املاک و مسکنمقالات

کم رونق شدن فروش املاک نوساز به موازات ثابت ماندن بهای مسکن

در ماه ژوئیه بهای املاک نوساز در کلانشهر تورنتو ثابت باقی ماند. اما فروش آنها به شکلی چشمگیر کم رونق بود. بگونه ای که هم فروش واحدهای واقع در برج های مسکونی و هم انواع خانه ها، در مجموع 44 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشت. دیوید ویلکس رئیس هیئت مدیره انجمن توسعه ساخت و ساز و اراضی می گوید: گرچه رابطه بین بها و خرید و فروش ملک و املاک پیچیده است، اما نمی توان به این سبب از کار دست برداشت.

از دیگر سو به گفته وی بازار مسکن کلانشهر تورنتو همچنان ترکیبی از دو بخش یعنی واحدهای واقع در برج های مسکونی و انواع خانه ها می باشد، که بخش دوم شامل قطارخانه ها (از هر دو طرف متصل به املاک مجاور)، از یک سو وصل به ملک کنار خود، و خانه هایی که از هیچ طرف به املاک مجاور متصل نمی باشند، هستند. روند فروش در این دو بخش با هم متفاوت می باشد. کمااینکه می افزاید: فروش واحدهای واقع در برج های مسکونی همچنان ادامه دارد. اما مدتی می شود، که بهای آنها ثابت مانده است. در حالی که قیمت انواع خانه ها رو به افزایش می باشد. بااینهمه به نظر من برای توصیف بازار کنونی مسکن، باثبات بهترین کلمه است. زیرا خط مشی های دولت بر هر دو بخش تاثیر داشته است. کمااینکه همانگونه که در بیش از یک سال اخیر شاهد بوده ایم، قوانین نوین وام مسکن که از ژانویه به اجرا درآمده اند، و همچنین امتحان توانایی خریداران  بالقوه برای پرداخت اقساط این وام، سبب عدم توانایی خرید این افراد شده اند.

این  اظهارات بزرگنمایی نیستند. کمااینکه در ماه ژوئیه سال جاری فروش انواع خانه در مقایسه با برهه مشابه سال گذشته افزایش 85 درصدی داشت، و از 117 به 216 باب رسید. اما هنوز در مقایسه با میزان متوسط خانه های به فروش رفته در ده سال اخیر، کاهش 77 درصدی نشان می داد. در همان ماه بهای متوسط هر خانه هم یک میلیون و 140 هزار دلار بود، که با ژوئن تفاوت چندانی نداشت. حال آن که در مقایسه با ژوئیه سال گذشته که یک میلیون و 320 هزار دلار بود، کاهش 13.2 درصدی داشت.

بر اساس اظهارات پاتریشیا آرسنال معاون نهاد موسوم به گروه آلتاس که آمارهای صنعت ساخت و ساز را پیگیری می کند، بازار مسکن تابستان سال جاری کم رونق تر از روند معمول بود. او افزایش بهای واحدهای واقع در برج های مسکونی و ساخت تنها دو پروژه/ یکی قطارخانه های لوکس و دیگری واحدهای واقع در برج های مسکونی در تورنتو را، مسبب این کم رونقی می داند.

در مجموع در ژوئیه سال جاری تنها 14 هزار و 784 ملک برای فروش ارائه شدند، که حدود دوسوم آنها را واحدهای واقع در برج های مسکونی تشکیل می دادند. از این میزان هم تنها 450 واحد در بناهایی قرار داشتند، که تکمیل شده بود. زیرا بقیه یا در دست ساخت، و یا در مرحله پیش از آغاز ساخت و ساز قرار داشتند. دیوید ویلکس با توجه به جمیع جهات می گوید: با در نظر گرفتن روند کنونی فروش، انتظار داریم در پاییز واحدهای واقع در برج های مسکونی بیشتری در دسترس باشند.

از دیگر سو بهای متوسط اینگونه واحدها در ژوئیه سال جاری 774 هزار و 759 دلار بود، که در مقایسه با 665 هزار و 41 دلار در ماه مشابه سال پیش، افزایش بیش از 100 هزار دلاری داشت. اما با قیمت 774 هزار و 554 دلاری ژوئن امسال، تقریبا برابر بود.

2 هزار و 395 باب از انواع خانه هم که در هفت ماه نخست سال جاری به فروش رفتند، در مقایسه با برهه مشابه در سال گذشته و میزان متوسط یک دهه اخیر، به ترتیب کاهش 61 و 74 درصدی داشتند. زیرا این میزان 9 هزار و 246 باب بوده است. به گفته دیوید ویلکس روند صدور مجوز ساخت، همچنان یکی از موانع اصلی افزایش نیافتن املاک عرضه شده به بازار به شمار می رود. البته گفت وگوهای اولیه با دولت نوین محافظه کار پیشروی داگ فورد نخست وزیر استان انتاریو حکایت از آن دارد، که مقامات این دولت نیاز به روزآمد کردن روند مورد اشاره را درک می کنند. ولی دیوید ویلکس می افزاید: اما ما آنها را تشویق می نماییم، پا را از مرحله درک فراتر بگذارند و دست به اقدامات عملی بزنند.

چنین تشویقی کاملا منطقی به نظر می رسد. کمااینکه براساس گزارش ماه مه سال جاری انجمن توسعه ساخت و ساز و اراضی، هزینه های دولتی سبب افزایش 186 هزار و 300 دلاری یعنی حدود 21 درصدی بهای متوسط انواع خانه ها است. این میزان برای واحدهای واقع در برج های مسکونی به ترتیب 122 هزار و 800 دلار، و تقریبا 23.9 درصد می باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان