مقالاتمقالات اجتماعی

کمک به آماده کردن فرزندان برای انجام موفقیت آمیز تکالیف درسی

شریل سانگ- نویسنده امور آموزش و مهاجرت

طبیعی است که یکی از نخستین اقدامات هر نومهاجر بچه دار ثبت نام فرزندان در مراکز آموزشی و فراهم آوردن زمینه برای یادگیری و موفقیت بیشتر آنها در حوزه تحصیلی می باشد. در عین حال انجام تکالیف درسی به خودی خود از گام های مهم در مسیر سوادآموزی و دانش اندوزی است. پدر و مادرها می توانند با برداشتن گام های درست در این راه، به آماده کردن فرزندان برای انجام موفقیت آمیز این تکالیف یاری دهند. توصیه های زیر از موثرترین های این حوزه به شمار می روند.

ایجاد بهترین محیط آموزشی در خانه

کودکان در محیط های مناسب بهترین راندمان یادگیری را دارند. بنابراین والدین باید از بودن روشنایی کافی و مناسب، و در دسترس قرار داشتن میزان لازم وسایل مربوطه احراز اطمینان نمایند. همچنین از اینکه فرزندان شان در فضاهای شلوغ دارای عوامل پرت کننده حواس تکالیف درسی خود را انجام دهند، پیشگیری کنند. از جمله این گونه عوامل می توان از صدای موسیقی، رادیو و تلویزیون بلند/ و وجود تلفن یا تبلت/ نام برد.

برنامه زمانبندی برای انجام تکالیف درسی

والدین باید متناسب با سن فرزندان خود، میزان مناسبی وقت برای انجام تکالیف درسی آنها در نظر بگیرند. به این ترتیب این تکالیف در زمانی معقول و به موقع تمام می شوند. باید دقت داشت که وقت در نظر گرفته شده نباید مصادف با هنگامی باشد، که فرزندان خیلی خسته و یا گرسنه هستند. همچنین باید آنها را تشویق کرد که در هنگام انجام تکالیف درسی هر از گاهی به خود استراحتی کوتاه بدهند، تا ذهن شان برای ادامه کار آمادگی بیشتری پیدا کند.

پشتیبانی از فرزندان و تشویق آنها

بهتر است والدین در هنگامی که فرزندان شان در حال انجام تکالیف درسی هستند، در نزدیکی آنها باشند و در صورت لزوم کمک شان کنند. به عبارت دیگر باید فرزندان بدانند که اگر به والدین خود نیاز داشته باشند، آنها در دسترس هستند. اما در عین حال والدین نباید مرتب فرزندان را زیر نظر بگیرند. چراکه در این صورت حواس آنها پرت می شود.

تشویق مستمر فرزندان از سوی والدین و اظهارنظرهای مثبت در مورد کارهای موفقیت آمیز آنها، عامل تحرک بیشتر بچه ها می شود. همچنین والدین باید بگونه ای مستمر به آنها یادآوری کنند، که مساله مهم انجام کارها به بهترین شکل ممکن و درس گرفتن از اشتباهات است.

بازبینی تکالیف درسی فرزندان

گاهی لازم می شود والدین تکالیف درسی فرزندان خود را بازبینی، و در تکمیل این تکالیف به آنها کمک کنند. اما باید توجه داشت، چنین اقدامی به هیچ روی به معنی انجام تکالیف به جای آنان نیست. بلکه هدف تقویت ایشان در استفاده از روش صحیح، و توصیه ها و راهبردهای درست است. زیرا به این ترتیب فرزندان سرانجام می توانند تکالیف درسی خود را به بهترین شکل و به صورت کامل انجام دهند.

همچنین لازم است والدین در هنگامی که می بینند فرزندان شان درمانده شده اند و نمی توانند کارشان را به خوبی انجام دهند، در برابر وسوسه کمک فوری به آنان مقاومت کنند. در مقابل در چنین مواقعی با بازخوانی پرسش های مشکل و مطرح کردن آنها به شکلی قابل فهم تر، طرح نمونه های مشابه، دادن سرنخ و… انجام کار را برای آنان ساده تر نمایند. اگر هم می بینند آنها در جایی اشتباه کرده اند، باید با راهنمایی های مناسب زمینه ای فراهم آورند، که خود فرزندان این اشتباهات را برطرف نمایند.

استفاده از کمک آموزگاران سرخانه

اگر فرزندان به کمک هایی بیش از توان والدین نیاز دارند، می توان از معلم های سرخانه یاری خواست. برای پیدا کردن چنین آموزگارانی می شود با معلم مدرسه بچه ها مشورت، و از راهنمایی هایش استفاده کرد. همچنین می توان برای به کارگیری چنین آموزگارانی از مراکز مربوطه کمک گرفت. در چنین مواقعی باید میزان دستمزد ساعتی، روش تدریس، تجربه و… معلم مربوطه را، مدنظر قرار داد.

نکته شایان توجه اینکه کمک به فرزندان برای انجام تکالیف درسی مستلزم شکیبایی فراوان است. چراکه هر کودکی سبک، روش یادگیری، توانایی ها، نیازها و شخصیت خاص خود را، دارد. بنابراین بهترین راه برای چنین کمکی قدردانی و پشتیبانی از منحصر به فرد بودن او می باشد. به این ترتیب می توان به وی کمک کرد، تا به بهترین شکل ممکن توانایی های خود در حوزه یادگیری را بروز دهد و به کار بگیرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0