صفحه اصلی / اخبار / کمک یک میلیارد دلاری دولت فدرال به شرکت متهم به تخلف مالیاتی هفتصد میلیون دلاری

کمک یک میلیارد دلاری دولت فدرال به شرکت متهم به تخلف مالیاتی هفتصد میلیون دلاری

banner-niazmandiha2

اتاوا- منتقدین دولت فدرال، تصمیم اعطای وام 1 میلیارد دلاری به شرکت معدنی کانادایی که با استفاده از ساختار پیچیده بیزنس خارج از  کشور، از پرداخت حدود 700 میلیون دلار مالیات در کانادا فرار کرد را زیر سوال بردند.

شرکت Turquoise Hill Resources، که مقر اصلی آن در ونکوور وارد شده و در بازار بورس تورنتو و نیویورک ثبت شده است، در سال 2015 وامی به ارزش 750 میلیون دلار آمریکا از Export Development Canada (سازمان دولتی که از بیزنس های کانادایی در خارج از کشور حمایت می کند) دریافت کرد. ارزش این وام، معادل بیش از 1 میلیارد دلار کانادا می باشد.

شرکت Turquoise Hill  در فاصله سال های 2010 تا 2016، امور مالی معدن خود به نام Oyu tolgoi در مغولستان را از طریق تاسیس دفاتری در هلند و لوکزامبورگ مدیریت کرد. این مساله به شرکت اجازه داد که از پرداخت مالیات بر درآمد شرکت به ارزش 559  میلیون دلار  (معادل 694 میلیون دلار بر حسب نرخ امروز ارز) فرار کند.

کارین کینان، مدیر سازمان غیرانتفاعی Above Ground می گوید: EDC یک سازمان دولتی است. بنابراین بایستی بر اساس سیاست های دولت عمل کند. آیا EDC در اعطای وام یک میلیارد دلاری به شرکتی که از پرداخت مالیات فرار کرده، درست عمل کرده است؟! اگر دولت کانادا، واقعا قصد اصلاح سیستم مالیاتی را دارد، چگونه اجازه این کار را داده است؟

از سوی دیگر، فیل تیلور، سخنگوی EDC تاکید می کند که کلیه تصمیمات بر اساس قوانین کانادا گرفته شده اند. تیلور گفت: معتقدیم که CRA (اداره مالیات کانادا) اختیار تشخیص مناسب بودن ساختارهای مالیات بر شرکت های کانادایی را دارد و موافقت آنها با این مورد خاص، از نظر EDC نهایی و قطعی تلقی می شود.

مسوولین Turquoise Hill نیز ادعا می کنند که ساختار مالیاتی شرکت از سوی اداره مالیات تایید شده بود.

شرکت مورد اشاره از طریق دفتر خود در لوکزامبورگ (که فقط یک کارمند نیمه وقت دارد)، 2.1 میلیارد دلار سود اظهار کرد و 89 میلیون دلار مالیات در لوکزامبورگ پرداخت کرد. نرخ مالیات بر درآمد شرکتی در آن کشور 4.2 درصد می باشد. اما شرکت حتی یک دلار در کانادا مالیات پرداخت نکرد.

معدن Oyo Tolgoi، در سال 2025 به سومین معدن بزرگ مس جهان تبدیل خواهد شد.  


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *