علم و دانش

کمبود خواب به اندازه سیگار خطر بیماری قلبی را افزایش می دهد

دانشمندان سوئدی معتقدند که خواب زیاد یا کم تقریبا به اندازه سیگار کشیدن سلامتی قلب را به خطر می اندازد. این در حالیست که تحقیقات قبلی، موفق به ارائه یک پاسخ قطعی به این سوال که آیا کمبود خواب باعث افزایش ریسک ابتلای به بیماری قلبی می شود یا خیر، نبودند.

موآ بنگسون، از پژوهشگران دانشگاه گوتنبرگ می گوید: <برای افرای که دارای زندگی پرمشغله هستند، خواب ممکن است مانند اتلاف وقت احساس شود، اما مطالعات ما نشان می دهد که کمبود خواب می تواند با بیماری های قلبی- عروقی آینده مرتبط باشد. ما در پایان تحقیقات دریافتیم که ریسک ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی در مردان 50 ساله ای که از کمبود خواب رنج می برند، مشابه ریسک آن نزد افراد سیگاری و یا مبتلایان دیابت است.>

بد نیست بدانید که پژوهشگران مطالعات خود را 21 سال قبل آغاز کرده و شرکت کنندگان در طرح مطالعاتی را مورد آزمایشات بدنی قرار داده و از آنها خواستند که پرسشنامه ای حاوی سوالات مختلف، از جمله به پرسش هایی در مورد میزان خواب، تحرک و مصرف دخانیات پاسخ بدهند. اطلاعات جمع آوری شده بر حسب میزان خواب به 4 گروه تقسیم شد: 5 ساعت یا کمتر، 6 ساعت، 7 تا 8 ساعت و بیش از 8 ساعت. خواب بین 7 تا 8 ساعت به عنوان مدت نرمال در نظر گرفته شد.

شرکت کنندگان پس از 21 سال، بار دیگر مورد ارزیابی قرار گرفتند. در این هنگام از آنان سوال شد که آیا در این مدت با مشکلات جدی از جمله سکته قلبی یا مغزی، نارسایی قلبی یا گرفتگی شریان های قلب روبرو شده بودند یا خیر.

دکتر بنگسون می گوید: <نمی توان نتیجه به دست آمده را قطعی دانست، اما می توان آن را به منزله زنگ خطر در نظر گرفت. ریسک ابتلای مردانی که کمتر از 5 ساعت خواب شبانه دارند به دیابت، فشار خون و همچنین اوبیسیتی در مقایسه با مردانی که بین 7 تا 8 ساعت در شب می خوابند، به مراتب بیشتر می باشد.>

در طرح مطالعاتی مورد اشاره، بیماران زن شرکت داده نشدند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0