اخباراخبار جهان

گانگسترها، دلیل فرار مردم از آمریکای مرکزی

السالوادور- کنگره السالوادور آوریل سال جاری با تمدید اختیارات مسوولین زندان ها جهت نگهداری اعضا و رهبران باندهای خلاف در سلول های انفرادی برای مدت طولانی تر، موافقت کرد. السالوادور که بیشترین نرخ جرم و جنایت در جهان را دارد، توسط باندهای خلاف که در رقابت با یکدیگر کشت و کشتار می کنند و در این میان زندگی را برای مردم عادی غیرممکن کرده اند، گروگان گرفته شده است. بر اساس برآورد پلیس السالوادور، باند مخوف MS-13 حداقل در 248 شهر از 262 شهر کشور فعال می باشد و بر سر کنترل مناطق و محله ها با باند رقیب یعنی Barrio 18 مبارزه می کند.

سیاستمداران السالوادوری برای برگزاری گردهمایی های سیاسی در بسیاری از مناطق بایستی از باندهای خلاف اجازه بگیرند. گانگسترها در سان سالوادور (پایتخت کشور) کنترل توزیع کالاهای مصرفی، از پوشک بچه گرفته تا کوکاکولا را در دست دارند.

یک سوم از جرم و جنایت های جهان در آمریکای لاتین رخ می دهد در حالی که ساکنان این قاره 8 درصد جمعیت جهان را تشکیل می دهند. به همین دلیل این قاره به عنوان یکی از خطرناک ترین مناطق جهان شناخته می شود. گانگسترها در السالوادور، هندوراس و گواتمالا بر خلاف کارتل های مواد مخدر که از طریق صدور قاچاق مواد مخدر به سایر کشورها درآمد کسب می کنند، با اخاذی از همسایه ها و هم محله ای هایشان امرار معاش می کنند. در واقع اعضای این باندها از مردم خود دزدی می کنند. باند MS-13  از راه اخاذی از شرکت های اتوبوسرانی، صاحبان خرده فروشی ها و سایر بیزنس ها ماهانه 600 هزار دلار درآمد کسب می کند. حق الحساب از چند دلار در روز تا صدها دلار در ماه متغیر می باشد.

مردم بایستی بدانند که کدام باند و گروه کنترل محله مسکونی و منطقه ای که محل کارشان در آن واقع شده را در دست دارد. یک حرکت اشتباه و سر درآوردن از قلمرو باند دیگر نتیجه ای جز دزدی، کتک خوردن و مرگ ندارد.

هفته هاست که هزاران نفر از مردم السالوادور به سوی شمال و مقصد آمریکا به راه افتاده اند. اکثر این افراد از ترس خشونت باندهای خلاف از خانه و کاشانه شان آواره شده اند.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!