مقالاتمقالات پزشکی

گزارش جدید: بی توجهی دولت به حفظ سلامت کارکنان حوزه سلامت در دوران پاندمی

 

به گزارش CP24، کانادا با بی توجهی به درس هایی که می توانست از شیوع سندروم شدید تنفسی (سارس) سال 2003 بگیرد، کارکنان بخش بهداشت و سلامت خود و خانواده هایشان را در معرض خطر ابتلا به کووید-19 قرار داده است.

ماریو پوسامای، مشاور ارشد کمیته تحقیق دو ساله بر روی ویروس سارس، اخیرا نقاط ضعف اداره سلامت کانادا را در گزارشی خلاصه کرده است.

این کمیته بررسی چگونگی گسترش اپیدمی سارس را در کانادا و به ویژه در انتاریو به عهده داشت. در حالی که در کانادا 44 نفر بر اثر ابتلا به سارس جان خود را از دست دادند، در سراسر جهان به خصوص در کشورهای چین و تایوان، صدها نفر قربانی ویروس سارس شدند. اما به گفته پوسامای، آن کشورها، برخلاف کانادا، درس هایی را که از اپیدمی سارس آموختند برای مقابله با کووید-19 به خدمت گرفتند. 

پوسامای می گوید: در حال حاضر شاهد ناکامی سیستماتیک و البته قابل پیشگیری کانادا در عبرت گرفتن از شیوع سارس در سال 2003 هستیم. این ناکامی هم در ایجاد آمادگی قبلی برای رویارویی بحران دیده می شود و هم در واکنش سریعی که لازمه مقابله با بزرگ ترین بحران سلامت قرن است.

پوسامای در گزارش خود تحت عنوان دوران ترس: چگونه کانادا در حفظ ایمنی کارکنان سیستم سلامت، و مدیریت کووید-19 شکست خورد؟ از عدم توجه دولت به ایمنی کارکنان بخش سلامت از پرستاران خانه های سالمندان گرفته تا تکنسین ها، پرستاران و پزشکان بیمارستان ها پرده بر می دارد.

 

 

او می نویسد: در حالی که دولت آمار جانباختگان کارکنان حوزه سلامت را 12 نفر اعلام می کند، اتحادیه های صنفی خبر از جان باختن 16 نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا می دهند. همچنین نرخ ابتلا در میان این افراد نسبت به کارکنان حوزه سلامت در چین، 4 برابر بیشتر است.

پوسامای معتقد است یکی از اشکالات موجود در دوران شیوع سارس که در دوران پاندمی کنونی نیز تکرار شد عدم مشورت گرفتن دولت و اداره سلامت از کارکنان حوزه سلامت در تدوین دستورالعمل های بهداشتی بود. پوسامای می گوید هنوز هم با وجود بروز موج دوم کرونا این بی توجهی به تخصص کارکنان حوزه سلامت رفع نشده است.

پوسامای در این گزارش افشا می کند در حالی که در کانادا انتقال بیماری کووید-19 از راه تنفس تا مدت ها مورد تردید بود، ماسک های N95 در اختیار بسیاری از کارکنان حوزه سلامت قرار نگرفت، و تا چند ماه پس از آغاز پاندمی هنوز بیمارستان ها با کمبود سایر تجهیزات محافظت شخصی مواجه بودند. در صورتی که در تایوان و چین، دو کشوری که شیوع سارس را تجربه کرده بودند، چنین کمبودی وجود نداشت.

پوسامای به دولت توصیه می کند افسران ارشد سلامت استان ها را موظف به ارائه گزارش از میزان آمادگی حوزه تحت اختیار خود برای مقابله با بحران و واکنش در شرایط اضطراری کنند و همچنین به آنها برای رفع کمبودهای موجود اختیار عمل لازم داده شود.

او همچنین پیشنهاد می کند علاوه بر متخصصین علوم پزشکی در اداره سلامت، از کارشناسان بهداشت و ایمنی محیط نیز به طور مستقل برای نظارت بر ایمنی  و سلامت محیط کار دعوت به همکاری شود.

دکتر سندی باچمن، رئیس سابق انجمن پزشکی کانادا، که تجربه طبابت در دوران سارس را نیز در کارنامه دارد، می گوید در ابتدای پاندمی کووید-19 از کمبود تجهیزات محافظت شخصی در بیمارستان ها، با وجود گزارش کمیته سارس و توصیه های مکرر نسبت به لزوم ایجاد آمادگی برای پاندمی ها، شوکه شده است. 

او می گوید: چه می توان گفت؟ نمی فهمم با وجود گزارش کامل کمیته سارس چرا آمادگی لازم برای رویارویی با پاندمی ایجاد نشده بود. او می افزاید: احساس من این است که دولت انتظار داشت کارکنان حوزه سلامت بدون تجهیزات محافظت شخصی خود را سپر بلای جامعه کنند؛ درست مثل اینکه از یک آتش نشان توقع داشته باشیم بدون تجهیزات به دل آتش بزند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست