صفحه اصلی / اخبار / کشف گنجینه متعلق به پادشاه دانمارک توسط نوجوان سیزده ساله

کشف گنجینه متعلق به پادشاه دانمارک توسط نوجوان سیزده ساله

پسر 13 ساله ‌ای که خود را یک باستان شناس آماتور می ‌داند گنجینه مهم متعلق به هارالد بلاتند مشهور به بلوتوث، پادشاه افسانه‌ ای دانمارک را کشف کرده است. رنه شوئن و دانش ‌آموز نوجوان لوکا مالاسچیشنچنکو، در ماه ژانویه در جزیره روگن واقع در شمال شرقی آلمان، با استفاده از آشکارسازهای فلزی این گنجینه را یافتند. آنها در ابتدا گمان می ‌کردند که این شی یک قطعه آلومینیوم بی ‌ارزش است، اما پس از حفاری به مساحت 400 متر مربع در محل کشف گنجینه تعداد قابل توجهی گردنبند بافته شده، مروارید، سنجاق‌ سینه، انگشتر، 600 سکه و چکش‌ متعلق به فرمانروایان اسکاندیناوی کشف شد.

میکائیل شبرن، باستان شناس برجسته آلمانی، به خبرگزاری آلمان (DPA) گفت: این گنجینه بزرگترین کشف سکه‌ های بلوتوث در منطقه دریای جنوب دریای بالتیک است و از این رو اهمیت زیادی دارد.

برایان پاتریک مک‌ گیر، استاد تاریخ دانشگاه روسکلید دانمارک نیز در این باره گفت که کشف چکش‌ متعلق به فرمانروایان اسکاندیناوی این یافته باستانی را ارزشمند کرده است. وی همچنین افزود در قدیم به دلیل شرایط ناپایدار اقتصادی و همینطور فرار از مالیات، بسیاری از افراد ثروتمند جواهرات خود را در زمین دفن می‌ کردند تا در زمان مناسب دوباره آنها را از مخفیگاه خارج و استفاده کنند.

هارالد بلوتوث در قرن دهم میلادی بر دانمارک و نروژ فرمانروایی می ‌کرد و بنیانگذار سلسله یلینگ بود. او نخستین کسی بود که با پشت کردن به دین سنتی نورسی‌ها، مسیحیت را به دانمارک معرفی کرد.

بر اساس روایت‌ها، دندان ‌های این پادشاه به دلیل علاقه زیادی که به خوردن تمشک آبی داشت برای همیشه به رنگ آبی درآمد و برای همین به هارالد دندان‌ آبی معروف گردید. از نام وی برای نام‌ گذاری فناوری بلوتوث که به معنی دندان آبی است، الهام گرفته شده است.

Behnam Marfou

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *