علم و دانش

کشف یک ستاره با شعله‌ هایی بیست برابر بزرگ ‌تر از خورشید

 

دانشمندان یک ستاره شعله‌ ور عظیم در آسمان پیدا کردند که از خورشید ما 20 برابر بزرگ‌ تر است.

انفجار شدید روی سطح این ستاره که نسبتا نزدیک است، با یک ابزار جدید در ژاپن دیده شد.

چنین شعله‌ هایی ضمن این‌ که می‌ تواند تاثیر بزرگی روی زمین بگذارد، با طوفان‌ های مغناطیسی در ارتباط است. این طوفان‌ ها ممکن است زندگی روی سیاره ما را دچار فاجعه کنند.

اما این شعله‌ ها روی خورشید بسیار نادر هستند. به‌ طوری ‌که دانشمندان اقبال زیادی برای مطالعه آن‌ ها ندارند. آن‌ ها به بخش‌ های دیگر کهکشان نظر دارند تا رفتار رمزآلود ستارگان را درک کنند.

دریافت تصویر کامل ‌تری از این انفجارها می‌ تواند به پیش ‌بینی شعله‌ های عظیم در خورشید ما کمک کند. همچنین، برخی روندهای ناشناخته آن را توضیح می‌ دهد، و حتی به ما کمک می‌ کند درک کنیم چطور به زندگی در دیگر سیارات مرتبط هستند.

 

 

کاسوک نامکاتا، نویسنده اول مقاله‌ ای که در مجله جامعه نجوم ژاپن درباره این موضوع منتشر شده می‌ گوید: شعله‌ های خورشیدی انفجارهایی هستند که از سطح ستاره‌ ها، از جمله خورشید ما، نشات می‌ گیرند. در معدودی از موارد، یک انفجار بسیار عظیم رخ می‌ دهد که به طوفان‌ های بزرگ مغناطیسی منجر می ‌شود که وقتی از خورشید ما ساطع شود می ‌تواند روی زیرساخت‌ های فناوری زمین تاثیر بگذارد.

این پژوهشگران تلالوهای نور را پس از یک هفته اکتشاف آ.دی. شیر کشف کردند. آ.دی شیر یک کوتوله سرخ است که خنک ‌تر از خورشید ماست و شعله‌ های بیشتری دارد. هنگامی که آن‌ ها انتظار داشتند تعدادی انفجار روی سطح آن ببینند، در نخستین شب رصد با یافتن شعله‌ های عظیم شگفت ‌زده شدند.

نامکاتا می‌ گوید: تحلیل‌ های ما از این شعله‌ های عظیم به یافتن اطلاعات بسیار جذابی منجر شد.

گروه پژوهشی او، به‌ طور کلی 12 شعله اختری را روی این ستاره شناسایی کرده ‌اند. روشن ‌ترین آن‌ ها، از شعله‌ های خورشید ما 20 برابر بزرگ‌ تر است.

این ستاره با یک تلسکوپ 8/3 متری Seimei شناسایی شد. این تلسکوپ متعلق به دانشگاه کیوتو است و بر روی تپه‌ های نزدیک شهر واقع شده‌ است. این پژوهشگران امیدوارند که از آن برای یافتن وقایع فضایی مهم‌ تر و شدیدتر استفاده کنند.

کازوناری شیباتا، مدیر این پروژه تحقیقاتی می‌ گوید: اطلاعات بیشتر درباره این پدیده ستاره‌ ای مهم، به ما کمک می‌ کند که شعله‌ های عظیم را پیش‌ بینی کرده و احتمالا طوفان‌ های مغناطیسی که موجب آسیب روی زمین می ‌شود را ضعیف کنیم. حتی شاید به این دریافت هم برسیم که چطور این اتفاقات روی ستاره‌ ها، بر هستی، یا شکل‌ گیری و زندگی روی دیگر سیارات تاثیر می‌ گذارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید