صفحه اصلی / اخبار / گروه های بین المللی ضد تروریسم در جستجوی پانصد داعشی خارجی

گروه های بین المللی ضد تروریسم در جستجوی پانصد داعشی خارجی

پاریس- از سال 2014 به این سو و در پی اشغال مناطقی از سوریه و عراق توسط اسلامگرایان افراطی داعش، حدود 40 هزار نفر از سراسر جهان برای پیوستن به این گروه و زندگی و مبارزه در خلافت خودخوانده اسلامی، راهی سوریه و عراق شدند. هزاران نفر از آنان در جنگ کشته شده اند، اما چند صد نفر از آنها همچنان به صورت پراکنده در عراق و سوریه مشغول جنگ با نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا هستند.

نهادهای بین المللی ضد تروریسم، در جستجوی 500 داعشی خارجی هستند که همچنان در سوریه و عراق بسر می برند. ست جونز، مدیر International Security and Defense Policy ، می گوید: چند سوال مهم ذهن ما را به خود مشغول کرده اند: اینکه دقیقا چند عضو خارجی داعش کشته شده اند؟ چه تعداد از آنها در منطقه باقی مانده اند و افراد فراری هم اکنون کجا هستند؟ ما برای شناسایی و ردیابی این افراد، به تلاش های مان خواهیم افزود.

مقامات فرانسوی می گویند که از سال 2013 به این سو، 1 هزار و 700 فرانسوی برای پیوستن به داعش، کشور را ترک کرده اند. از این تعداد بین 400 تا 450 نفر کشته شده و 250 نفر به فرانسه بازگشته اند. وزیر امور خارجه فرانسه می گوید بازگشت افراد باقی مانده در سوریه و عراق به فرانسه بسیار دشوار خواهد بود.

برخی از صاحبنظران معتقدند که تروریست های فراری، در بالکان مستقر شده و منتظر فرصت بعدی برای احیای داعش می باشند. عده ای نیز احتمالا به مراکش، روسیه، عربستان سعودی، فیلیپین و یمن منتقل شده اند.

ساکنان استان جوزجان افغانستان نیز ادعا می کنند که تعدادی داعشی فرانسوی زبان مدتی است در منطقه اردو زده اند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *