صفحه اصلی / زنان / کلر فوی:آگاهی از حقایق زندگی ملکه الیزابت دوم عالی بود

کلر فوی:آگاهی از حقایق زندگی ملکه الیزابت دوم عالی بود

 

البته کلر فوی پیشتر نیز، بازیگر بود. اما با نقش آفرینی در قالب ملکه الیزابت دوم در مجموعه تلویزیونی تاج ساخته پیتر مورگان که در نوامبر گذشته برای نخستین بار در نت فلکیس نمایش داده شد، به شهرتی جهانگیر دست پیدا کرد. این نقش آفرینی از جمله به نامزدی برای گوی زرین/ گلدن گلوب و بفتا منجر شده است.

آنچه در پی می آید، چکیده گفت وگوی جرج الوود خبرنگار نشریه  the Playlistبا این بازیگر است.

در هنگام دادن آزمایش بازیگری برای نقش آفرینی در مجموعه تلویزیونی تاج، بیم ها و امیدهای شما چه بودند؟ برداشت شما از این تجربه چگونه است؟

بیم های فراوانی وجود داشت. البته فکر می کنم چنین بیم هایی در دل همه دست اندرکاران بود که افرادی بسیار موفق و از جمله برنده اسکار و سازنده آثاری باورنکردنی و فوق العاده هم هستند. زیرا بیم آن می رفت که بسیاری از واقعیت ها ناگفته باقی بمانند. خودم به شخصه هم می اندیشیدم وای این می تواند گامی بسیار بلند و احتمالا برای من زیادی بلند باشد. اما وقتی فیلمنامه را خواندم، کاملا جذب ماجراهای زندگی او و خانواده اش شدم.

در عین حال اینکه همه دست اندرکاران هم افرادی فوق العاده اند، کمک کرد بر بیم های خود غلبه نمایم. البته بی تردید باز هم بسیاری از واقعیت ها ناگفته باقی ماندند. اما این ویژگی خواه و ناخواه اینگونه آثار است.

برای ما که در این سوی اقیانوس اطلس زندگی می کنیم اینگونه به نظر می رسد که در دهه گذشته فیلم ها و برنامه های تلویزیونی بیشتری در مورد خاندان سلطنتی و یا شامل این خانواده ساخته شده اند. آیا این مسئله نقش آفرینی را برای شما آسان تر کرد؟ چراکه افراد بیش از اندازه ای وارد این حیطه شده اند.

فکر نمی کنم شمار این آثار بیش از اندازه بوده باشد. به نظر من آنها خانواده ای بسیار جالب هستند. همچنین در جامعه کنونی ما بازتابی خیلی جالب دارند. بنابراین فکر می کنم اگر در موردشان آثاری تولید نمی شد، عجیب بود.

 

 

اما در مورد بخش دوم پرسش، از آنجاکه مثلا هلن میرن و کریستین اسکات تامس برهه های دیگری از زندگی ملکه را به تصویر کشیده اند و نقش آفرینی من به دوران دیگری پیوند دارد، تماشای کار آنها نقش آفرینی مرا آسان تر نمی کند. در واقع برداشت من این بود که ماجرای این اثر بسیار جالب، شگفت آور و کاملا منحصر به فرد است. به همین سبب احساس می کردم، استحقاق کندوکاو، پژوهش و تعمق را دارد.

آیا تأیید عملکرد مجموعه دست اندرکاران این اثر از سوی خاندان سلطنتی، برایت اهمیت داشت؟ یا اینکه کار را آغاز کردی با این امید که آنها هم بعدا از آن خوششان بیاید؟

فکر نمی کنم بتوان اثری به وجود آورد که از همان ابتدا بدانیم مردم از آن خوششان خواهد آمد. چه این اثر به خودشان مربوط باشد، چه نباشد. اما درعین حال خودم هم هرگز در کاری وارد نمی شوم که بدانم به نوعی رسوایی و یا حساسیت برانگیز خواهد شد. این امر در مورد به تصویر کشیدن زندگی هر فردی اعم از اینکه عضوی از خاندان سلطنتی باشد یا نباشد صدق می کند. همچنین هرگز در اثری ظاهر نخواهم شد که بدانم کشش لازم را نخواهد داشت، ارزش ساخته شدن ندارد یا اینکه کاری بدون هدف است. زیرا همواره بر این باور بوده ام که فیلمنامه باید منسجم و دارای ویژگی های قابل توجه باشد.

از دیگر سو هر اثری که ساخته شود، برخی آن را می بینند و بعضی دیگر به تماشایش نمی نشینند. بااینهمه دوست ندارم در اثری بازی کنم که قرار است در آن رخدادهای زندگی یک شخصیت واقعی را به تصویر بکشم. اما وقتی خودش آن را تماشا می کند، بگوید نه واقعیت اینگونه نبود. زیرا دوست دارم، مردم واقعیت ها را ببینند. در عین حال دلم نمی خواهد کسی که آن را تماشا می کند و بگوید همه رفتار و کردارش جعلی است. زیرا هیچ فرد واقعی چنین رفتار و کرداری ندارد.

البته این اثر با این هدف تولید نشد که آیا آنها آن را تماشا می کنند و یا نظرشان در مورد آن چه خواهد بود؟ اما من می خواهم همواره حقایق و آن هم به شکلی صادقانه و محترمانه نشان داده شوند. درعین حال ضرورتی ندارد، همه از این اثر خوششان بیاید.

من نمی دانم، دقیقا چه میزان از جزئیات زندگی ملکه در مدارس انگلستان تدریس می شود. اما بسیاری از این جزئیات به ویژه شمار زیاد رخدادهای زندگی او که در این اثر به تصویر کشیده شده اند، سبب شگفتی آمریکایی ها گشتند. آیا چیزی بود که سبب شگفتی شما هم بشود؟

من هم چیزی در مورد او نمی دانستم. مثلا اینکه در سن بسیار کم به سلطنت رسید. یا اینکه مثلا برای اینکه انسان به مقام سلطنت برسد، باید روی برخی از احساسات خود پا بگذارد. همچنین گاهی مردم نمی خواهند تصور کنند که افرادی در آن جایگاه هم مثلا معضلات، مشکلات، احساسات و یا چیزهای دیگری از این قبیل دارند. به همین سبب حقیقتا ماجرای واقعی زندگی اش برایم بسیار بسیار شگفت آور بود. البته همه چیزهای دیگر هم همینطور! زیرا انسان هرچه بیشتر در مورد این خانواده آگاهی پیدا می کند، بیشتر هم درک می نماید که آنها نیز انسانند و مانند دیگران دارند زندگی شان را می کنند. برای من آگاهی از این حقایق عالی بود.  

town-country-bmw3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *