علم و دانش

کشف گونه جدید میمون در میانمار 

 

دانشمندان با کمک یک نمونه بافت 100 ساله، گونه جدیدی از میمون ها را در مرکز میانمار کشف کردند.

به گفته مسوولین سازمان Fauna & Flora International، این گونه که  Popa langur نامیده شده است، در مناطق مرکزی میانمار، پنهان از دید مردم، زندگی می کند. 

بر اساس مطالعه جدید منتشر شده در مجله علمی بین المللی Zoological Research ، Popa langur از روی پشت قهوه ای تیره یا خاکستری مایل به قهوه ای، شکم خاکستری یا مایل به سفید و دست و پای سیاه مشخص می شود.

محققان گفتند که تعداد زیادی از این میمون ها، زمانی در منطقه خشک مرکزی میانمار زندگی می کردند، اما گمان می رفت فقط دو جمعیت از میمون ها زنده مانده اند، یکی در اطراف کوه پوپا و دیگری در باگو یوما. اما تحقیقات اخیر منجر به کشف سه جمعیت جدید شده است. دانشمندان بر این باورند که فقط حدود 200 تا 250 میمون Popa langurs زنده وجود دارند و این گونه در معرض خطر انقراض قرار گرفته است.

DNA این میمون ها از نمونه های مدفوع جمع آوری شد. از سوی دیگر نمونه های بافتی، با قدمت حدود یک قرن، از موزه های تاریخ طبیعی لندن، لیدن، نیویورک و سنگاپور گرفته شده و برای تجزیه و تحلیل ژنتیکی نمونه ها مورد استفاده قرار گرفت، که ثابت کرد این گونه میمون قبلا کشف نشده بود.
بر اساس این مطالعه، بقای میمون ها به دلیل شکار بی رویه، از بین رفتن زیستگاه طبیعی، استخراج غیرقانونی و ناپایدار الوار و عوامل دیگر تهدید می شود.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست