علم و دانش

کمتر از یک‌ چهارم نمایندگان پارلمان‌ های جهان زن هستند

bahman-azimi-gif

طبق گزارش سالانه اتحادیه بین ‌المجالس از 50 پارلمان جهان که در سال گذشته کار خود را آغاز کردند، نشان می ‌دهد که حضور زنان کمی بیشتر از 24 درصد بوده است. در این گزارش آمده است که کم ‌تر از یک چهارم نمایندگان پارلمان‌های جهان زن هستند.
گابریلا کوئواس بارون، رئیس اتحادیه بین‌ المجالس می‌گوید: برای حفظ تعادل میان زنان و مردان در سیاست در سطح جهانی هنوز باید مسیری طولانی طی شود. بنابراین اتحادیه بین‌ المجالس خواستار تلاش ‌های بیشتر برای افزایش شمار زنان نماینده در پارلمان ‌های جهان است. مطلوب‌ ترین شکل آن می ‌تواند تعیین سهمیه 50 درصدی زنان باشد. یعنی در فهرست نامزدهای احزاب سیاسی 50 درصد زنان و 50 درصد دیگر از مردان باشند.

لازم به ذکر است که تعداد نمایندگان زن در پارلمان‌ های کشورهای جهان در سال‌ های اخیر افزایش پیدا کرده است. در سال 1995 فقط بیش از یازده درصد از نمایندگان زن بودند ولی در سال دو هزار این رقم به 13 درصد رسید و ده سال بعد، تقریبا یک پنجم کرسی ‌های پارلمانی جهان را زنان در اختیار داشتند.
گزارش سالانه اتحادیه بین‌المجالس نتایج تاریخی انتخابات نوامبر 2018 آمریکا را هم برجسته کرده است که در آن مجلس نمایندگان 23 و نیم درصد و در مجلس سنا 25 درصد نمایندگان از میان زنان بوده ‌اند.
به طور کلی حضور زنان در پارلمان‌های آمریکای شمالی و جنوبی 30.6 درصد و در اروپا 28.5 و نیم درصد است. برخلاف آن در آسیا و همچنین در خاورمیانه و شمال آفریقا حضور زنان هنوز کمتر از 20 درصد می باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان