اخباراخبار جهان

کمپین عربستان برای آدم ربایی و ساکت کردن صدای مخالفان تازگی ندارد

عربستان- فیصل ال جربا، سال گذشته از کشورش عربستان فرار کرد. پس از فرار او، یکی از شاهزاده های بانفوذ عربستانی بازداشت و یکی از دوستانش نیز که در بازداشت دولت به سر می برد به طرز مرموزی جان خود را از دست داد. جربا، از مقامات یکی از قبایل بزرگ عربستان به عمان (پایتخت اردن) رفت تا به بستگانش بپیوندد. اما مقامات امنیتی اردن خانه اش را محاصره کرده و او را برای بازجویی با خود بردند.

چند روز بعد، ال جربا با اتومبیل به مرز اردن و عربستان منتقل شده و به مقامات عربستانی تحویل داده شد. تا به این لحظه اتهام رسمی به مرد 45 ساله وارد نشده و طی 5 ماه گذشته خانواده او هیچ مدرکی دال بر زنده بودن او دریافت نکرده اند.

قتل وحشیانه جمال خاشقجی در سفارت عربستان در استانبول، بار دیگر کمپین عربستان برای سرکوب مخالفانش در خارج از کشور را در کانون توجه قرار داده است. شیوه ای که از ده ها سال قبل دنبال می شود. اما به نظر می رسد که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان که در واقع کشور را اداره می کند، این شیوه را به صورت جدی تر به کار گرفته است. رژیم عربستان برای به دام انداختن مخالفانش، آنها را ربوده و در نهایت به قتل می رساند. بسیاری از اتباع عربستانی مخالف رژیم به طرز مرموزی از اتاق هتل ها، داخل اتومبیل یا هواپیما ناپدید می شوند.

با اینکه ال جربا از مخالفان رژیم محسوب نمی شد، ولی شاید به دلیل ارتباط نزدیکش با گروهی از اعضای خاندان سلطنتی که مغضوب محمد بن سلمان بودند، به قتل رسیده باشد. او از دوستان نزدیک و قدیمی شاهزاده ترکی بن عبدالله، پسر شاه فقید عربستان یعنی عبدالله بود. ترکی نوامبر سال گذشته از سوی مقامات عربستانی به همراه صدها نفر از اعضای خاندان سلطنتی، صاحبان بیزنس و مقامات دولتی در آنچه مبارزه با فساد ذکر شد، در یکی از هتل های ریاض زندانی شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0