علم و دانش

کشف یک قطعه الماس تغییر رنگ دهنده در دمای بسیار پایین 

دانشمندان الماسی را کشف کرده اند که وقتی در دمای منفی 320 درجه فارنهایت قرار می گیرد، از خاکستری به زرد تغییر رنگ می دهد. این الماس جزو نادرترین الماس ها بوده و می تواند صدها هزار پوند قیمت گذاری شود. 

دانشمندان تاکید می کنند که الماس جدید با نوع قبلا شناخته شده که با لقب الماس آفتاب پرست معروف است، تفاوت دارد. همانطور که گفته شد الماس جدید به جای کمرنگ یا پررنگ شدن، در دمای فوق العاده پایین کاملا تغییر رنگ می دهد. 

این کشف توسط استفانی پرسو از انستیتوی گوهرشناسی آمریکا (GIA) در کارلسباد – کالیفرنیا صورت گرفت.  

ارزش الماس جدید هنوز تعیین نشده است، اگرچه کارشناسان معتقدند کمیاب و نادر بودن آن می تواند آن را بسیار با ارزش نماید. 

خبر بد برای کلکسیونرهای جواهرات اینکه حتی اگر این الماس درخشان را در یک صبح سرد زمستان در دست بگیرند، تغییر رنگ را مشاهده نخواهند کرد. زیرا این سنگ ارزشمند فقط در صورت قرار گرفتن در دمای منفی 320 درجه فارنهایت (منفی 196 درجه سانتی گراد) تغییر رنگ می دهد. 

پدیده الماس آفتاب پرست برای اولین بار در سال 1866 توسط جورج هالفن، تاجر پاریسی الماس کشف شد. 

دلیل تغییر رنگ این الماس ها هنوز یک راز است. برخی از آنها در صورت قرار گرفتن تحت دمای بسیار بالای 320 درجه فارنهایت (200 درجه سانتی گراد) و یا در صورت قرار گرفتن در تاریکی به مدت بیش از 24 ساعت، روشن تر یا تیره تر می شوند. 

از آنجا که ظاهر آنها در معرض نور، گرما و در حال حاضر سرما تغییر می کند، کارشناسان فکر می کنند ممکن است بیش از یک مکانیسم تغییر رنگ الماس ها را توضیح بدهد. 

این کشف جدید قرار است سه شنبه آینده در نشست انجمن زمین شناسی آمریکا در اورگان ارائه شود.


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست