اخباراخبار کانادا

گزارش بانک مرکزی کانادا: کسری بودجه کانادا در صدر کشورهای گروه بیست 

 

به گزارش هافینگتون پست، کسری بودجه دولت کانادا در دوران پاندمی با اختلاف زیاد از اکثر کشورهای بزرگ دیگر پیشی گرفته است. اما بر اساس یک مطالعه جدید، حداقل در کوتاه مدت این مساله چندان هم بد نیست.

طبق تحلیل بانک ملی، کسری بودجه کانادا در سال جاری تقریبا معادل یک پنجم (19.6 درصد) کل اقتصاد کشور است که با بریتانیا، که با کسری بودجه معادل 14.6 درصد بازدهی اقتصادی اش در رتبه دوم کسری بودجه قرار دارد، اختلاف قابل توجهی را نشان می دهد.

به گفته دفتر بودجه پارلمان کسری بودجه کانادا در سال مالی جاری به 330 میلیارد دلار خواهد رسید. 

اما وارن لاولی، تیلور اشلیک و ژاکلین پاکه، اقتصاددانان بانک ملی، در گزارش خود یادآور شده اند با نگاهی مثبت، این کسری بودجه نشان می دهد هیچ کشور دیگری به اندازه کانادا برای احیای اقتصادی در دوران پاندمی هزینه نکرده است. 

این اقتصاددانان در گزارش بانک ملی نوشتند: در حال حاضر شاهد نتایج مثبت این رویکرد دولت هستیم. بازار کار در کانادا بر اساس همه معیارها بسیار قوی تر از بازار کار در آمریکا خود را بازسازی کرده است. در ماه های اخیر بی ثباتی و انفعال در آمریکا بازار کار این کشور را فلج کرده است.

 

 

این اقتصاددانان همچنین خاطرنشان کردند دولت کانادا پاندمی را با بدهی کمتر از میانگین کشورهای پیشرفته آغاز کرد و به همین دلیل، با وجود کسری بودجه قابل توجه، صندوق بین المللی پول اکنون خالص بدهی دولت کانادا را کمتر از 50 درصد ارزیابی کرده که بهترین آمار در بین کشورهای گروه 7 است؛ نتیجه ای که می توان آن را عمل کردن دولت اقلیت لیبرال به وعده خود در خصوص پایین نگه داشتن میزان بدهی دولت نسبت به سایر کشورهای صنعتی بزرگ دانست.

با این وجود، اگر بدهی خانوارها و مشاغل در کانادا را به بدهی دولت اضافه کنیم، کانادا بعد از ژاپن و فرانسه دارای سنگین ترین میزان بدهی در بین کشورهای گروه 20 است.

نظرسنجی های اخیر نشان می دهد هرچند مردم کانادا کم کم نسبت به افزایش کسری بودجه دولت احساس نگرانی می کنند، اما مایل نیستند دولت هنوز چتر حمایتی خود را از روی آنها بردارد.

نظرسنجی جدیدی که این هفته منتشر شد نشان داد 67 درصد شرکت کنندگان از دولت می خواهند برای جلوگیری از افزایش کسری بودجه بر کاهش هزینه ها تمرکز کند، اما در عین حال 57 درصد از شرکت کنندگان بر این مساله اتفاق نظر داشتند که هنوز زمان مناسب برای کاهش هزینه ها فرا نرسیده است

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست