صفحه اصلی / مقالات / کودکان کانادایی: مصرف بیش از پنج برابر میزان مجاز موادقندی، چه باید کرد؟

کودکان کانادایی: مصرف بیش از پنج برابر میزان مجاز موادقندی، چه باید کرد؟

 

در حال حاضر یک صبحانه معمولی که والدین کانادایی برای فرزندان خود روی میز می گذارند، معمولا شامل شکلات صبحانه روی نان تست، کاسه ای سریال صبحانه (حاوی غلات) مانند کورن فلکس و امثال آن، و یک لیوان آب پرتقال است. اما میزان قند موجود در همین صبحانه که ظاهرا مناسب به نظر می رسد، با یک قوطی کوکاکولا و دو حبه قند برابری می کند.

البته امکان دارد والدین پس از شنیدن این مقایسه به سادگی بتوانند دریابند، که طبیعتا در سریال و شکلات صبحانه موادقندی وجود دارد. اما جالب اینکه آب پرتغال نیز حتی اگر از پودر فشرده تهیه نشده و تازه باشد، محتوی مقدار زیادی از اینگونه مواد است. امکان دارد به ویژه بر اثر بمباران های تبلیغاتی در مورد کالاهای گوناگون، این برداشت ایجاد شود که آب پرتغال یا هر میوه دیگر، به اندازه خود این میوه ها مفید هستند. یا اینکه دست کم خیلی از آنها بدتر نمی باشند. اما چنین برداشتی غلط است. کمااینکه آخرین دستورالعمل های منتشره از سوی دانشگاه پزشکان متخصص کودکان آمریکا آشکارا توصیه می کند، که والدین  باید ظرف های حاوی انواع آب میوه را از دسترس فرزندانشان دور کنند.

از دیگر سو همه والدین مایلند به فرزندانشان خوراکی های مغذی مناسب بدهند، و میزان موادقندی موجود در خوردنی های آنها را زیر کنترل داشته باشند. اما وقتی مشاهده می کنند میزان این مواد در آب میوه تقریبا با نوشابه های گازدار برابر است، نومید می شوند. اما شما خواننده گرامی نومید نشوید، و به خواندن ادامه بدهید.

شیرین تا اندازه خطرناک

اتحادیه قلب آمریکا، بنیاد سکته های قلبی و مغزی، نهاد بیماری قند/ دیابت کانادا، و بنیاد چاقی کودکان، از جمله نهادهایی به شمار می روند، که همگی به سازمان بهداشت جهانی پیوسته اند، که از والدین می خواهد میزان مصرف موادقندی فرزندانشان را کاهش دهند. چراکه از جمله براساس آخرین برآورد جامعه بهداشت کانادا کودکان کشور ما روزانه معادل 33 قاشق چایخوری موادقندی مصرف می کنند، که پنج برابر میزان توصیه شده از سوی سازمان مورد اشاره می باشد. مساله ای که به نوبه خود می تواند سبب ناراحتی های خطرناکی مانند فشار خون، ناراحتی های قلبی، بیماری قند نوع دوم، اختلال در خواب، افسردگی و مشکلات استخوانی و مفصلی، شود.

وسوسه موادقندی مایع

باید دانست که میزان موادقندی موجود در یک لیوان آب سیب، به اندازه چهار یا پنج سیب درسته است. بدون اینکه دارای فیبر موجود در این میوه باشد. بنابراین کارشناسان توصیه می کنند به جای نوشیدن آب میوه به ویژه آب پرتقال برای صبحانه، یک پرتقال درسته مصرف شود. کمااینکه دکتر استیون آبرام رئیس دانشگاه پزشکان متخصص کودکان آمریکا می گوید: آب میوه ها در بین موادغذایی لازم برای بدن قرار نمی گیرند، که خوردنشان اهمیت حیاتی دارد.

نوشیدنی های حاوی ویتامین، مواد نیروزای ویژه ورزش و… نیز از مایعاتی هستند، که موادقندی موجود در آنها بسیار زیاد می باشد. ولی ما به اشتباه فکر می کنیم، چنین نیست.

وجود موادقندی تقریبا در همه خوراکی ها

برای والدین کاری ساده است، که به فرزندانشان چیزهایی مانند آب نبات ندهند. ولی بر اساس پژوهش دکتر دیوید هماند استادیار دانشکده پزشکی عمومی و سیستم های بهداشتی-درمانی دانشگاه واترلو (واقع در انتاریو) 66 درصد خوراکی های بسته بندی شده ویژه کودکان از جمله غذای نوزادان و ماست، حاوی موادقندی هستند. بنابراین برای والدین کنترل میزان اینگونه مواد در غذای فرزندانشان ابدا آسان نیست. چراکه حتی نوشتن میزان این مواد روی برچسب مربوطه، کارشان را راحت تر نمی کند. بنابراین وی بر این باور است، که باید روش اطلاع رسانی بسیار ساده تر شود.

چرا اوضاع اینگونه است؟

پژوهش بنیاد سکته های قلبی و مغزی نشان می دهد که کودکان 2 تا 11 ساله کانادایی از طریق 10 محبوب ترین تارنماهای گروه سنی خود، همه ساله در معرض تبلیغات در پیوند با بیش از 25 میلیون نوع موادغذایی و نوشیدنی های حاوی موادقندی قرار دارند، که بیشترشان  خوراکی های بنجل و بی ارزش هستند. مونیک پاتوین کنت استادیار پزشکی عمومی دانشگاه اتاوا در این باره می گوید: ما کار را برای والدین راحت تر نکرده ایم. بلکه به نوعی به شرکت های تولیدکننده موادغذایی و نوشیدنی اجازه داده ایم، محیط غذایی ما را تعیین کنند.

به همین سبب از دیدگاه وی محدود کردن بازاریابی آن-لاین برای کودکان و نوجوانان ضرورت دارد.

چه باید کرد؟

طبیعی است که کاهش مصرف موادقندی به هر شکل ممکن، نخستین گام درست به شمار می رود. دوری از نوشیدن مایعات حاوی این مواد، خوردن غذاهای تازه، استفاده از موادغذایی حاوی همه محتویات طبیعی به جای مصرف خوراکی های بسته بندی شده تا حد امکان، و خودداری از افزودن شکر یا قند تا جایی که مقدور است (مثلا نوشیدن چای و یا قهوه تلخ)، از بهترین اقدامات ممکن محسوب می شوند.

همچنین نباید فراموش کرد که مثلا برای شیرین کردن چای یا قهوه مصرف عسل، فرق چندان زیادی با افزودن شکر یا قند ندارد. زیرا همه آنها بر میزان قند خون تاثیر دارند. بااینهمه هیچ چیز به اندازه نوشیدن مایعات حاوی موادقندی زیانبار نیست. پس بهترین راه این می باشد، که لیوان فرزندان دلبندمان را با آب پر کنیم. شکلات صبحانه را هم با خوراکی های مفید دیگری جایگزین نماییم، که خودشان هم دوست داشته باشند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *