مقالاتمقالات اجتماعی

کندوکاو دولت مرکزی در مورد شمار نوزادان به دنیا آمده از والدین خارجی

خبرگزاری کانادا

افزایش شمار پدیده ای به نام گردشگری همراه با زایمان

 

نتایج پژوهش نوین موسسه اطلاعات بهداشتی-درمانی کانادا نشان می دهد که شمار نوزادان به دنیا آمده از والدین خارجی در کشور بیش از آن است، که اداره آمار کانادا تصور می کرد. کمااینکه اندرو گریفیت پژوهشگر موسسه مورد اشاره با استفاده از اعداد و ارقامی که نهاد متبوعش از طریق اطلاعات برآمده از قبض های صادره از سوی بیمارستان ها کسب می کند، دریافت که تنها در سال 2016 شمار این نوزادان سر به 3 هزار و 200 زد. حال آن که در اطلاعات ثبت شده در اداره آمار کشور، این میزان تنها 313 بود. به گفته گریفیت براساس این نتایج نه تنها شمار نوزادان مذکور بسیار بیش از آن است که تصور می رفت، بلکه روند اینگونه تولدها هم رو به افزایش دارد.

نتایج مورد اشاره سبب شده اند، که دولت مرکزی روند مربوطه را مدنظر قرار داد. به این امید که از میزان زنانی که برای به دنیا آوردن نوزادانی به کانادا می آیند که به سبب این تولد شهروند کشور به شمار بروند، درک بهتری داشته باشد.

وزیر مربوطه: عملکردی با دامنه ای نه چندان گسترده

اخیرا طوماری از سوی جو پشیسولیدو یکی از نمایندگان لیبرال مجلس ملی تقدیم این مجلس شد، که در آن خواسته دولت مرکزی در مورد گردشگری همراه با زایمان اقدامات قاطع تری انجام دهد. چراکه اینگونه  گردشگری سوء استفاده از سیستم اجتماعی-بهزیستی کشور می باشد. احمد حسین وزیر مهاجرت، پناهنگی و شهروندی این دولت در واکنش به این خواسته اظهار داشت، که وزارتخانه متبوعش در این مورد پژوهشی به عمل آورده تا تصویر روشن تری از چند و چون قضیه از جمله شمار اینگونه تولدها و تاثیرات آنها به دست بیاورد. اما در عین حال آن را عملکردی با دامنه ای نه چندان گسترده دانست.

ایجاد اختلاف در بین سیاستمداران

از دیگر سو مساله گردشگری همراه با زایمان سبب ایجاد اختلاف در بین سیاستمداران شده است. کمااینکه لیبرال ها از قانون کنونی دفاع می کنند، که به طور خودکار/ اتوماتیک به هر فرد به دنیا آمده در کانادا شهروندی می دهد. حتی اگر والدینش سیاستمداران خارجی باشند. اما اعضای حزب محافظه کار منتقد و رقیب رسمی دولت مرکزی در کنوانسیون تابستان سال جاری خود قطعنامه ای را تصویب کردند، که از دولت می خواهد به گردشگری همراه با زایمان خاتمه دهد. مگر اینکه یکی از والدین نوزاد به دنیا آمده در خاک کشور شهروند و یا مقیم دائمی کانادا باشد.

 

 

دولت هارپر در پی تغییر قانون موجود بود

سایر کشورها از جمله بریتانیا، استرالیا، ایرلند، زلاندنو، جمهوری دومینیکن، تایلند، پرتغال و هندوستان، قانون اعطای شهروندی خودکار به متولدین در خاک خود را لغو، و یا جرح و تعدیل کرده اند. اخیرا دانلد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز تهدید نمود، که به اجرای چنین قانونی در کشورش خاتمه خواهد داد. البته منتقدان وی استدلال کرده اند، که چنین اقدامی نقض قانون اساسی است.

در کانادا نیز در دوران دولت محافظه کار استیون هارپر چنین تغییری مدنظر قرار گرفت. اما سرانجام معلوم شد، انجام آن پیامدهای منفی زیادی خواهد داشت. از جمله اینکه 40 درصد کانادایی ها گذرنامه ندارند، و از گواهی تولد خود به عنوان مدرک شهروندی شان استفاده می کنند. در نتیجه تغییر مورد اشاره سبب خواهد شد به ناچار به سراغ تهیه مدارک دیگری بروند، تا بتوانند شهروندی خود را به اثبات برسانند و از خدمات دولتی بهره مند شوند.

همچنین بر اساس برآوردهای به عمل آمده در سال 2013 هزینه تغییر مورد اشاره 20 تا 30 میلیون دلار خواهد بود. همه ساله نیز مخارجی 7 میلیون دلاری روی دست دولت مرکزی می گذارد.

متیو جنست سخنگوی وزیر مورد اشاره در این پیوند خاطرنشان کرد: اصل تولد در خاک کشور از همان ابتدای ایجاد قانون شهروندی کانادا در سال 1974، جزئی از این قانون بوده است. تغییر این اصل از سوی دولت هارپر مدنظر قرار گرفت. اما پس از شنیدن توصیه های کارشناسان دیگر پیگیری نشد. بااینهمه وزارت مهاجرت، پناهنگی و شهروندی، همچنان خواستار درکی بهتر از وضعیت کنونی است.

نمی توان منکر حق بارداری زنان شد

اسکات کمبل وکیل حوزه شهروندی استان انتاریو می گوید که در سال های اخیر چند ارباب رجوع داشته که در حالی نوزادان خود را در کانادا به دنیا آورده اند، که روند قانونی پناهندگی یا مهاجرت شان در دست اقدام بوده است. وی می افزاید: اینکه به زنی گفته شود در صورتی که شهروند و یا مقیم دائمی کانادا نباشی نمی توانی در خاک این کشور باردار شوی یا حامله باشی، بسیار تنبیهی و حتی زن گریزانه است.  

وزیر نامبرده هم در واکنش به چنین اظهاراتی گفت که دولت مرکزی در مورد اینکه آیا زنان در هنگام ورود به کانادا باردار هستند یا خیر، اطلاعات جمع آوری نمی کند. همچنین قانونا نمی توان تنها به صرف اینکه زنی حامله است یا امکان دارد نوزادش را در اینجا به دنیا بیاورد، از ورودش به کانادا جلوگیری نمود.  

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *