علم و دانش

گرینلند عرق می ‌ریزد، دانشمندان هشدار می‌ دهند

 

 

بر اساس یک بررسی جدید، یخ‌ های گرینلند با ادامه وضع موجود با سرعتی بیش از آن چه که در طی 12 هزار سال گذشته پیش می‌ رفته آب خواهند شد، مگر آن که انتشار گازهای گلخانه‌ ای به شدت کاهش یابند. محققان می‌ گویند این یافته‌ ها یک زنگ خطر دوباره را برای ما به صدا در آورده است. 

این مطالعه که در مجله نیچر منتشر شده است بر پایه شبیه‌ سازی تغییرات لایه‌ های یخی گرینلند انجام شده که بازه زمانی از شروع دوره هولوسن (آخرین دوره زمین‌ شناسی در حدود 12 هزار سال پیش) تا سال 2100 را دربر می‌ گیرد. نتایج این مطالعه نشان می‌ دهند که نرخ کنونی از دست رفتن یخ‌ ها در بزرگ ‌ترین سرزمین یخی زمین، به بالاترین میزان دوره هولوسن نزدیک است. پژوهشگران بر این باورند که این عدد در آینده به بالاترین میزان ثبت شده در دوره هولوسن نیز خواهد رسید. 

جیسون براینر نویسنده اصلی این مقاله می‌ گوید: اساسا ما سیاره خود را به شکلی تغییر داده ‌ایم که نرخ آب شدن لایه‌ های یخی، از تمام آن چه که تغییرات طبیعی لایه‌ های یخ طی دوازده هزار سال گذشته اتفاق افتاده نیز پیشی بگیرد. 

در شبیه ‌سازی انجام شده، دانشمندان دریافته‌ اند که بزرگ ‌ترین میزان آب شدن یخ‌ ها در گذشته، با نرخ شش هزارمیلیارد تن در قرن، بین ده هزار سال تا هفت هزار سال گذشته اتفاق افتاده است. محققان می‌ گویند این میزان مشابه میزانی است که تخمین زده می‌ شود در دو دهه نخست قرن حاضر، به عبارت دیگر بین سال‌ های 2000 تا 2018 رخ داده است یعنی حدود 6100 میلیارد تن در قرن. 

 

 

دانشمندان می‌ گویند انتظار می‌ رود نرخ آب شدن یخ‌ ها تا پایان قرن جاری، از حداکثر میزان مذکور نیز پیشی بگیرد. آقای براینر می‌ گوید: در یکی از سناریوهای ممکن برای تغییرات اقلیمی آینده – در بدترین سناریو که RCP8.5 نام دارد- یعنی سناریویی که اکنون یخ‌ های گرینلند در مسیر آن قرار گرفته‌ اند، نرخ آب شدن یخ‌ ها می‌ تواند در حدود چهار بار بیش از میزان طبیعی تغییرات اقلیمی طی 12 هزار سال گذشته باشد. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست