صفحه اصلی / علم و دانش / کربوهیدرات ها، مضرتر از غذاهای پر چرب ؟!

کربوهیدرات ها، مضرتر از غذاهای پر چرب ؟!

طی دو دهه گذشته، مدام به مضرات مصرف غذاهای پر چرب اشاره شده است. اما بسیاری از پژوهشگران بر اساس نتایج تحقیقات جدید، این نوع تفکر را خطرناک و گمراه کننده می دانند.

نتایج ده ها طرح مطالعاتی نشان می دهند که رژیم های غذایی کم چرب نه تنها به سلامتی فرد کمک نمی کنند، بلکه حتی می توانند مضر باشند. در عوض محققان گروه غذایی دیگری را خطرناک تر می دانند:  کربوهیدرات های ساده.

کربوهیدرات ها در بدن بیشتر به عنوان مولکول های ذخیره کننده انرژی عمل می کنند و به سه دسته ساده، مرکب و پیچیده تقسیم می شوند. کربوهیدرات های ساده در غذاهایی مانند میوه ها، شیر و دیگر محصولات لبنی یافت می شوند. آنها همچنین در شکرهای تصفیه و فرآوری شده مانند آب نبات ها، قند، شربت ها و نوشیدنی های غیر الکلی یافت می شوند.

به جای پیدا کردن شواهدی مبنی بر اینکه برنامه های تغذیه ای با کمبود چربی به مزایای سلامتی کمک می کنند، ده ها مطالعات پیشنهاد کرده اند که این نوع از رژیم های غذایی بی بهره و یا به طور بالقوه مضر هستند. تحقیقات جدید نشان می دهد که یکی دیگر از مواد غذایی است که می تواند مشکل واقعی باشد: کربوهیدرات ساده.

گزارش مورخ 29 آگوست در مجله The Lancet، بر اساس مقایسه یکصد و سی و پنج هزار نفر در 18 کشور جهان که از رژیم های غذایی کم چرب و کم کربوهیدرات پیروی می کردند، تنظیم شده است.  محققان دریافتند که رژیم های کم چربی ریسک مرگ و میر را افزایش داده و همچنین ریسک حملات قلبی و ابتلای فرد به بیماری های قلبی را افزایش می دهد. در حالی که ریسک ابتلا به این عوارض نزد افرادی که از رژیم غذایی کم کربوهیدرات پیروی می کنند، کمتر می باشد. محققان، با استناد به نتایج به دست آمده معتقدند که باید در دستورالعمل های جهانی در مورد رژیم غذایی تجدید نظر بشود.

از چندین مطالعه دیگر در مورد افرادی که از رژیم غذایی کم چرب پیروی می کنند نیز نتایج مشابهی به دست آمده است. طی مطالعات 8 ساله بر روی حدود 50 هزار زن، برای نیمی از آنها رژیم غذایی کم چرب تعیین شد. محققان متوجه شدند که نه تنها ریسک ابتلای آنها به سرطان سینه، سرطان روده و مقعد و یا بیماری های قلبی کاهش نیافت، بلکه کاهش وزن آنها نیز قابل توجه نبود.

بدن برای عملکرد صحیح به مقداری چربی نیاز دارد. احساس سیری نزد افرادی که رژیم غذایی شان فاقد چربی است، طولانی نیست که به نوبه خود مشکل ساز می شود. چربی به جذب ویتامین ها و مواد معدنی کمک می کند و برای جلوگیری از لخته شدن خون و عضلات ضروری است. همچنین برای ساخت غشاهای سلولی و محافظتی در اطراف اعصاب لازم می باشد. بخشی از مشکل رژیم های کم چربی، غذاهای فرآوری شده و کم چرب است که غالبا به عنوان <سالم> تبلیغ می شوند. هنگامی که چربی از محصول غذایی حذف می شود، طعم و عطر آن نیز حذف می شود. بنابراین این کمبود با اضافه کردن مواد دیگر مانند شکر جبران می شود.

از آنجا که غذاهای دارای کربوهیدرات های ساده مانند آرد سفید و قند، حاوی پروتئین و فیبر نیستند، فقط باعث احساس سیری موقت می شوند.

محققان می گویند که برخی چربی ها از انواع دیگر سالم تر می باشند. برای مثال چربی موجود در ماهی، انواع آجیل و آواکادو به مراتب از چربی های حیوانی سالم تر است.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *