علم و دانش

کند شدن پیشرفت بیماری دیابت نوع دو با مصرف قرص ویتامین دی

نتیجه تحقیقات اخیر پژوهشگران کانادایی از دانشگاه لاوال – کبک، نشان می دهد که مبتلایان به دیابت نوع 2 می توانند با مصرف ویتامین D، روند پیشرفت بیماری را کند نمایند. در طرح مطالعاتی مورد اشاره، 96 بیمار که با ریسک ابتلا به دیابت روبرو بودند یا اخیرا مبتلا به دیابت نوع 2 تشخیص داده شدند، شرکت داشتند. پژوهشگران بیماران را به دو گروه تقسیم کرده و از اعضای یکی از گروه ها خواستند که به مدت 6 ماه روزانه 5000 IU ویتامین D دریافت کنند. در حالی که به اعضای گروه دیگر، دارونما یا Placebo  داده شد. در پایان، پژوهشگران متغیرهای مختلف از جمله میزان حساسیت به انسولین را اندازه گیری کردند. شرکت کنندگان در طرح پژوهشی همچنین پرسشنامه ای را درباره میزان قرار گرفتن در معرض آفتاب (به عنوان منبع ویتامین D) و همچنین رژیم غذایی و میزان تحرک فیزیکی را تکمیل کردند. 

5000 IU دز بالایی محسوب می شود، زیرا به طور معمول دز 600 تا 4000 IU، ایمن و بی خطر تلقی می شود. پژوهشگران دریافتند که دریافت ویتامین D، عملکرد انسولین در بافت عضلانی را بهبود می بخشد. دکتر کودیا گانون، استادیار و پژوهشگر، در گفتگو با خبرنگار نیوزویک گفت: می دانیم که ویتامین D، ژن های مرتبط با دیابت را تنظیم می کند. نتیجه به دست آمده از آن جهت اهمیت دارد، چون نشان می دهد که مکمل غذایی ویتامین D می تواند روند ابتلا به دیابت نوع 2 نزد افراد با ریسک بالای ابتلا را کند نماید. 

بر اساس برآوردها، حدود 30 میلیون آمریکایی به دیابت مبتلا می باشند. از این تعداد 90 تا 95 درصد به دیابت نوع 2 مبتلا می باشند. طی دو دهه گذشته، تعداد آمریکایی های مبتلا به دیابت 3 برابر بیشتر شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *