مقالاتمقالات اجتماعی

کودکان باید تا چه زمانی در صندلی هاي (Car Seat) رو به عقب نشانده شوند؟

جیسون تشیر- گلوب و میل

پرسش: در بسیاری از نوشتارها خوانده ام، که باید در هنگام رانندگی کودکان را تا دو سالگی و حتی بیشتر در صندلی هایی رو به عقب نشاند. اما روی همه صندلی هایی از این دست که از نزدیک دیده ام و از جمله آن که خودم دارم،عبارت 22 پوند (معادل 10 کیلوگرم) نوشته شده است. در حالی که وزن پسر من از هم اینک که تنها 10 ماه دارد، 22 پوند می باشد. من باید تا چه زمانی او را روی این گونه صندلی ها بنشانم؟- میراندا

پاسخ: البته در روند بزرگ شدن و رشد کودک عوامل گوناگون مهمی از جمله زمانی که نخستین کلمه را به زبان می آورد و یا اولین گام را برمی دارد، مهم و شایان توجه هستند. بنابراین همه ما خواهان آن می باشیم، که چنین مراحل مهمی زود فرا برسند. اما وقتی پای نشاندن کودکان در صندلی های مورد اشاره درون اتومبیل به میان می آید، نباید شتاب به خرج داد و ایشان را در صندلی هایی گذاشت که در آنها رو به جلو قرار می گیرند. کمااینکه پاملا فاسلی معاون نهاد خیریه موسوم به انتقال اطلاعات در مورد پیشگیری از جراحت می گوید: در هنگام حرکت اتومبیل امن ترین حالت برای کودکان نشاندن ایشان در صندلی هایی رو به عقب است. البته این مساله در مورد همه سرنشینان اتومبیل صدق می کند. اما عملا چنین امکانی فراهم نیست. ولی کودکان باید تا زمانی که در اینگونه صندلی ها جا می گیرند، در آنها نشانده شوند. چنین روندی می تواند، تا سه سالگی و حتی بیشتر ادامه پیدا کند.

سبب امنیت

اینک این پرسش مطرح می شود، که چرا صندلی های رو به عقب برای کودکان امن تر هستند؟ پاسخ این است که در یک تصادف شاخ به شاخ، همه افراد از جمله کودکان و همچنین اشیای موجود در اتومبیل به سمت جلو حرکت داده می شوند. کترین هالکا رئیس اتحادیه ایمنی کودکان سرنشین اتومبیل های کانادا در این پیوند خاطرنشان می کند: البته در چنین مواردی صندلی های رو به جلو نیز آنان را نگه می دارند. اما سر و گردن شان همچنان به سوی جلوی اتومبیل رانده می شوند. چنین موردی می تواند سبب آسیب های فراوان به سر، گردن و ستون فقرات کودکان شود. حال آن که اگر آنها در صندلی هایی رو به عقب قرار داشته باشند، به پشت این صندلی ها برده می شوند و از آن آسیب ها در امان می مانند. البته اینگونه تصادف ها می توانند برای همه مرگبار باشند. اما کودکان به ویژه آسیب پذیرترند. بنابراین ما می دانیم، همه نوزادان باید سرنشینی اتومبیل را از نشستن در صندلی هایی رو به عقب آغاز کنند. زیرا سرشان بزرگ و گردن شان ضعیف است. همچنین باید در زوایای ویژه ای قرار داده شوند، که ضربات تصادف را کاهش دهد و یا بگیرد. در عین حال می دانیم، کودکان نوپا بزرگسالان کوچک نیستند. کمااینکه آنها هم سرهای بزرگ و گردن های ضعیف دارند.

در نظر گرفتن وزن و قد

آکادمی پزشکان متخصص کودکان آمریکا پیشتر توصیه کرده بود، که این گروه سنی دست کم تا دو سالگی در صندلی هایی رو به عقب نشانده شوند. اما امسال با تجدیدنظر در این توصیه، سن خاص را حذف کرد. کمااینکه توصیه کنونی اش این است که تا جایی که امکان دارد و وزن و قد کودکان اجازه می دهد، باید آنان را در صندلی هایی رو به عقب نشاند. در کانادا وزارت ترابری قوانین و مقررات در پیوند با صندلی های ویژه اتومبیل کودکان را کنترل می کند. اما دولت های استانی و اقلیمی قوانین مربوط به استفاده از آنها را وضع می نمایند. بنابراین مثلا در استان بریتیش کلمبیا کودکان باید تا هنگامی که وزن شان به 22 پوند نرسیده و نمی توانند به تنهایی راه بروند، در صندلی هایی رو به عقب نشانده شوند.

همچنین در تارنمای این وزارتخانه آمده: حتی اگر قوانین و مقررات دولت های استانی و اقلیمی اجازه می دهد که کودکان را در صندلی هایی رو به جلو نشاند، باید تا جایی که امکان دارد آنها را در صندلی هایی رو به عقب گذاشت.

به عبارت دیگر استفاده از اینگونه صندلی ها باید تا زمانی ادامه پیدا کند، که وزن و قد کودکان به اندازه ای زیاد شود که دیگر در آنها جانگیرند. در عین حال کودکان زیر یک ساله هرگز نباید در صندلی هایی رو به جلو نشانده شوند. بنابراین حتی اگر وزن و قد کودکان زیر یک ساله به اندازه ای باشد که در صندلی هایی رو به عقب جا نگیرند، به مفهوم ایمن بودن شان در صندلی هایی رو به جلو نیست. در نتیجه با توجه به اینکه صندلی هایی رو به عقب دیگر برای فرزند 22 پوندی شما کوچک هستند، باید از گزینه دیگری به جز صندلی هایی رو به جلو استفاده کنید. زیرا صندلی هایی هستند، که هم قابلیت استفاده از جلو وهم از عقب را دارند. بعدها هم می توان، از برخی از اینگونه صندلی ها به عنوان کمکی جهت افزایش امنیت بهره برد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0