مقالاتمقالات پزشکی

کشف دارویی که شما را جوان نگاه می‌دارد

خانم جودیت کمپیسی از دهه‌ 1990 تا کنون، یکی از چهره‌های پیشرو در موضوع <زیست‌شناسی عمر> بوده است. در آن زمان، او پژوهشی درباره‌ ساز و کارهای بنیادین سرطان انجام داد که ثابت کرد، سلول‌های بدن می‌توانند برای جلوگیری از ابتلا به سرطان، به فازی جدید وارد شوند که با عنوان Senescence یا <سالخوردگی زیستی> شناخته می‌شود. حالا، پس از گذشت 25 سال از آن پژوهش، این یافته‌ها به ساخت دارویی تازه انجامیده است، که ممکن است بتواند روند پیری را در انسان کُند کرده و یا برعکس کند.

ادامه‌ پژوهش‌ها درباره‌ <سالخوردگی زیستی>، نشان داده که سلول‌هایی که اصطلاحا سالخورده می‌شوند، پیش از ورود به این فاز، به یک منطقه‌ گرگ و میش انتقالی وارد می‌گردند که در آن، سلول‌ها همچنان فعال هستند، اما تقسیم نمی‌شوند. کمپیسی و دیگر پژوهشگران، دریافتند که از این موضوع می‌توان برای نابود کردن سرطان‌، در مراحل ابتدایی آن که شامل تقسیم و رشد افسارگسیخته‌ سلولی می‌گردد، استفاده کرد. اما، این پژوهشگران، همچنین دریافتند که این سلول‌های سالخورده، با افزایش سن شخص، گرد هم آمده و گروهی از مولکول‌ها را تولید می‌کنند که به تنزل کیفیت بافت‌ها – که با پیری مرتبط است– کمک می‌کنند.

این یافته‌ها، در طول پنج سال گذشته، به پیگیری ساخت نوع جدیدی از دارو منجر شده، که Senolytic نام گرفته است. این دارو، سلول‌های دچار سالخوردگی را از بین می‌برد و، آنچنان که آزمایش روی حیوانات نشان داده، مشخصه‌های جوانی را در بدن بازیابی می‌کند. خانم کمپیسی که استاد دانشگاه و از پژوهشگران بنیاد پژوهش‌های سالخوردگی Buck در کالیفرنیا است، در سال 2011، به همراه چند سرمایه‌گذار دیگر، کمپانی Unity Biotechnology را بنیان گذاشت. این شرکت، در جولای سال گذشته، نخستین دور از آزمایش‌های داروهای سنولیتیک بر روی انسان را، آغاز کرده است.

خانم کمپیسی اخیرا با استیون .اس. هال، روزنامه‌نگاری که این موضوع را دنبال می‌کند گفتگویی داشته، که در زیر می‌آید.

 

  • آیا باید دوباره درباره‌ کشف یک داروی ضدسالخوردگی، یک <اکسیر جوانی> هیجان زده شویم؟

 

باید توجه داشته باشید که ابزاری که امروز در خدمت دانشمندان بیوشیمی هست، در زمان پایان تحصیلات من، وجود نداشت. ما حالا، سرانجام می‌توانیم آزمایش‌هایی را انجام دهیم، که 20 یا 25 سال گذشته، به نظر غیرممکن و یا رویایی می‌رسیدند. تغییر دیگری که روی داده این است که مساله‌ <سالخوردگی زیستی> سلول‌ها و نقش آن در پیری، توسط جامعه‌ علمی پذیرفته شده است. هنوز نمی‌دانیم که این داروهای جدید، روی انسان هم کار خواهند کرد یا نه، ولی آزمایشات انسانی، هم‌اکنون در جریان هستند.

 

  • اکنون بحثی به وجود آمده در این مورد که شاید برای عمر زیستی انسان محدودیتی وجود دارد، چیزی نزدیک به 115 سال. برخی هم می‌گویند که این محدوده می‌تواند تا 130 یا 150 سال کش بیاید. شما چه فکر می‌کنید؟

 

در حال حاضر، آگاهی‌های ما به آن اندازه نیست که بتوانیم بگوییم که آیا می‌توان حداکثر سن انسان را افزایش داد، یا حتی تعیین کنیم که این حداکثر، چند سال است. اگر به پژوهش‌  C. Elegans درباره‌ کرم‌ها نگاهی بیندازید، می‌بینید که رکورد جهانی برای افزایش سن حیوانات، تا کنون، 10 برابر افزایش بوده است. تصور این اندازه افزایش برای انسان، باورنکردنی است، و معادل 1000 سال می‌گردد. اما هنگامی که تنها کمی در نردبان تکامل بالا می‌روید، و به <مگس میوه> می‌رسید، این افزایش سن، به 2 برابر، کاهش می‌یابد. در مرحله‌ بالاتر، موش، قرار دارد که افزایش عمر آن تنها به 30 درصد می‌رسد. اگر همین‌طور بالا بیایید تا به انسان برسید، می‌بینید که این میزان، باز هم کمتر می‌شود، اما باید منتظر نتایج آزمایشات بود.

 

  • برخی از بزرگان صنعت ارتباطات آمریکا، می‌گویند افزایش عمر تا 500 یا 1000 سال، کاملا عملی است. نظر شما چیست؟

 

این تفکر، تفکر مذهبی است، نه علمی. و بیش از این، چیز دیگری نمی‌توانم در این مورد بگویم. این حرف‌ها، بر اساس یک سری اعتقادات است، و نه داده‌های علمی و آماری. مردم آزادند که به هر آنچه می‌خواهند، باور داشته باشند، اما باور به یک موضوع، آن را به حقیقت تبدیل نمی‌کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0