صفحه اصلی / مقالات / کشتار سنگدلانه مسلمانان میانمار، واکنش تاییدآمیز برنده جایزه صلح نوبل

کشتار سنگدلانه مسلمانان میانمار، واکنش تاییدآمیز برنده جایزه صلح نوبل

کشتن سنگدلانه مسلمانان میانمار، و به آتش کشیدن خانه هایشان

در بیست و چهارم اوت شورشیان زیر نام ارتش آزادیبخش آراکانِ روهینگیا- که خود را مدافع حقوق نقض ‌شده اقلیت مسلمان روهینگیا می ‌دانند- به ده‌ها پاسگاه پلیس یورش بردند. در مقابل ارتش میانمار عملیات گسترده‌ ای را در ایالت راخین آغاز کرد. در این تهاجم صدها نفر از مسلمانان مورد اشاره به دست گروه ‌های ملی‌ گرای بودایی و نیروهای امنیتی کشته، و خانه‌ هایشان به آتش کشیده شد. به گفته سازمان ملل متحد در نتیجه این درگیری ها تقریبا 300 هزار تن از مسلمانان از بیم جان خود به کشور همسایه بنگلادش پناه برده ‌اند.

واکنش تاییدآمیز برنده جایزه صلح نوبل

آنگ سان سوچی سیاستمدار، نویسنده و مدافع حقوق بشر که اینک به عنوان نخستین مشاور دولتی کشور خود، رهبر اتحادیه ملی برای دمکراسی، همردیف نخست وزیر، نماینده پیشین مجلس و… خدمت کرده و می کند، بین ژوئیه 1989 تا نوامبر 2010 در مجموع 15 سال در حصر خانگی به سر برد. چراکه از مخالفان سرسخت حکومت نظامی پیشین کشورش بود. او با هدف استقرار دمکراسی در میانمار از جمله با این دولت مبارزه می کرد، و جوایز معتبر جهانی از جمله اولاف پالمه، ساخارف، سیمون بولیوار، لژیون دونور، لعل نهرو و… صلح نوبل را به خود اختصاص داد. وی یکی از تنها شش نفری است، که شهروند افتخاری کانادا می باشند.  

اما همین خانم با چنین پیشینه ای پس از 13 روز سکوت کامل در برابر جنایات مورد اشاره در نخستین موضعگیری اش در صفحه فیسبوک خویش به جای محکوم کردن قاتل ها کسانی را که از آنان به عنوان تروریست یاد می نمود، به سبب انتشار کوه یخی از اطلاعات نادرست محکوم کرد.  

این در حالی است که به گفته منظور اولو حسن خان از مقامات مرزبانی بنگلادش، میانمار در بخش هایی از مرز خود با بنگلادش مین گذاری کرده، تا این مسلمانان نتوانند به میانمار بازگردند. کمااینکه تاکنون سه نفر از جمله دو کودک در هنگام خروج از میانمار بر اثر انفجار مین به‌ شدت زخمی شده اند، و پسری پایش را از دست داده است.

واکنش دیگر برندگان جایزه صلح نوبل به خانم سوچی

ملاله یوسف زی دختر جوان پاکستانی برنده جایزه صلح نوبل که خود در نوجوانی هدف ترور تندروهای مذهبی قرار گرفت و تا پای مرگ رفت، در چندین سال اخیر بگونه ای مستمر نحوه برخورد دولت میانمار با مسلمانان روهینگیا را محکوم کرده است. او در چهارم سپتامبر نیز در صفحه توییتر خود از جمله نوشت که دنیا منتظر تقبیح خشونت ها در میانمار از سوی خانم سوچی است…

وی در هشتم سپتامبر در گفت و گو با بی بی سی باز هم ضمن ابراز تاسف از بی‌ عملی خانم سوچی، از او خواست از اقلیت مسلمان کشورش دفاع کند.

در هفتم سپتامبر شیرین عبادی دیگر برنده جایزه صلح نوبل در گفت و گو با رادیو زمانه ضمن آن که خانم سوچی را همکار نزدیک نظامیان دانست…، خاطرنشان کرد که حداقل کاری که وی می تواند انجام دهد، اعلام مخالفت با شیوه برخورد با این اقلیت قومی ستمدیده است.  

دزموند توتو از رهبران جنبش ضد جداسازی نژادی/ آپارتاید آفریقای جنوبی و برنده جایزه صلح نوبل سال 1984 خاطرنشان کرده، خانم سوچی باید برای پایان دادن به خشونت و سنگدلی در قبال مسلمانان این کشور بکوشد.

واکنش های مردمی

تا هشتم سپتامبر بیش از 365 هزار نفر از مردم جهان در یک پویش/ کمپین اینترنتی خواستار آن شده بودند، که جایزه صلح نوبل از خانم سان سوچی پس گرفته شود. اما کمیته صلح نوبل گفته از آنجا که این جایزه به خاطر کوشش‌های گذشته سیاسی او به وی اعطاء شده، امکان پس گرفتن آن وجود ندارد.

به گزارش روز هفتم سپتامبر شبکه چندرسانه ای سراسری کانادا (سی بی سی/ CBC) گروه های حقوق بشر در سراسر جهان از رفتار خانم سوچی ابراز ناامیدی و خشم کرده اند. چراکه وی در گذشته به سبب مبارزاتش با نظامیان حاکم بر کشور خود به نماد تلاش برای دمکراسی تبدیل شده بود. اما به گفته منتقدانش اینک بی رحمی ها برعلیه اقلیت مسلمان و سرکوبی آنها را، نادیده می گیرد.

واکنش ایرانیان

در نهم سپتامبر دکتر حسن روحانی و رجب طیب اردوغان رؤسای جمهور ایران و ترکیه که برای شرکت در نشست سران سازمان همکاری اسلامی در قزاقستان به سر می بردند، در دیدار و  گفت و گو با یکدیگر بر کمک رسانی به مردم میانمار تاکید کردند.  

در هشتم سپتامبر دکتر علی مطهری نایب رییس مجلس شورای اسلامی در این پیوند یادداشتی زیر عنوان ما و مسلمانان میانمار در اختیار خبرگزاری دانشجویان ایران/ ایسنا قرار داد. در بخشی از این یادداشت آمده:… خبری از تشکیل جلسه سازمان همکاری اسلامی نیست. معلوم نیست چرا ما مسلمانان به فکر تشکیل یک نیروی مشترک نظامی شبیه ناتو نیستیم، که در اینگونه موارد وارد عمل شود؟…. از ایران اسلامی انتظار بیشتری می‌رود. متاسفانه ما بیشتر به فکر شیعه هستیم، تا اسلام که شامل شیعه و سنی است. اقدام ترکیه بهتر از ما بود که به بنگلادش اعلام کرد مسلمانان اخراج شده از میانمار را بپذیرد، و ترکیه هزینه اقامت آنها در بنگلادش را خواهد پرداخت.

در ششم سپتامبر آقای روحانی از کشورهای همسایه و کشورهای مسلمان خواست، که از لحاظ سیاسی و انسانی به مسلمانان آواره میانمار کمک کنند. همچنین خواستار انجام وظیفه و مسوولیت سازمان ملل متحد در این مورد شد.

محمد جواد ظریف نیز در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد، نسبت به وضعیت اسفناک مسلمانان روهینگیا ابراز نگرانی کرد. وی در زمستان گذشته نیز، در این باره نامه‌ ای به سازمان ملل فرستاده بود.

واکنش کانادایی ها

در گزارش مورد اشاره سی بی سی همچنین از قول فریدا دایف از دیده بان حقوق بشر کانادا آمده: موضع خانم سوچی در قبال نقش حقوق بشر، بی تفاوتی کامل بوده است.

 

مردم کانادا در یک طومار اینترنتی خواستار پس گرفتن شهروندی افتخاری کشور خود از وی شده اند. از جمله سید بدیع الدین سهروردی از شورای عالی اسلامی کانادا به بخش خبری این شبکه گفته: که خانم سوچی نشان داده، شایستگی جایزه صلح و شهروندی کانادا را ندارد. و هر دوی این افتخارات باید از وی پس گرفته شوند.

گلوریا نفزیگر از عفو بین الملل شاخه کانادا هم، واکنش خانم سوچی به بحران موجود در کشورش را به شدت نومیدکننده خوانده است.

نخست وزیر ترودو در بیانیه ای در صفحه توئیتر خود از جمله آورده: کانادا عمیقا نگران موج پناهجویی از میانمار و گزارشات مبنی بر خشونت بر علیه روهینگیایی ها است. غیرنظامیان باید مورد حمایت قرار بگیرند.

او در هفتم سپتامبر در پاسخ به این پرسش که کانادا برای فشار به میانمار در مورد حل وضعیت کنونی چه می تواند انجام دهد؟، گفت: اقلیت ها مورد حمله قرار گرفته، و از ترس جان خود گریخته اند. وقتی آنگ سان سوچی در اتاوا بود، بر نگرانی عمیق خود از وضعیت روهینگیایی ها تاکید کردم. ما بر فشار بر دولت میانمار و همه مقامات برای اقدامات واقعی جهت کاهش این درگیری وحشتناک ادامه می دهیم.  

دولت مرکزی همچنین قول داده، یک میلیون دلار به تلاش های انساندوستانه در ایالت راخین کمک کند.

جان برد وزیر خارجه وقت که در سال 2012 شهروندی افتخاری خانم سوچی را به وی داد، از پاسخ به ای-میل سی بی سی خودداری کرد. اما اندرو بنت سفیر آزادی های دینی کانادا در دوران دولت محافظه کار و عضو ارشد دانشگاه جرج تان واشنگتن گفت: او (خانم سوچی) از پشتیبانی فوق العاده مرم در کشورش، و همچنین حمایت چشمگیر بین المللی برخوردار بود. اما اینک به سبب نگرفتن موضع به اندازه کافی قوی برای دفاع از شهروندان خویش، دارد آن حمایت ها را بر باد می دهد.

ارین ئوتول نماینده محافظه کار مجلس ملی و منتقد رسمی وزیر امور خارجه نیز که در گردهمایی حزب متبوع خود در وینی پگ سخن می گفت، خاطرنشان کرد: ما می توانیم از روابط خوب خود که با او ایجاد کرده ایم برای آزادی های دینی و مدارا بر وی فشار بیاوریم، تا از توقف آزار و اذیت مردم احراز اطمینان کنیم. ما از او توقع داریم، به ارزش هایمان در مورد اقلیت های دینی وفادار بماند.  

واکنش در برخی دیگر از  کشورها

مردم چند کشور مسلمان در اعتراض به وضعیت همکیشان روهینگیایی خود راهپیمایی‌هایی برگزار کردند. شمار راهپیمایان اندونزی، کراچی و جلال آباد افغانستان، نزدیک به پنج‌، و دو الی سه هزار، و چندصد نفر بود.

دولت ‌های چندین کشور اسلامی نیز، از جمله خواهان توقف خشونت‌ها علیه اقلیت مسلمان میانمار شده‌اند. کمااینکه کشورهای با اکثریت جمعیت مسلمان مانند اندونزی، بنگلادش، ترکیه و پاکستان، خانم سوچی را تحت فشار قرار داده اند، تا از شهروندان روهینگیایی محافظت کند. رجب طیب اردوغان در مکالمه تلفنی با این خانم ضمن ابراز نگرانی عمیق از وضعیت مسلمانان روهینگیا، خواستار خویشتنداری ارتش در این منطقه شده است.

وزارت امور خارجه آمریکا با صدور بیانیه ای از خشونت ‌های نیروهای امنیتی و گروه‌ های مسلح در ایالت راخین ابراز نگرانی کرد.

به پایان آمد این دفتر/ حکایت همچنان باقیست

اما اینگونه که پیداست، این قصه همچنان سر دراز دارد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *