صفحه اصلی / اخبار / کمبود مدرسه، چالش بزرگ ساکنان برخی مناطق کاندونشین تورنتو

کمبود مدرسه، چالش بزرگ ساکنان برخی مناطق کاندونشین تورنتو

banner-niazmandiha2

تورنتو- سرینا مانک 7 سال است که به محله Leslieville تورنتو نقل مکان کرده و در طی این مدت شاهد تبدیل شدن تدریجی این محله واقع در شرق تورنتو به یکی از محبوب ترین مناطق شهر تورنتو بود. او که دارای دو فرزند 5 ساله و 3 ساله است، می گوید که تقاضا برای زندگی در این منطقه همواره بالا بود، اما با ساخته شدن کاندومینیوم های متعدد و افزایش تعداد خانواده های جوان، ساختار جمعیتی را دگرگون کرده و مشکلی به نام کمبود مدرسه ایجاد کرده است.

مدارس دولتی در مناطق کاندونشین، چند سالی است که با مشکل تراکم جمعیت دانش آموزان روبرو شده اند. این مشکل به حدی جدی است که مسوولین اداره آموزش و پرورش تورنتو (TDSB) را وادار کرده به خریداران خانه در محله های خاص، در مورد کمبود مدرسه هشدار بدهند. این اداره می گوید: متاسفانه هیچ تضمینی برای پذیرش همه دانش آموزان در مدارس نزدیک به محل زندگی شان، وجود ندارد. بنابراین خانواده هایی که قصد نقل مکان به این مناطق را دارند، بایستی قبل از اقدام به خرید، همه جوانب را در نظر بگیرند.

محله Leslieville یکی از مناطقی است که با کمبود جدی مدرسه روبروست. تا جایی که مانک مطمئن نیست که بتواند دختر 3 ساله اش را به همان مدرسه ای که پسر 5 ساله اش به آن می رود، بفرستد. هالی آندروچوک، یکی از دوستان مانک، که پسرش را از امسال به آمادگی خواهد فرستاد، می گوید که پسرش مجبور است همراه 27 دانش آموز دیگر، در یک کلاس بنشیند. وی می گوید: مدرسه امسال 5 کلاس آمادگی دارد. کلاس پسرم در طبقه دوم قرار گرفته که برای مقطع آمادگی، عجیب است. معلم پسرم در شب معارفه اعتراف کرد که چون کلاس شان در طبقه دوم قرار گرفته، نمی تواند دانش آموزانش را هر روز به حیاط ببرد. زیرا در فصل زمستان، لباس پوشاندن به 28 بچه 4 و 5 ساله و پایین بردن آنها از پله ها، وقت گیر و مشکل خواهد بود.

مدرسه آنها، یعنی Morse Park Junior Public School، در خیابانی کوچک واقع شده است. به نقل از TDSB، تعداد دانش آموزان این مدرسه در سال 2010 حدود 200 نفر بود. اما امسال تعداد آنها با دو برابر افزایش به 500 دانش آموز رسیده است. رایان برد، سخنگوی اداره آموزش و پرورش این افزایش قابل توجه را ناشی از تغییر ساختار جمعیتی منطقه و همچنین اضافه شدن بخش آموزش به زبان فرانسه (French Immersion) به مدرسه می داند.

هشدار در مورد کمبود مدرسه در برخی مناطق تورنتو و حومه به Lesliville محدود نمی شود. اداره آموزش و پرورش ناحیه پیل (Mississauga) نیز چنین هشداری را به متقاضیان خرید خانه در مرکز شهر (مناطق کاندونشین) می دهد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *