علم و دانش

گردشگران عاشق سلفی گرفتن، عامل انتقال ویروس کرونا به گوریل ها

 

 

پژوهشگران دانشگاه Oxford Brookes انگلستان، پس از بررسی صدها پست اینستاگرامی از گردشگرانی که از حیوانات وحشی در آفریقا دیدن کرده بودند، دریافتند که اکثر توریست ها به اندازه ای به این گوریل ها نزدیک شده بودند، که امکان انتقال انواع ویروس ها و بیماری ها از انسان به گوریل وجود داشته باشد. 

گاسپارد ون هام، از پژوهشگران مورد اشاره گفت: ریسک انتقال بیماری از بازدیدکنندگان به گوریل ها جدی است. وی افزود: بسیار مهم است که ما مقرراتی را برای تورهای گردشگری تصویب کنیم تا از محافظت گوریل های در معرض خطر انقراض، اطمینان حاصل شود.  

گوریل های کوهستانی، در لیست حیوانات در خطر انقراض قرار دارند. هم اکنون تنها 1063 گوریل در حیات وحش وجود دارند. این گوریل ها هم اکنون در پارک ملی Virunga در جمهوری دموکراتیک کنگو؛ پارک های ملی Bwindi و Mgahinga در اوگانادا و همچنین پارک Volcanoes در رواندا، زندگی می کنند. 

پژوهشگران بیش از 850 عکس و پست اینستاگرامی در فاصله سال های 2013 تا 2019 را مورد بررسی قرار دادند. در 86 درصد از این عکس ها گردشگران با گوریل ها 4 متر (13.1 فیت) فاصله داشتند. در حالی که فاصله مطلوب 7 متر (23 فیت) است. در 25 عکس، گردشگران با گوریل ها تماس فیزیکی داشتند. 

 

 

ماگدالنا سونسون، از استادان و پژوهشگران دانشگاه Oxford Brookes گفت: ما دریافتیم که اکثر گردشگران از ماسک استفاده نکرده بودند که می تواند ریسک انتقال بیماری به گوریل ها را افزایش داده باشد. این در حالیست که حتی قبل از پاندمی کووید-19، به گردشگران و بازدیدکنندگان از گوریل ها در حیات وحش، توصیه می شد که ماسک بر صورت داشته باشند. سونسون گفت: گوریل ها از نظر ژنتیکی آنقدر به انسان نزدیک هستند که مستعد ابتلا به اکثر بیماری های انسانی، از جمله آنفلوانزا، ایبولا و سرماخوردگی می باشند. حال که می دانیم گوریل ها نیز ممکن است به کووید-19 مبتلا بشوند، رعایت توصیه های ایمنی ضروری است. 

سونسون تاکید کرد که وجود گردشگران در پارک های ملی و درآمد ناشی از آن برای حفظ و تداوم این پارک ها مثبت است و نباید به کل گردشگران را از ورود به پارک منع کرد. اما می توان برای جلوگیری از نزدیک شدن بیش از حد انسان به حیوانات وحشی مقررات سختگیرانه تری را وضع کرد. 

نتیجه تحقیقات پژوهشگران در نشریه People and Nature منتشر شده است.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست