اخباراخبار جهان

کلیه شانزده پوندی با عمل جراحی از بدن بیمار هندی خارج شد

هند- پزشکان بیمارستان Sir Ganga Ram دهلی، طی عمل جراحی موفقیت آمیز، کلیه 16.3 پوندی (معادل 7.4 کیلوگرم) را از بدن بیمار 56 ساله خارج کردند. این در حالیست که یک کلیه سالم بین 0.25 تا 0.33 پوند (یا 120 تا 150 گرم) است. کلیه خارج شده از بدن بیمار معادل وزن دو نوزاد می باشد. 

بیمار مبتلا به نوعی بیماری کلیوی ژنتیکی به نام autosomal dominant polycystic بود که سبب رشد کیست در کلیه ها می شود. بسیاری از بیماران مبتلا، دارای کلیه های متورم و بزرگ می باشند. 

یکی از پزشکان بیمارستان در گفتگو با خبرنگاران تاکید کرد که کلیه تنها در صورت ابتلای فرد به عفونت و خونریزی داخلی برداشته می شود.

وی گفت: بیمار ما به عفونت بدی دچار شده بود که به آنتی بیوتیک پاسخ نمی داد. بزرگ بودن حجم کلیه نیز مشکلات تنفسی حاد برای بیمار ایجاد کرده بود. بنابراین چاره ای جز خارج کردن آن نداشتیم. 

 

 

جالب اینکه دیگر کلیه بیمار به مراتب بزرگتر است. پزشکان از احتمال ثبت کلیه خارج شده در کتاب رکوردهای گینس خبر داده اند. در حال حاضر بزرگترین کلیه جهان با 9 پوند و 5.91 اونس در این کتاب ثبت شده است. کلیه مورد اشاره در سال 2017، توسط جراحان اماراتی از بدن بیماری به نام احمد سعید محمد عمر خارج شد. 

بیماری ADP، شایع ترین نوع بیماری ژنتیکی کلیوی است. علائم بیماری معمولا در سنین 30 و 40 سالگی ظاهر می شوند. بیماران اغلب از درد خفیف تا شدید در ناحیه پشت و سر درد شکایت میکنند. این بیماری می تواند سبب ایجاد شدن کیست در پانکراس و کبد، عفونت مجرای ادرار، فشار خون، سنگ کلیه و آنوریسم مغزی بشود.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

  • 9
  • 0