اخباراخبار کانادا

کشمکش بر سر واکسن و اینکه چه کسی اول آن را می زند

 

 

کانادا- در حالی که تصمیم گیری در مورد اینکه کدام یک از کانادایی ها در اولویت دریافت واکسن قرار دارند به عهده مقامات بهداشتی است، سیاستمداران بایستی در اظهارنظرهای خود در این باره جانب احتیاط را رعایت کنند. 

اما ارین اوتول، رهبر حزب محافظه کار کانادا، اینگونه عمل نکرد و هنگامی که گزارش شد واکسیناسیون محکومین در زندان های فدرال از چند روز آینده آغاز خواهد شد، سریعا به آن اعتراض کرد و اعلام کرد: هیچ یک از مجرمان نباید قبل از کادر درمانی واکسینه شوند. 

یک روز بعد، داگ فورد، رئیس دولت انتاریو، ادعا کرد که خطرناکترین جنایتکاران در کل کشور، قبل از بیماران ساکن مراکز مراقبت طولانی مدت و اقشار آسیب پذیر، در اولویت قرار داده شده اند. 

این اظهارات در حالی مطرح شده که مدافعان حقوق زندانیان متذکر شده اند، افرادی که در ندامتگاه ها به سر می برند به ویژه در برابر شیوع بیماری آسیب پذیر می باشند، زیرا لزوما نمی توانند فاصله ایمن با دیگران را رعایت کنند. آنچه مقامات فدرال در این مورد انجام می دهد، ارائه واکسن به یک گروه آسیب پذیر از زندانیان است: محکومین مسن و دارای بیماری های مزمن.  

 

 

واقعیت این است که بیشتر کانادایی ها مشتاق دریافت واکسن هستند. منابع موجود محدود است و به همین دلیل نظر خوبی نسبت به واکسیناسیون مجرمین وجود ندارد. 

اگر خطر و آسیب پذیری مهمترین دلیل باشد، اولویت بندی واکسیناسیون ساکنان مراکز مراقبت طولانی مدت ضروری است. اما نظارت و مدیریت مراکز مراقبت طولانی مدت در کانادا، تقریباً بطور کامل در حوزه  اختیارات دولت های استانی است. استان ها و مناطق کانادا، تا به امروز بیش از 420 هزار دوز واکسن دریافت کرده اند و در انتاریو واکسیناسیون ساکنان و کارکنان این مناطق ادامه دارد. 

به طور جداگانه ، 3700 دوز دیگر به خود دولت فدرال اختصاص داده شد تا بخش هایی مانند آژانس بهداشت عمومی کانادا، امور کهنه سربازان و زندان ها را پوشش بدهد. طبق گزارش سازمان زندان ها، برخی از این دوزها به زودی به حدود 600 زندانی مسن و از نظر پزشکی آسیب پذیر تزریق خواهد شد. این تعداد حدود 5 درصد از کل جمعیت محبوسین در زندان های فدرال را تشکیل می دهد. 

اگرچه در طول پاندمی، توجه چندانی به اوضاع آن در زندان ها نشده است ، اما از آغاز پاندمی، 1149 نفر در زندان های فدرال به کووید مبتلا شده و سه نفر فوت کرده اند.  با توجه به این آمار، نگرانی هایی در مورد زندان ها و اینکه آیا دولت فدرال اقدام کافی برای محافظت از زندانیان انجام داده است، مطرح شده است. 

بیل بلر، وزیر امنیت عمومی کانادا، تاکید کرد که تصمیم واکسیناسیون برخی از زندانیان بر اساس توصیه های کمیته مشورتی ملی ایمن سازی، گرفته شده است.  

بلر روز چهارشنبه گفت: ما وظیفه مراقبت از کسانی را داریم که در بازداشت هستند، تا اطمینان حاصل کنیم که با آنها عادلانه رفتار می شود و در امنیت بسر می برند. من همچنین بایستی رک و پوست کنده به رئیس دولت انتاریو و رهبر حزب محافظه کار یادآوری کنم که کینه ورزی در این بحث جای ندارد. 

اگر تصمیم گرفته شود که زندانیان فعلی باید به دلیل ارتکاب جرم، بیشتر از سایرین برای دریافت واکسن صبر کنند، موضوع به اینجا ختم نمی شود. در مرحله بعد احتمالا این سوال پیش می آید که آیا مجازات مشابه بایستی برای هر فرد دارای سابقه کیفری اعمال شود یا خیر؟ 

از همین جا، ممکن است استدلال های دیگر در مورد پاداش یا مجازات افراد بر اساس اقدامات آنها، مطرح شود. مسلما نتیجه اینگونه بحث ها خوشایند نخواهد بود. 

آلیسون تامسون، دانشیار دانشگاه تورنتو که درباره اخلاقیات در بهداشت عمومی تحقیق کرده است ، گفت: فکر می کنم پیش فرض اساسی همه برنامه های واکسیناسیون باید این باشد که همه انسان ها از نظر اخلاقی برابر هستند. اگر این را به عنوان اصل در نظر بگیریم … پس وظیفه داریم از زندانیان محافظت کنیم زیرا آنها آسیب پذیرتر هستند.

با توجه به تمرکز بر آسیب پذیری و ریسک ابتلا، به نظر می رسد برخی از افرادی که در حال حاضر در اولویت قرار دارند ، انتخاب های واضحی باشند: کارکنان مراقبت های بهداشتی ، کانادایی های سالمند، اعضای جوامع بومی و کارکنان بخش هایی که خدمات ضروری تشخیص داده شده اند. اما کمیته مشورتی واکسیناسیون، بر اصل عدالت به عنوان یک هدف کلی تاکید کرده است و خاطر نشان می کند که جنسیت، سابقه بیماری های قبلی، قومیت، بی خانمانی و وضعیتی اقتصادی اجتماعی با افزایش ریسک ابتلا و مرگ مرتبط است.   

دیک پاند، از کمیته بین المللی المپیک کانادا، این هفته اظهار داشت که ممکن است کانادایی ها در تعیین اولویت واکسن برای ورزشکارانی که قصد حضور در بازی های المپیک توکیو را دارند (که فعلاً قرار است امسال برگزار شود)، مشکلی نداشته باشند. اما پاند احتمالا خشم و نارضایتی عمومی که یک دهه قبل در پی اولویت بخشی به بازیکنان NHL (لیگ ملی هاکی) برای دریافت واکسن H1N1 به راه افتاد را فراموش کرده است. 

تامسون گفت: هر زمان شما منابع محدود داشته باشید، رقابت بر سر اینکه چه کسی باید قبل از سایرین به واکسن دسترسی داشته باشد، ایجاد می شود. برای ما به عنوان اعضای جامعه، گفتگو و توافق در مورد توزیع عادلانه، با درک اینکه اولویت با محافظت از اقشار آسیب پذیر است، ضروری است.  تامسون تاکید کرد که اولویت بندی نباید یک تصمیم سیاسی باشد. 

مسلما برنامه توزیع واکسن به اختلافات دامن می زند، اما اگر رهبران سیاسی قصد سوء استفاده از اظراب و نگرانی عمومی در مورد دسترسی به واکسن را داشته باشند، اختلافات طی ماه های آینده عمیق تر خواهند شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست