مقالاتمقالات اجتماعی

گردهمایی معتقدان به مسطح بودن زمین، در ادمونتون

امیلی سنجر – مجله مک لین

می‌گویند معتقدان به صاف‌بودن زمین، انقلاب کرده‌اند و مرکز فرماندهی‌شان هم شهر <ادمونتون> استان <آلبرتا> است! البته، این طرز تفکری است که <رابی دیویدسون> سازمان دهندهِ <کنفرانس بین‌المللی زمین مسطح>، آینده‌اش را بر آن بنیان‌ گذاشته است. به خاطر او و تبلیغاتش است که 250 نفر از حقیقت‌جویان خودساخته، هر یک 199 دلار پرداخت کرده‌اند تا یکی از صندلی‌های اتاق کنفرانس هتل Fantasyland در پاساژ West Edmonton را از آن خود کنند. <دیویدسون>، صبح روز دوم کنفرانس، پشت تریبون می‌رود و چنین می‌گوید: <آنچه همه‌ ما، مشترکا به آن اغتقاد داریم، این است که زمین حرکت نمی‌کند و ما قطعا روی یک توپ زندگی نمی‌کنیم. این اعتقاد است که ما را متحد می‌کند>.

شوخی با نام این هتل که Fantasyland یا <سرزمین رویاها> نام دارد، و ارتباط آن با دلیل این گردهمایی، به یکی از تکراری‌ترین جوک‌های رسانه‌ها تبدیل شده است. شرکت کنندگان در کنفرانس هم متوجه این شرایط کنایه‌آمیز هستند، گرچه از دید آنها، موضوع برعکس است. شرکت کنندگان می‌گویند که حماقت از آن افرادی است که خارج از این سالن کنفرانس هستند، و آنها خود موضوع جوک های خودساخته‌شان می‌گردند. <ریک هامر> که بازاریاب و از معتقدین به فرضیه‌ <زمین تخت> است، از ایالت <ایندیانا>ی آمریکا، به این کنفرانس آمده است. او در گفتگویی با سایت خبری <مک لین> می‌گوید: <از زمانی که بچه‌ کوچکی بودیم و کره‌ زمین پلاستیکی خانه‌ مادربزرگ را با دست می‌چرخاندیم، مرتبا دروغ به خورد ما داده‌اند. به Fantasyland خوش آمدی، ما اینجاییم تا کمک کنیم از زندان ذهنت رها شوی>.

<دیویدسون> هم همین پیام را، با صدایی رساتر انتشار می‌دهد؛ در دنیایی که بیشتر افراد علاقه‌ای به شنیدن آن ندارند. او، در وقت استراحت میان سخنرانی‌ها، به گزارشگر <مک لین> می‌گوید: <اصلا دوست ندارم در این مورد با من مصاحبه شود. همه به این موضوع، به دید تمسخر نگاه می‌کنند>. خود او، ممکن است هدف تمسخر دیگران قرار گیرد، اما نمی‌توان به سادگی او را نادیده گرفت. بخشی از این موضوع، مربوط به شرایط فیزیکی اوست: او قدبلندترین مرد در سالن است، لاغر است، موهای قرمزش را روی سر خوابانیده و ریش پرفسوری دارد. او، با تنها پنج دقیقه مصاحبه موافقت می‌کند، اما گفتگوی ما به 20 دقیقه می‌رسد. <دیویدسون> از خودش و اینکه چطور پس از خواندن عمیق کتاب مقدس (Bible) در سال 2015، به نظریه‌ <زمین تخت> اعتقاد پیدا کرده، می‌گوید. او می‌پذیرد که یک بازاریاب مادرزاد است. وی می‌گوید در سال 2017 کارش را در قسمت فروش تبلیغات در یک ایستگاه رادیوی مسیحی ترک کرده، و فعالیت پاره وقتش به عنوان مبلغ نظریه‌ <زمین تخت> را، به کار تمام وقتش تبدیل کرده است. او می‌گوید: <رادیو را واقعا دوست داشتم، ولی گویی سرنوشت مرا به پیگیری این کار دوم، راهنمایی کرد. این برای من فرصتی پیش آورد که تغییری ایجاد کنم و مردم دنیا را وادار کنم که از خود بپرسند: چه اتفاقی دارد می‌افتد؟>

<دیویدسون> که متاهل است و دو فرزند نیز دارد، سپس کمپانی شخصی خود را به نام Kryptoz Media بنیان گذاشت تا با آن، به تبلیغ نظریه‌ مسطح بودن زمین، بپردازد. او به همسرش قول داد که اگر پس از سه سال، این ایده جدید به ثمر ننشیند، به کار پیشین خود بازگردد. اکنون، که تنها یک سال از آن زمان می‌گذرد، او موفق شده این کنفرانس و کنفرانس دیگری را در شهر Raleigh ایالت <کارولینای شمالی> سازماندهی کند که در کل، 500 نفر را به خود جذب کرده است.  کنفرانس بعدی او، در ماه نوامبر و در شهر <دنوِر> ایالت <کلرادو> برگزار خواهد شد و <دیویدسون> همچنین یک سفر دریایی ویژه‌ پیروان <زمین تخت> نیز ترتیب داده است. در حالت کلی، این کنفرانس‌ها یک بازار بی‌ضرر، برای بحث و مناظره در مورد نظریه‌ها و تئوری‌هایی است که <فیثاغورس>، <ارسطو>، <گالیله>، <کپرنیک>، <نیوتن>، <اینشتین> و دیگران، صدها و هزاران سال پیش ثابت و یا رد کرده‌اند.

 

 

گرچه <دیویدسون> خود این کنفرانس‌ها را <گردهمایی نخبگان> می‌خواند، تنها شمار اندکی دانشمند، در میان شرکت‌کنندگان در کنفرانس دیده می‌شوند. بیشتر حاضرین در اینجا، مسیحیانی هستند که به نظریه‌ <آفرینش> معتقد هستند و کتاب مقدس (Bible) را، به صورت واژه به واژه، تعبیر می‌کنند. برای نمونه، <باب اسکیبا> که یکی از سخنرانان است، مدل Heliocentric را که می‌گوید خورشید در مرکز منظومه شمسی است و زمین به دور آن می‌چرخد، رد می‌کند. او، به عنوان استدلال، واژه Firmament را به کار می‌برد که در کتاب مقدس به کار رفته و آسمان را به شکل یک ساختار گنبدی که بالای زمین ساخته شده، توصیف می‌کند. او همچنین اشاره‌ کتاب مقدس به <چهارگوشه‌ جهان> را به عنوان مدرکی بر صاف بودن زمین، ارائه می دهد.

خبرنگار <مک لین> متوجه شد که در کنفرانس <ادمونتون>، دست کم دو نفر <آتئیست> یا <بی‌خدا> نیز در جمع حضور دارند. اما اینکه چطور، چنین کنفرانسی در سال 2018، همچنان این شمار شرکت‌کننده را جذب می‌کند، پرسشی است بی‌پاسخ.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *