مقالاتمقالات اجتماعی

گزارش دادگاه عالی پنسیلوانیا: در طول 10 سال بیش از 300 کشیش به کودکان تعرض کرده‌اند

روز سه‌شنبه، دادگاه عالی ایالت <پنسیلوانیا> در آمریکا، گزارشی منتشر کرده که نشان می‌دهد در طول 10 سال گذشته، 300 کشیش به حدود 1000 کودک، تعرض جنسی کرده‌اند. این گزارش 900 صفحه‌ای، برآیند یکی از بزرگترین تحقیقات در ایالات متحده، پیرامون سوءاستفاده‌ جنسی در کلیساهای کاتولیک است. این پژوهش‌ها، با جزئیاتی دردناک، نشان داد که چطور یکی از قدرتمندترین کلیساهای دنیا، برای چند دهه آزار و رنج کودکان را پنهان کرده بود. در این گزارش آمده است: <پیشتر، گزارش‌های دیگری نیز درباره‌ سوءاستفاده از کودکان در کلیسای کاتولیک در دست بوده، اما گستره این گزارش‌ها، هرگز به این بزرگی نبوده است. برای بسیاری از ما، این‌ها همیشه مواردی بودند که در جاهای دیگر روی می‌دادند، در جاهایی که دور از ما بودند. اما اکنون می‌دانیم که این موارد، همه جا اتفاق افتاده است>.

از میان مواردی که در گزارش آمده، یکی ماجرای کشیشی را بازگو می‌کند که دختری زیر 18 سال را باردار کرده، سپس به او کمک کرده که نوزادش را سقط کند و پس از این همه، کشیش یاد شده، همچنان در شورای کلیسا پذیرفته شده است. مورد وحشتناک دیگر، پیرامون کشیشی است، که به تجاوز دهانی و مقعدی با دست کم 15 پسر اعتراف کرده، که یکی از آنها تنها 7 سال داشته است. گزارش یاد شده، همچنین دربردارنده‌ پرونده‌ای از یک کشیش است که ادرار، موهای دستگاه تناسلی و خون قاعدگی دخترانی را که به آنها تجاوز کرده، در خانه نگه داشته است.

این گزارش می‌گوید: <کمابیش همه‌ موارد تعرضی که در این تحقیقات یافت شدند، قدیمی‌تر از آنها بودند که بتوان آنها را پیگیری قضایی کرد. با این همه، دو کشیش، که هویت‌شان در این گزارش آمده بود، به جرائم جنسی متهم شدند. از میان اتهامات این دو کشیش، می‌توان به تعرض جنسی ادامه‌دار و ماهانه آنها به دو کودک اشاره کرد که برای چند سال به درازا کشیده و در 2010 پایان گرفت>.

بیست و سه عضو شورای هالی هیات منصفه ایالتی، که دربردارنده چند عضو کلیسای کاتولیک نیز بود، پس از سه سال کار بر روی این تحقیقات توانستند این گزارش یکپارچه را پدید آورند. این گزارش، بر پایه یک سری اسناد داخلی کلیساهای شش ناحیه هستند که با گواهی قربانیان نیز همراه شده‌اند. گزارش می‌افزاید: پس از ارائه‌ این اسناد، بیش از 12 کشیش در مقابل هیات منصفه‌ دادگاه عالی ظاهر شدند و بیشتر آنها، به آنچه کرده بودند، اعتراف کردند. هیات منصفه دادگاه عالی، در این گزارش نوشته که آنها در این تحقیقات، همچنین از پلیس فدرال آمریکا (FBI) یاری گرفته‌اند. کارآگاهان FBI، به تحلیل روش‌های پنهانکاری در این موارد پرداخته بودند. روش‌هایی که محققین آنها را نشانه‌ مهارت این شوراهای مذهبی در پنهان‌کردن حقیقت، خوانده‌اند.

گردآورندگان این گزارش می‌گویند این تحقیقات توانسته بیش از 100 کودک، بیشتر مذکر، را شناسایی کند که قربانی این موج تعرض جنسی بوده‌اند. این گزارش خاطرنشان کرده که با در نظر گرفتن اسناد گم شده و قربانیانی که برای شهادت دادن، اقدامی نکرده‌اند، انتظار می‌رود که هزاران نفر دیگر نیز، از جمله قربانیان موارد مشابه باشند. آقای <تیم لنون> سرپرست گروهی است که <شبکه‌ بازماندگان قربانی تعرض جنسی کشیشان> یا به اختصار Snap نام گرفته، و سازمانی است که گروهی از وکیلان مدافع آمریکایی آن را بنیان گذاشته‌اند. آقای <لنون> می‌گوید که این که دیده دولت آمریکا، چنین گزارش جامع و کاملی را گردآوری کرده، بسیار امیدوارکننده بوده است. او در گفتگو با روزنامه‌ Guardian می‌گوید: <حالا شاهد این هستیم که جامعه، خود ادامه کار را به دست بگیرد و بگوید که این کار خلاف است و باید جلوی کلیسا را گرفت>. آقای <لنون> که خود نیز در 17 سالگی، قربانی تجاوز جنسی یک کشیش در <آیووا> بوده، می‌گوید که گزارش دادگاه <پنسیلوانیا> نشان می‌دهد که مساله تعرض جنسی در کلیسای کاتولیک بسیار شایع بوده است.

دادگاه عالی <پنسیلوانیا> در گزارش یاد شده، افزون بر صدها صفحه جزئیات تعرض جنسی این کشیش‌ها، همچنین رهنمودهایی برای تغییر قوانین جاری در این زمینه، ارائه داده است. در این رهنمودها آمده که قانون مرور زمان در مورد پرونده‌هایی از این دست باید برچیده شود، تا به قربانیان بیشتری اجازه داده شود که به پیش آمده و گواهی و شکایت خود را به دادگاه ارائه دهند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان