صفحه اصلی / علم و دانش / کوکائین سلول های مغزی را وادار به خودکشی می کند

کوکائین سلول های مغزی را وادار به خودکشی می کند

banner-niazmandiha2

نتیجه تحقیقات جدید نشان می دهد که کوکائین می تواند سبب مرگ سلول های مغزی در موش های آزمایشگاهی بشود. دانشمندان امیدوارند با استفاده از نتایج به دست آمده، به درمان های جدید برای سرطان دست یابند. دانشمندان در پایان مطالعات خود دریافتند که دز بالای کوکائین می تواند سبب بشود سلول های مغزی خود را از بین ببرند. با اینکه این پدیده تنها در سلول های مغزی موش های آزمایشگاهی مشاهده شده، ولی نتایج به دست آمده نشان می دهد که مختل کردن روند خودکشی سلول های مغزی می تواند به جلوگیری یا معکوس کردن اثرات منفی مصرف کوکائین در انسان کمک کند.

دکتر سولومون اسنایدر، استاد علم اعصاب دانشگاه Johns Hopkins آمریکا و یکی از اعضای گروه تحقیق، می گوید: ما برای تشخیص نحوه مرگ سلول ها در اثر مصرف دز بالای کوکائین، کالبد شکافی انجام دادیم. این اطلاعات کمک کرد تا به بینشی جدید در باره چگونگی تاثیر یک ترکیب شناخته شده بر مختل کردن روند آسیب دیدگی و جلوگیری از آن، دست یابیم.

دکتر پراسون گوها، از دانشجویان مقطع فوق دکترای دانشگاه مورد اشاره و یکی دیگر از اعضای گروه تحقیق می گوید: سلول ها، در مواردی با هدف خیر خود را می کشند. این نوعی خودکشی سلولی است که با نام apoptosis  (مرگ یاخته ای) شناخته می شود. فرایندهای خودکشی سلولی مشابه می تواند سلول های آسیب دیده و غیر عادی را تشویق کند که قبل از تبدیل شدن به تومور سرطانی، خود را نابود کنند. اما هنگامی که سلول های سالم مغز، قبل از موعد می میرند، مشکل ایجاد می شود.

پس از کشف اثرات عجیب کوکائین بر مغز موش، محققان سعی کردند فرایندهای شیمیایی که سبب خودکشی سلولی می شود را مختل کنند. آنها از نتیجه بدست آمده از تحقیقات قبلی می دانستند که ترکیب اکسید نیترات و GAPDH در این فرایند نقش داشته و اینکه داروی تجربی که با کد CGP3466B  شناخته می شود، می تواند در هر دو ماده شیمایی تداخل ایجاد کند. به همین دلیل دارو را روی سلول های مغزی موش ها که در معرض دز بالای کوکائین قرار گرفته بودند، آزمایش کرده و نتیجه گرفتند.

این خبر خوبیست، چون CGP3466B در حال حاضر مرحله دوم آزمایش بالینی را برای درمان پارکینسون و ALS می گذراند. نتیجه آزمایشات نشان داده اند که این دارو برای مصرف انسان ایمن تر

بوده و می تواند مسیر را برای ساخت داروی تجربی برای درمان عوارض آسیب دیدگی مغزی پس از افراط در مصرف کوکائین هموار کند.

Behnam Marfou

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *