علم و دانش

کشف بقایای شهر 4 هزار ساله در کردستان عراق

گروهی از باستان شناسان فرانسوی، در فاصله سال های 2012 تا 2018 و طی 6 عملیات کاوش، بقایای یک شهر باستانی را در منطقه ای در نزدیکی کوه های زاگرس کشف کردند. پژوهشگران قبل از آن به دستور صدام حسین از انجام کاوش های باستانی در مناطق اطراف شهر سلیمانیه فعلی منع شده بودند. خبر و گزارش این کشف مهم در نشریه رسمی مرکز تحقیقات علمی فرانسه (CNRS) منتشر شده است.

این شهر 4 هزار ساله احتمالا از مراکز عمده برای قوم Lullubi به شمار می آمده است. لولوبیان قومی باستانی در ایران بودند که از حدود 4 هزار سال پیش از میلاد در سرزمینی واقع در استان کرمانشاه و قسمت هایی از کردستان و آذربایجان سکونت داشتند. لولوبیان اواخر دوران خود دارای حکومت شده و با برخی از همسایگان خود در جنگ بوده اند.

کاوشگران بقایای ستون ها و دیوارهای سنگی و وسایل سفالی را در منطقه پیدا کرده اند که تاریخچه شان به حدود 2 هزار و 200 سال قبل از میلاد باز می گردد. لازم به ذکر است که نام این شهر هنوز شناسایی نشده است.

طی چند سال اخیر، مکان های باستانی دیگر در سراسر جهان کشف شده اند. سال گذشته کاوشگران بقایای شهری باستانی را در یونان کشف کردند که محل زندگی اسرای جنگ تروا (Tojan War)  بود. باستان شناسان در سال 2018، با استفاده از فن آوری پیشرفته لیزری شهر گم شده ای را که به تعداد محله منهتن (در نیویورک) ساختمان داشت، پیدا کردند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0