علم و دانش

کهکشان ما به احتمال زیاد شامل سیارات ساخته شده از الماس است

 

ما در عصر طلایی (احتمالا اولین مرحله از مراحل مختلف) کشف سیارات فراخورشیدی هستیم. برای اولین بار در تاریخ بشر، به طور منظم سیارات خارج از منظومه شمسی و حتی ترکیب جو و ترکیب اصلی – را شناسایی می کنیم که به ما می گویند کدام یک از این سیاره ها مانند زمین هستند.

دانشمندان همچنین در حال کشف سیارات فراخورشیدی هستند که شبیه زمین نیستند. سال گذشته ناسا یک فیلم ویدیویی و یک صفحه وب را به معرفی این سیارات عجیب و ترسناک اختصاص داد. برخی از اینها عبارتند از: سیاره  HD 189733 b ، که سرعت وزش بادهای آن به 5400 مایل در ساعت می رسد؛ سه zombie worlds  در حال چرخش به دور اختر PSR B1257 + 12 و Kepler-70b که دمای آن 12 هزار درجه فارنهایت (6800 درجه سانتیگراد است. 

هرچه این سیارات شوم و عجیب و غریب به نظر می رسند، ولی سیارات دیگری نیز وجود دارند که گرچه برای زندگی انسان مناسب نیستند، اما از پتانسیل بالقوه ای برخوردار می باشند. 

ستاره شناسان و ژئوفیزیک دانان اکنون بر این باورند که تعداد قابل توجهی از سیارات فراخورشیدی در کهکشان ما و سایر مناطق می توانند از الماس ساخته شده باشند. ادعای آنها بر این اساس است که ستاره ها دارای عناصر مختلفی هستند و احتمالا بین 12 تا 17 درصد از سیارات در اطراف ستارگان غنی از کربن قرار گرفته اند. احتمالا این سیاره‌ ها از Carbide تشکیل شده ‌اند که ترکیبی از کربن و عناصر دیگر است. طبق فرضیه‌ ها اگر سیاره ‌ای غنی از سیلیکون کربید و آب کافی برای اکسیداسیون این ماده باشد، با تجزیه‌ سیلیکون کربید به سیلیکون و کربن و سپس فشار و حرارت کافی، کربن به الماس تبدیل خواهد شد.  

خبر خوب برای علاقمندان به علوم فضایی اینکه تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) ، که طی چند سال آینده به بهره برداری خواهد رسید، دور جدیدی از اکتشاف سیارات فراخورشیدی را آغاز خواهد کرد. قدرت بزرگنمایی و تجزیه و تحلیل این تلسکوپ به دانشمندان اجازه می دهد تا به دنبال علامت های زیستی در جهان بیگانه باشند.

 

 

به گفته یکی از پژوهشگران، هریسون آلن-سوتر، کشف سیاره‌ های الماس گامی مهم در درک ماهیت سیاره‌ های فراخورشیدی است. هر چقدر بیشتر بیاموزیم، بهتر می ‌توانیم داده‌ های جدید ماموریت‌ های آینده مثل داده‌ های تلسکوپ فضایی جیمز وب و تلسکوپ فضایی نانسی گریس رومان را درک کنیم و به دنیای آن سوی منظومه‌ شمسی پی ببریم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست