Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / کشف رابطه‌ آلودگی هوا با سرطان سینه

کشف رابطه‌ آلودگی هوا با سرطان سینه

 

آلودگی هوای شهرها مدت‌هاست که به عنوان یکی از دلایل اصلی بیماری‌هایی نظیر بیماری‌های قلبی، سرطان ریه و همین‌طور حمله‌ قلبی معرفی شده است. اما یک پژوهش تازه در کانادا، نشان می دهد که هوای آلوده ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را هم افزایش بدهد. این پژوهش، شرایط بدنی نزدیک به 90 هزار زن کانادایی را در یک دوره 20 ساله مورد بررسی قرار داد. یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهند که احتمال ابتلا به سرطان سینه در دوره پیش از یائسگی، در زنان جوان تری که در مناطقی با آب و هوای بسیار آلوده زندگی می‌کنند، نسبت به سایر زنان، 30 درصد بیشتر است. دکتر <پل ویلنوو> از پژوهشگران رشته‌های علوم درمانی دانشگاه <کارلتون> و یکی از گردآورندگان این مطالعه است. او می‌گوید: <این یافته‌ها، مدارکی قطعی در اختیار ما می‌گذارند که ثابت می‌کند آلودگی هوا با پیدایش سرطان، ارتباط مستقیمی دارد>.

<امیلی پیرسل> تنها 27 سال داشت که متوجه شد به سرطان سینه مبتلا شده است. او می‌گوید: <هم وحشت کرده بودم و هم نگران شدم. با خود گفتم که ما در خانواده‌مان هرگز سرطان و به ویژه سرطان سینه نداشته‌ایم و افزون بر این، من بسیار جوان بودم>. این پژوهش، ممکن است بتواند دلیل ابتلای خانم <پیرسل> به این بیماری را ارائه دهد: او در شهر <وینسور> انتاریو به دنیا آمد و بزرگ شد؛ ناحیه‌ای که همیشه میزان بالایی از ذرات معلق و آلودگی هوا را نشان داده است.

پژوهشگران می‌گویند ذرات ریز شناور در هوای آلوده، احتمالا یا منجر به تورم بافت می‌شوند و یا با افزودن بر حجم سینه‌ها، آنها را مستعد ایجاد تومورهای سرطانی می نمایند. این دانشمندان می‌گویند که دلیل بالاتر بودن ابتلا به سرطان پیش از یائسگی نیز آن است که، در دوران فعالیت هورمونی، برخورد هورمون‌ها با مواد شیمیایی ناشی از آلودگی بیشتر است.

دکتر <آنتونی میلر> از دانشگاه تورنتو در مورد جلوگیری از آلودگی می‌گوید: <تنها راه این است که پنجره‌ها را بسته نگه دارید و از فیلترهای قوی برای تصفیه هوا استفاده نمایید>.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *