صفحه اصلی / مقالات / کسب مدرک حرفه ای برای ارتقای شغلی

کسب مدرک حرفه ای برای ارتقای شغلی

bahman-azimi-gif

 

گرفتن ارتقای شغلی یا مشغول به کار شدن در یک حوزه نوین، می تواند برای همه مشکل باشد. اما امکان دارد چنین ارتقاء یا تغییری، به ویژه برای نومهاجران چالشی بزرگ به شمار رود. زیرا در کنار کلیه موارد دخیل در رقابت با سایر کارجویان واجد شرایط که برای همه وجود دارند، برای آنان کمبود اطلاعات در مورد اشتغال در کانادا و ناآشنا بودن با آداب محل کارهای کشور منتخب خود نیز، مزید بر علت هستند.

از دیگر سو به دست آوردن سمتی حرفه ای در حوزه مربوطه کاری از طریق افزایش سطح دانسته ها و کسب مدرک حرفه ای، می تواند در این مورد کارایی داشته باشد، و سمت و سوی شغلی نومهاجران را به جهت درست سوق دهد. به گفته لی مک تاویش مدیر برنامه های کارهای تجاری و شراکت دانشکده تحصیلات ادامه دار (با تحصیلات عالی اشتباه نشود) دانشگاه تورنتو، لقب حرفه ای صرفا یک عنوان دهان پرکن در کنار نام افراد نیست. کمااینکه می افزاید: چنین لقبی در واقع مهر تاییدی به شمار می رود، که انسان می تواند آن را از طریق اتحادیه حرفه ای حوزه منتخب خویش کسب کند. زیرا انسان با به دست آوردن عنوان حرفه ای مناسب در حوزه شغلی مورد نظر، برای کارفرمایان بالقوه پیامی قوی می فرستد. اینکه در حوزه کاری خود استانداردی عالی کسب کرده، و متعهد است مهارت خویش را به روز درآورد.

به گفته وی پژوهش دانشکده متبوعش در مورد بازار کار، نشانگر حیاتی بودن کسب عنوان و مدرک حرفه ای در موفقیت شغلی است. کمااینکه خاطرنشان می کند: یافته های ما نشان می دهند که نیمی از دانشجویان رشته کسب و کار و مطالعات حرفه ای انگیزه دارند، واحدهایی را بگذرانند که در راستای کسب مدرک حرفه ای هستند. زیرا گرچه به دست آوردن چنین عنوانی مستلزم صرف وقت و داشتن تعهد است، اما سرمایه گذاری در خود شخص به شمار می رود. کمااینکه با قرار دادن فرد در سطحی      حرفه ای، او را برای کارفرمایان بالقوه جذاب تر می کند. و به این ترتیب کاملا به صرف وقت و داشتن تعهد می ارزد.

البته شرایط لازم برای کسب مدرک حرفه ای، در اتحادیه های مختلف با هم فرق دارد. اما به گفته لی مک تاویش روند کار معمولا شامل یک برنامه آموزشی تبیین شده جهت کسب اطلاعات و معلومات مربوطه، کار عملی در حوزه مربوطه برای به دست آوردن تجربه، قبولی در امتحان واجد شرایط بودن، و عضویت در اتحادیه حرفه ای مربوطه، است. زمانی که کسی عنوان حرفه ای را کسب می کند، معمولا تحصیلات ادامه دار جهت به روز ماندن ضرورت دارد.

در حال حاضر دانشکده مورد اشاره با 20 اتحادیه حرفه ای همکاری می کند. همچنین بیش از 120 واحد درسی ارائه می دهد، که با 30 عنوان حرفه ای پیوند دارند. اطلاعات مربوط به عنوان های حرفه ای و واحدهای مرتبط را می توان، در تارنمای این دانشکده به آدرس زیر پیدا کرد.

https://learn.utoronto.ca/courses-programs/business-professionals/associations

 

ارزیابی مدارک تحصیلی دانشگاهی

در صورتی که نومهاجری دقیقا نداند برای کسب عنوان حرفه ای در رشته کاری مورد نظر خود باید از کجا آغاز کند، بخش خدمات آموزش مقایسه ای دانشکده مورد اشاره می تواند مدارک تحصیلی دانشگاهی

پیشین وی را که در خارج از کانادا گرفته، مورد ارزیابی قرار دهد. سپس گزارش ارزیابی خود از معادل سازی این مدارک با همگنان کانادایی شان را صادر کند. این گزارش برای هنگامی که این نومهاجر فرم درخواست کار پر می کند و یا تصمیم می گیرد برای کسب مدرک حرفه ای به سراغ تحصیلات ادامه دار برود، معتبر محسوب می شود. نومهاجرانی که برای ارزیابی مدارک تحصیلی دانشگاهی پیشین خود به دانشکده مورد اشاره مراجعه کنند، یک بار در هنگام پرداخت شهریه تحصیلات ادامه دار تخفیفی 200 دلاری می گیرند.

ادامه تحصیلات در اوقات با قابلیت انعطاف

برای برخی از تازه واردان به کانادا مساله این نیست، که آیا به ارتقای سطح دانسته ها و کسب مدرک  حرفه ای خود نیاز دارند، یا ندارند؟ بلکه این می باشد که چه زمانی و چگونه می توانند، این اقدام را به عمل بیاورند؟ دانشکده مورد اشاره برای احراز اطمینان از اینکه خدماتش با زندگی شلوغ نومهاجران و سایر علاقمندان مطابقت داشته باشد، کلاس های شبانه و تعطیلات آخرهفته ای نیز ارائه می کند. همچنین در همه اوقات کلاس های آن-لاین دارد. دانشجویان از این گزینه نیز برخوردارند که نوعی کلاس را انتخاب کنند، که در آن از جمله می توانند به صورت آن-لاین با یک رقیب رو در رو شوند.

دانشکده تحصیلات ادامه دار دانشگاه تورنتو در سه محوطه میسی ساگا، اسکاربورو و مرکز شهر تورنتو واقع در خیابان سنت جرج، قرار دارند. دانشجویان می توانند از هر یک از این محل ها و یا ترکیبی از آنان برای حضور در کلاس های مربوطه، و یا انواع آن-لاین آنها بهره ببرند. بنابراین خودشان می توانند برای خویش بگونه ای برنامه ای با قابلیت انعطاف بریزند، که با ساعات سایر کارها و مسئولیت هایشان تداخل نکند، و برایشان بهترین کارایی را داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، می توان به تارنمای زیر مراجعه کرد:

https://learn.utoronto.ca/


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *