واتیکان درباره پرونده سوء رفتار جنسی مک کاریک: مقصر شمردن بسیاری از مقامات، تبرئه فرانسیس

 

به نقل از آسوشیتد پرس، تحقیق و تفحص واتیکان درباره تئودور مک کاریک، کاردینال اسبق، نشان می دهد طی سالیان، بسیاری از اسقف ها، کشیشان و پاپ ها گزارش های مربوط به سوءرفتارهای جنسی او را کم اهمیت جلوه داده یا انکار کرده اند، که ثابت می کند پاپ فرانسیس نیز، تا پیش از اینکه یکی از قربانیان مک کاریک لب به سخن باز کند و اتهام کودک آزاری در کلیسا را مطرح کند، در برخورد با متجاوزان و آزارگران جنسی راه پیشینیان خود را در پیش گرفته بود.

واتیکان روز سه شنبه در اقدامی کم سابقه گزارش 449 صفحه ای از تحقیق و تفحص داخلی خود را برای احیای اعتبار مقامات واتیکان، که با رسوایی مک کاریک فرو ریخته بود، منتشر کرد.

در این گزارش بخش بزرگی از تقصیرها به پای کشیشی نوشته شده است که دیگر در قید حیات نیست: پائول جان دوم، کسی که در سال 2000 مک کاریک را به سمت اسقف اعظم واشنگتن منصوب کرد و با وجود اینکه گزارشاتی که درباره مک کاریک به دست او رسیده بود سوءرفتارهای جنسی او را تایید می کرد، ترجیح داد تلاش مذبوحانه او را برای رد اتهامات باور کند.

این گزارش همچنین از زنگ خطرهایی خبر می دهد که سال ها قبل به صدا درآمده اما نشنیده گرفته شده بود؛ زمانی که در سال 1993 مجموعه ای از نامه های بی نام به مقامات کلیسای آمریکا و سفیر واتیکان ارسال شد. این نامه ها مک کاریک را متهم به گرایشات پدوفایل (دارای گرایش جنسی به پسربچه ها) می کرد و از همخوابگی او با پسران و مردان جوان خبر می داد. اما در آن زمان سفیر نامه ها را از بین برد و کلیسای آمریکا نیز بر اساس سیاست خود، که گزارش های بی نام را ملاک عمل قرار نمی داد، هیچ اقدامی در جهت روشن شدن ماجرا نکرد.

مک کاریک 90 ساله، سال گذشته پس از افشا و تایید سوءرفتارهای جنسی مُبلغ سرشناس و نیکوکار بزرگ کلیسا، توسط پاپ فرانسیس خلع لباس شد. اما واتیکان گزارشاتی از رفتارهای ناشایست مک کاریک دارد که به سال 1999 باز می گردد. با این وجود، مک کاریک تا سال گذشته فرصت یافت مدارج ترقی را طی کند و در سمت های کلیدی کلیسای کاتولیک ایفای نقش کند.

 

 

یافته های گزارش واتیکان فلش اتهام را به سمت اسقف ها و کشیشانی می گیرد که با ادله محکم، واتیکان را در جریان سوءرفتار مک کاریک قرار ندادند یا چشم خود را به روی این رفتارها و سرپیچی های او از قوانین کلیسا بستند. 

جالب اینجاست که این گزارش، از بین همه مقامات کلیسا، پاپ فرانسیس را تبرئه می کند و یادآور می شود او هیچ گاه محدودیت های کلیسا را کاهش نداد، هرگز مک کاریک را نماینده دیلماتیک واتیکان نخواند، و تا پیش از سال 2017، اسنادی در رابطه با سوءرفتار مک کاریک دریافت نکرده بود. اما در این گزارش اشاره نمی شود آیا پس از اینکه در سال 2013 یکی از سفیران واتیکان مکررا به او درباره مک کاریک و رفتارهای ناشایست او تذکر داد، به دنبال سند و مدرکی گشت و پیدا نکرد یا او هم این تذکرات را نشنیده گرفت.

بالاخره در سال 2017 و با اولین شکایت رسمی علیه مک کاریک از سوی فردی که در سال 1971 و در سنین نوجوانی مورد سوءاستفاده او قرار گرفته بود، پاپ فرانسیس موضع خود را تغییر داد که منجر به برگزاری دادگاه و خلع لباس مک کاریک شد. اما گزارش شامل شکایت های غیررسمی تکان دهنده ای از سوی خانواده نوجوانان درباره این اسقف اعظم است که با وجود نامه ها و گزارشاتی که از سال ها قبل به کلیسا ارسال کرده بودند همچنان شاهد رشد مک کاریک در مسیر حرفه ای خود بودند.

در این گزارش اما اشاره ای به فرهنگ حاکم بر کلیسا نشده که روابط جنسی با همجنس یا جنس مخالف را گناهی قابل اغماض می شمارد و تنها در سال های اخیر است که با مطرح شدن بحث کودکان و نوجوانان در این روابط، کلیسا پرچم خود را بالا برده است. رسوایی مک کاریک که در اوج جنبش MeToo برملا شد، نشان داد شاگردان کلیسا و کشیشان جوان هم می توانند قربانی سوءاستفاده های جنسی بالادستی های خود باشند و سیستم قضایی کلیسا فاقد ساز و کار موثری برای مقابله با متجاوزانی است که با سوءاستفاده از قدرت و اعتبار خود زیردستان شان را قربانی شهوت خود می کنند.

جیمز گرین، کسی که به گفته خود از سن 11 سالگی به مدت دو دهه از سوی مک کاریک مورد آزار و اذیت قرار گرفته بود و افشاگری او یکی از دلایل اصلی محکومیت مک کاریک در دادگاه بود، ضمن ابراز خوشحالی از انتشار این گزارش می گوید: افراد زیادی هستند که به خاطر همین یک نفر زندگی شان تباه شده است. او خودش را مهم تر از دیگران می داند و به خاطر خودش زندگی من و هزاران نفر را فدا کرده است. وقت آن رسیده که کلیسای کاتولیک خود را از وجود چنین افراد پلیدی پاک کند.

اما دستور تهیه گزارش زمانی از سوی فرانسیس صادر شد که اسقف اعظم کارلو کاری ویگانو درباره دو دهه سرپوش گذاشتن بر رفتارهای مک کاریک سخن گفت و از ده ها مقام واتیکان و کلیسای آمریکا که در جریان رفتارهای ناشایست او بودند نام برد.

در این میان، یکی از جنجالی ترین ادعاهای ویگانو این است که فرانسیس همان کسی بود که مک کاریک را با وجود همه اتهاماتی که علیه او مطرح بود به مقام مشاور معتمد کلیسا ارتقا داد. ویگانو خواستار استعفای فرانسیس شد، چرا که معتقد است او خود یکی از کسانی بود که گزارشات مکرر علیه فساد مک کاریک را نشنیده می گرفته است.

با وجود اثبات صحت بسیاری از ادعاهای ویگانو، هنوز اتهاماتی که علیه فرانسیس مطرح کرده اثبات نشده و مورد اختلاف نظر است.

گزارش تهیه شده توسط واتیکان بر اساس اسناد و مدارک از پنج نهاد رسمی واتیکان، سفارت واتیکان، و مصاحبه با 90 نفر از شاگردان و همکاران مک کاریک، و همچنین مقامات کنفرانس اسقف های کاتولیک تهیه شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست