املاک و مسکنمقالات

گزارشات جدید: تنها 20 درصد از خانواده‌های تورنتو، می‌توانند خانه بخرند

از: دنیل تنسر – روزنامه‌نگار کانادایی

آیا بازارهای مسکن استان‌های کانادا، همچنان در جهت رفاه بیشتر ساکنان این استان‌ها فعالیت می‌کنند؟ دلیل این پرسش این است که شواهد زیادی در ساختار و کارکرد این بازارها وجود دارند، که نشان می دهد بازارهای مسکن کشور، کارایی‌هایی که برایشان طراحی شده را دنبال نمی‌کنند. پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد که به خاطر افزایش بی‌رویه‌ قیمت مسکن، اکنون تنها کسر کوچکی از خانواده‌های کانادایی ساکن شهرهای بزرگ کشور، توانایی خرید یک خانه با قیمت متوسط را دارند.

گزارش پژوهشی جدیدی که پیرامون قدرت خرید مسکن در کانادا و از سوی بانک RBC صورت گرفته، گواهی بر این شرایط وخیم است. این گزارش نشان می‌دهد که اکنون تنها 12 درصد از خانواده‌های مقیم ونکوور، قادر به خرید یک خانه با قیمت متوسط هستند. در تورنتو البته، شرایط اندکی بهتر است و 20 درصد مردم، می‌توانند خانه بخرند. رابرت هوگو و کریگ رایت، دو اقتصاددان مشهور کانادایی که در گردآوری پژوهش RBC شرکت کرده‌اند، در این باره در مقاله‌ای می‌نویسند: آمار ارائه شده، البته بدون در نظرگرفتن شمار بالای افرادی که به خاطر رد شدن در تست اضطراب وام مسکن، نمی‌توانند خانه بخرند، ارائه شده‌اند. 

اما در حالی که قیمت‌های نجومی مسکن در تورنتو و ونکوور توجه زیادی را به خود جلب کرده، گزارش بانک RBC نشان می‌دهد که قیمت‌های مسکن در استان‌ها و مناطق دیگر کشور نیز، افزایش شدیدی داشته و خرید خانه را برای بسیاری، غیرممکن کرده است. برای نمونه، در مونترال – شهری که به باور ساکنان تورنتو، قیمت‌های مسکن آن به طرز خنده‌آوری پایین هستند– بر اساس آمارهای این گزارش، تنها 36 درصد از خانواده‌ها، می توانند از عهده‌ خرید یک خانه با قیمت متوسط برآیند. این آمارها همچنین نشان می‌دهد که در کلگری، ادمونتون و اتاوا، به ترتیب 43 ، 46 و 47 درصد خانوارها قدرت خرید یک واحد مسکونی با قیمت متوسط را دارند؛ یعنی کمتر از نیمی از جمعیت.

اگر بتوان در میان این آمارها یک خبر مثبت هم پیدا کرد، آن خبر می‌تواند این باشد که شرایط حاکم بر بازارهای مسکن کانادا، در مسیر بهتر شدن هستند: شاخص توان خرید بانک RBC برای دومین فصل متوالی، یک روند کاهشی را نشان می‌دهد و این به این معناست که قیمت‌های بازار مسکن دارند رفته رفته به تعادل بیشتری می‌رسند و توان خرید خانه در میان مردم، افزایش می‌یابد. هوگو و رایت در این باره می‌گوید: روند کاهش قیمت‌ها در غرب و استان‌های ساحل شرقی کانادا، در کنار روند همزمان افزایش درآمدهای خانوادگی، در بسیاری از بازارهای کشور توان مردم برای خرید مسکن را بالا برده است. 

 

 

آمارهای جدید نشان می‌دهند که اکنون در سراسر کانادا، 4/51 درصد از کل درآمد یک خانواده باید برای خرید مسکن و هزینه‌های جانبی آن مصرف شود. این میزان (شاخص توان خرید) در شش ماه گذشته، 9/53 درصد بود و این یک روند کاهشی را در این بخش نشان می دهد. در طول این دوره، شاخص توان خرید در ونکوور هم افت قابل توجهی داشته و از 9/86 درصد درآمد خانواده، در شش ماه پیش، به 82 درصد رسیده است. در تورنتو نیز این شاخص، از 3/75 درصد در شش ماه پیش، به 66 درصد در ماه جاری رسیده و این به معنای افزایش توان خرید مسکن برای خانواده‌های تورنتو می‌باشد.

اما اقتصاددانان RBC معتقدند که شاخص توان خرید در استان‌های کانادا، همچنان به طرز وحشتناکی بالاست (قدرت خرید مسکن خانواده ها کم است). آنها می‌گویند اگر شرایط در ونکوور با همین سرعت حاضر بهبود یابد، این روند باید دست کم پنج سال دیگر ادامه یابد تا سطح شاخص قدرت خرید، به استاندارد سازمان اسکان و وام‌های مسکن کانادا، یعنی 33 درصد برسد. برای تورنتو، این مدت چهار سال خواهد بود. اقتصاددانان بانک RBC البته می‌گویند به ادامه‌ این روند امیدوارند. آنها می‌نویسند: از آنجا که به خاطر عدم اطمینان در بازارهای جهانی، نرخ بهره‌ وام‌های مسکن دیگر به افزایش ادامه نمی‌دهد، ما انتظار داریم که در ماه‌های آینده، حرکت رو به پایین قیمت مسکن در کانادا، ادامه یابد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *