اخباراخبار کانادا

کودکان واکسینه نشده در معرض ابتلا به بیماری های مهلک

آلبرتا- هارپر وایتهد، 7 روزه بود که مادرش متوجه مشکلی در وی شد. جسیکا می گوید: دخترم سرفه می کرد و شیر خوردنش مختل شده بود. وایتهدها در سال 2012 در شهرک کوچکی در شمال Lethbridge آلبرتا زندگی می کردند. شهری که تقریبا همه 1 هزار و 700 شهروند آن همدیگر را می شناختند. جسیکا هرگز انتظار نداشت که جان دخترش در چنین محیط کوچکی در خطر باشد. جسیکا می افزاید، در دهمین روز تولد دخترم او را به بیمارستان بردیم. او بلافاصله بستری و به دستگاه اکسیژن وصل شد. در پایان همان روز هم با هلیکوپتر به بیمارستان کودکان کلگری منتقل شد. هارپر به سیاه سرفه یا Pertussis مبتلا شده بود. یک بیماری تنفسی که با واکسیناسیون قابل پیشگیری است، اما می تواند نوزادان را به کام مرگ ببرد. در آلبرتا کودکان قبل از دو ماهگی واکسن سیاه سرفه را دریافت نمی کنند. بنابراین هارپر کاملا برای خطر ابتلا آسیب پذیر بود. متاسفانه هارپر در کامیونیتی زندگی می کرد که نرخ واکسیناسیون در آن پایین بود. علیرغم تلاش پزشکان برای نجات جان هارپر، جسیکا دختر کوچولویش را از دست داد. جسیکا 7 سال پس از آن واقعه تلخ، نمی تواند علت امتناع والدین از واکسیناسیون فرزندان شان را درک کند.
منطقه مورد اشاره در حومه Lethbridge تاکنون شاهد اپیدمی 12 بیماری قابل پیشگیری با واکسیناسیون بوده است. این 12 مورد عبارتند از: شیوع سرخجه در سال 1996، سرخک در سال های 1997، 1999 و 2013، اوریون در سال 2017، شش مورد اپیدمی سیاه سرفه در فاصله 1999 و 2017.
دکتر ویویان ساتورپ، مسوول بهداشت عمومی در آلبرتا می گوید: در مناطق جنوب آلبرتا، نرخ واکسیناسیون متفاوت می باشد. ما مدارسی داریم که تنها 10 درصد از دانش آموزانش واکسینه شده اند. این نرخ در برخی دیگر از مدارس 90 درصد است. دلایل پیچیده ای برای پایین بودن نرخ واکسیناسیون در منطقه وجود دارد. اعتقادات مذهبی و باورهای فرهنگی در این مساله نقش دارند. اما این مشکل تنها به آلبرتا محدود نمی شود. مقامات بهداشتی در سراسر کشور، از وجود آن در سایر مناطق کشور مطلع می باشند. این مناطق عبارتند از: Norwich (Oxford County)، St. Catharines و Brantford انتاریو؛ Lower Fraser Valley، Smithers و Vanderhoof در بریتیش کلمبیا و Lacombe، Rimbey، Red Deer و Lethbridge در آلبرتا.
بر اساس آخرین نظرسنجی موسسه Ipsos، 9 نفر از هر 10 کانادایی خواهان اجباری شدن واکسیناسیون کودکان می باشند. جالب اینکه میزان حمایت از اجباری شدن واکسیناسیون در کبک کمتر از سایر استان های کشور بود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان