مقالاتمقالات سیاسی

کمرنگ شدن مناقشه شرکت متخلف مالی: کمک به افزایش محبوبیت لیبرال ها 

کریستی کرکاپ- گلوب ومیل

نظرسنجی انجام شده از سوی شرکت لگر برای خبرگزاری کانادا/ کندین پرس نشان می دهد، که با برطرف شدن ابرهای ناشی از مناقشه شرکت اس ان سی- لاوالین محبوبیت لیبرال ها به رقبای محافظه کارشان نزدیک تر، و در نتیجه مبارزه بین دو طرف برای پیروزی در انتخابات پیش رو نیز تنگاتنگ تر شده است. کمااینکه بر اساس این نظرسنجی که در اوایل ماه ژوئیه به عمل آمد، به ترتیب 36 و 33 درصد افرادی که تصمیم خود را برای این انتخابات گرفته اند، گفته اند به محافظه کاران و لیبرال ها رأی می دهند. به عبارت دیگر میزان پشتیبانی از محافظه کاران در مقایسه با نظرسنجی ماه ژوئن 2 درصد کاهش پیدا کرده است. حال آن که حمایت از لیبرال ها افزایش 4 درصدی نشان می دهد. 

از دیگر سو به ترتیب 12 و 11 درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی خاطرنشان کرده اند، به نامزدهای احزاب سبز و نیودمکرات رأی خواهند داد. 4 و 3 درصد نیز به ترتیب احزاب بلاک کبک و مردم کانادا زیر رهبری ماکسیم برنیه را ترجیح می دهند. 

به گفته کریستین بورکو معاون لگر میزان پشتیبانی از لیبرال ها دارد، به سطح پیش از مناقشه شرکت مورد اشاره برمی گردد. مناقشه ای که از جمله سبب استعفای جودی ویلسون- ریبالد وزیر دادگستری وقت و دادستان کل کشور از کابینه نخست وزیر ترودو شد. ویلسون- ریبالد در برابر کمیته دادگستری مجلس ملی شهادت داد در خلال یک دوره تقریبا چهار ماهه از سوی بسیاری از دولتی ها تلاشی مستمر و پایدار برای دخالت در روند انجام وظیفه وی به عنوان دادستان کل کشور وجود داشت، که می خواستند او در قبال اتهامات فساد مالی اس ان سی- لاوالین در معامله با لیبی نوعی دادخواست پرده پوشانه ارائه دهد. براساس اظهارات کریستین بورکو این مناقشه ادامه دار به کاهش پشتیبانی از نخست وزیر ترودو در زمستان پیوند داده شد، که برای نخستین بار از هنگام زمامداری وی جایگاهش به عنوان بالاترین گزینه کانادایی ها در انتخابات پیش رو را کاهش داد. بورکو در این پیوند می افزاید: در اواخر آوریل و اوج بحران مربوطه شاهد افزایش پشتیبانی 36 درصد از محافظه کاران به 40 درصد بودیم. اما همزمان محبوبیت لیبرال ها از حدود 30 و اندی به 20 و اندی درصد کاهش یافت. اینک پس از شش ماه ابرهای تیره در آسمان لیبرال ها به کنار رفته اند، و نور خورشید دوباره بر آنها تابیدن گرفته است. 

به گفته بورکو پیش از انجام نظرسنجی شرکت متبوعش، در کبک نیز محافظه کاران اندکی پیش افتاده بودند. اما لیبرال ها دوباره به صدر بازگشتند. 

از دیگر سو شرکت کنندگان در نظرسنجی اندرو شیِر (رهبر ملی محافظه کاران. ایران جوان) ، ترودو، الیزابت می (رهبرملی حزب سبز. ایران جوان) جگمیت سینگ (رهبرملی حزب نیودمکرات. ایران جوان) و ماکسیم برنیه را، به ترتیب با 24، 23، 9، 7 و 4 درصد آراء، بهترین گزینه برای نخست وزیری دولت مرکزی می دانند. 

همچنین از شرکت کنندگان پرسیده شد که آیا احساس می کنند لیبرال ها شایستگی آن را دارند، که شانسی دوباره به آنها داده شود؟، آیا محافظه کاران از این شایستگی برخوردارند، که دولت مرکزی را تشکیل دهند؟ پاسخ 51 درصد از شرکت کنندگان به پرسش نخست منفی، و 30 درصد مثبت بود. 18 درصد هم هنوز در این مورد تصمیمی نداشتند. همزمان 32، 44 و 24 درصد از آنان به پرسش دوم به ترتیب پاسخ مثبت، منفی و ممتنع، دادند. 

براساس اظهارات بورکو در حالی که این دو حزب در برخی از استان ها (مثلا از جمله محافظه کاران در آلبرتا و لیبرال ها در کبک) از پایگاه قوی تر و باثبات تری برخوردارند، مشکل نیودمکرات این است که هیچ منطقه ای به عنوان پایگاه قوی تر و باثبات تر ندارند، که امیدوار باشند بتوانند در آنها کرسی های کنونی خویش در مجلس را حفظ کنند. کمااینکه از جمله در بریتیش کلمبیا پس از سبزها در رده چهارم انتخاب مردم استان قرار گرفته اند. 

البته از آغاز سال جاری به این سو سینگ و می از دیدگاه رأی دهندگان جایگاه نزدیکی داشته اند. اما با افزایش تمرکز بر سبزها، مساله مهم برای سینگ تعیین جایگاه حزب متبوعش است. کمااینکه به گفته بورکو به نظر می رسد، بیش از پیش از جایگاه جلب نظر مردم کانادا دور می شود. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0