صفحه اصلی / اخبار / کشف شهر باستانی و اهرام مایاها در منطقه جنگلی گواتمالا

کشف شهر باستانی و اهرام مایاها در منطقه جنگلی گواتمالا

banner-niazmandiha2

گواتمالا- محققان با استفاده از فن آوری نوین نقشه برداری هوایی، برای اولین بار بقایای ده ها هزار خانه، بناهای مختلف، اهرام و دژهای دفاعی متعلق به تمدن مایا را در جنگل های انبوه منطقه Peten گواتمالا کشف کردند.

اکتشاف ها که شامل زمین های کشاورزی- صنعتی و کانال های آبیاری نیز می باشد، در منطقه ای به وسعت  2 هزار و 100 کیلومتر مربع  صورت گرفته است و حاکی از زندگی میلیون ها نفر در دوران باستان در این مکان می باشد.

پروژه اکتشافی، به طور مشترک توسط باستان شناسان آمریکایی، اتحادیه اروپا و گواتمالا اجرا شده است. خبر این کشف بزرگ پنجشنبه گذشته منتشر شد.

مارچلو آ. کنوتو، استاد جمعیت شناسی دانشگاه Tulane   آمریکا، می گوید: این میزان جمعیت دو تا سه برابر بیشتر از میزانی است که پیش از این تخمین زده می شد.

محققان از یک روش نقشه برداری به نام LiDAR استفاده کرده اند. در این روش پالس های لیزری نور به سطح زمین فرستاده می شوند که در این مورد به خصوص به کشف منطقه وسیع در زیر پوشش متراکم جنگلی انجامید. تصاویری که از محل سکونت مایاها ترسیم شده نشان می دهد که زمین هایی که توسط این قوم به زیر کشت رفته بود، بسیار گسترده تر از میزانی است که پیش از این گمان می رفت؛ به گونه ای که در برخی از مناطق 95 درصد زمین ها در خدمت فعالیت های کشاورزی بوده است. حصارهای دفاعی و خندق ها و کانال های آبیاری وسیع نیز نشانگر فعالیت سازمان یافته در این منطقه در گذشته های دور می باشد.

در مجموعه کشف شده، حدود 60 هزار سازه منحصربه فرد دیده می شود. از جمله مرکز برگزاری مراسم و آیین های ویژه و اهرام.

به گفته دانشمندان، پوشش فشرده جنگلی این منطقه به خوبی سازه ها و دیگر آثار تمدن مایا را پنهان و در خود حفظ کرده است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *