مقالاتمقالات اجتماعی
موضوعات داغ

گرانی و کمبود دارو در کانادا؛ بحرانی که باید به آن پایان داده شود

کانادایی ها با معضل کمبود دارو و هشدارهای گاه و بیگاه مسوولین درباره آن، بیگانه نیستند. برای مثال مارچ گذشته انجمن Bladder Cancer Canada، کمبود داروی Bacillus Calmette-Guerin  را اعلام کرد. انجمن مورد اشاره اولین بار در نوامبر 2018، از طریق شرکت سازنده یعنی Merck Canada از وجود مشکل مطلع شد. Merck تنها تامین کننده این دارو در کانادا می باشد. اما علت کمبود داروی مهم و اساسی مانند BCG  چیست؟ انجمنBladder Cancer Canada به پزشکان توصیه کرده با دقت موجودی دارو و شیوه تجویز آن را زیر نظر داشته و در تجویز آن محتاطانه تر عمل کنند. این انجمن همچنین چندین درمان جایگزین را به پزشکان معرفی کرده است. درمان Bladder Cancer که پنجمین سرطان رایج در کانادا می باشد، بسیار پرهزینه است. وزارت بهداشت و درمان کانادا برای یافتن تولیدکننده دوم برای تامین داروی مورد نیاز تلاش می کند و اخیرا از یک تولیدکننده دیگر درخواست تاییدیه و مجوز دریافت کرده است. دولت فدرال امیدوار است که مشکل کمبود دارو تا دسامبر سال جاری برطرف شود.

به دستور وزارت بهداشت و درمان کانادا، از مارچ 2017 به این سو، کلیه تولیدکنندگان دارو موظف به گزارش کمبود دارو به بانک اطلاعاتی Drug Shortages Canada حداقل 6 ماه قبل از به پایان رسیدن موجودی می باشند. دولت همچنین می بایست از متوقف شدن تولید دارو در کانادا مطلع شود.

پاول گروتندورست، استادیار دانشگاه تورنتو که در زمینه صنعت داروسازی تحقیق می کند، معتقد است که کمبود دارو زمانی ایجاد می شود که بهای داروهای ژنریک پایین می آید. پایین بودن قیمت از یک سو برای مصرف کننده مثبت ارزیابی می شود، اما در عین حال باعث می شود تولید دارو سودآور نباشد. در این گونه شرایط تمایلی برای سرمایه گذاری جهت افزایش ظرفیت تولید وجود ندارد. گروتندورست، عوامل دیگر از جمله بازرسی های سالانه، دشوار بودن دسترسی به مواد اولیه و تقاضای جهانی برای دارو را موثر می داند.

کمبود داروهای حیاتی در کانادا به یک معضل جدی تبدیل شده است. سال گذشته گروهی از داروخانه داران آلبرتا به دولت درباره کمبود داروهای صرع یا دیابت هشدار دادند. دیوید برورتون، از مدیران داروخانه Lukes Pharmacy  در کلگری می گوید که داروخانه داران به چیزی بین 500 تا 700 دارو دسترسی ندارند. به همین دلیل مجبورند بیماران را برای آزمایشات بیشتر نزد پزشک معالج بازگردانند.

کمبود دارو تنها به BCG محدود نمی شود. طی سال گذشته داروخانه ها با کمبود EpiPens، Valsartan، Burpropion، واکسن های مسافرتی و داروهای دیگر روبرو بودند. نوامبر سال گذشته داروی Wellbutrin که برای درمان افسردگی تجویز می شود، به شدت نایاب شد. در بانک اطلاعاتی Drug Shortages Canada، تا به این لحظه 7 هزار و 545 گزارش ثبت شده است.

 

bahman-azimi-gif

 

متاسفانه بین 15 تا 21 درصد از کانادایی ها شیوه های دیگر را برای دسترسی به داروی مورد نیازشان آزموده اند. از جمله خرید آنلاین، مصرف اشتراکی دارو با دوستان و بستگان و غیره. در بسیاری از موارد، داروی جایگزین تجویز شده از سوی پزشک نمی تواند به اندازه داروی اصلی موثر باشد. ضمن اینکه تغییر داروی مصرفی می تواند عوارض جدی برای بیمار ایجاد کند.

معضل جدی دیگری که کانادایی ها با آن روبرو می باشند، گران بودن داروهای نسخه ای است. این مساله به جایی رسیده که بسیاری از بیماران را در برابر دوراهی خرید دارو یا تامین مواد غذایی، قرار داده است. مسلما عدم مصرف داروی تجویز شده، سبب بدتر شدن وضعیت بیمار و مراجعات مکرر به اورژانس بیمارستان می شود. این مساله بار اضافی را بر سیستم هم اکنون ناکارآمد درمانی کانادا تحمیل می کند.

توصیه هیئت کارشناسی برای ارائه بیمه دارویی همگانی در سراسر کشور که هفته گذشته ارائه شد، می تواند کارساز باشد. با توجه به اهمیت این مساله، می توان پیش بینی کرد که موضوع بیمه دارویی همگانی به یکی از داغ ترین موضوعات بحث در کمپین انتخاباتی احزاب کانادا تا قبل از اکتبر 2019 تبدیل شود. مسلما با توجه  به انتشار گزارش هیئت کارشناسی، احزاب سیاسی نمی توانند آن را نادیده گرفته و بایستی موضع و سیاست های خود در صورت پیروزی در انتخابات و تشکیل دولت بعدی را اعلام کنند.

***

علت ریشه ای گرانی و کمبود دارو، به عنوان یک معمای حل نشده باقیست. سوال این است که چرا در کشور توسعه یافته ای مانند کانادا، یافتن داروی مورد نیاز به قیمت مناسب بایستی مانند پیدا کردن گنج دشوار باشد؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *