صفحه اصلی / اخبار / کدام رکود؟ بازار مسکن تورنتو و ونکوور همچنان گران و دور از دسترس

کدام رکود؟ بازار مسکن تورنتو و ونکوور همچنان گران و دور از دسترس

تورنتو- با افت قیمت اخیر در بازار املاک و مستغلات در کانادا، از رکود بازار مسکن صحبت می شود. اما تا به اینجا، اتفاقی نیفتاده تا خریداران احتمالی را امیدوار و هیجان زده نماید. در حالی که قیمت ها پس از معرفی مالیات خریداران خارجی در ونکوور کاهش یافت، اما این کاهش موقتی بود تا قیمت ها بار دیگر به بالاترین سطح برسند.

در تورنتو، با معرفی مالیات مشابه در آوریل سال جاری، قیمت ها و میزان فروش کاهش یافت. بسیاری امیدوار بودند که قوانین جدید، سخت تر شدن شرایط دریافت وام، افزایش نرخ های وام مسکن و مالیات بر خریداران خارجی، می تواند تاثیر پایداری در خنک کردن بازار بیش از حد داغ تورنتو داشته باشد. اما، قیمت ها در تورنتو در مقایسه با سال گذشته همچنان بالا می باشند. تا جایی که برخی از کارشناسان بازار مسکن پیش بینی می کنند، روند کاهش، همانند ونکوور، موقتی باشد.
در آگوست 2016، دولت بریتیش کلمبیا مالیات 15 درصدی را برای خریداران خارجی ملک در استان تعیین کرد. تا مدتی به نظر رسید که این تصمیم کارساز بود. قیمت پایه انواع خانه در کلانشهر ونکوور از 933 هزار و 100 دلار در آگوست 2016 با 4 درصد کاهش  به 896 هزار دلار در ماه ژانویه 2017 کاهش یافت. اما پس از آن قیمت ها دوباره صعود کرد و در ماه جولای به 1 میلیون و چهارده هزار و چهارصد دلار رسید که در مقایسه با سال قبل افزایش 8.7 درصدی را نشان می دهد.

به طور خاص، طی یک سال،  قیمت خانه های مستقل 1.9 درصد و قیمت کاندو به میزان 18.5 درصد افزایش یافت.
جان آندرو، کارشناس املاک و مستغلات و استاد دانشگاه کوئینز، می گوید که کاهش قیمت کوتاه مدت بود، زیرا سیاست جدید تنها تاثیر روانی بر خریداران داشت. بعضی از خریداران آینده نگر، مدتی در حاشیه به انتظار نشستند تا ببینند این مالیات چگونه کار خواهد کرد. با بازگشت این خریداران، بازار املاک ونکوور مجددا جان گرفت. تقاضا همچنان بالاتر از عرضه است. شما با سرمایه گذاران خارجی روبرو هستید که حاضرند با کمال میل 15 درصد مالیات مضاعف را بپردازند.

در ماه آوریل دولت انتاریو برای سرد کردن بازار بیش از حد داغ تورنتو، نیز مالیات 15 درصدی را معرفی کرد. مانند ونکوور، قیمت ها تا حدی کاهش یافت. قیمت انواع خانه در منطقه تورنتو از میانگین 919 هزار و 449 دلار در ماه آوریل، با 18.8 درصد کاهش به 746 هزار و 218 دلار در ماه جولای کاهش یافت، با این حال، قیمت ها هنوزدر مقایسه با سال قبل، 5 درصد بالاتر می باشند.

به طور خاص، طی یک سال، قیمت خانه های مستقل 4.9 درصد و قیمت کاندو 23.2 درصد افزایش یافت.
با این حال، تعداد کل فروش ها به میزان 40 درصد کاهش یافته که قابل توجه تلقی می شود. اما افت فروش لزوما با کاهش قیمت ارتباط ندارد، مگر اینکه روند کاهش فروش چند ماه دیگر ادامه داشته باشد.

برخی از کارشناسان صنعت پیش بینی می کنند که رکود بازار تورنتو نیز موقت خواهد بود. آنها بر این باورند که مانند ونکوور، خریداران اندکی دست نگه داشته اند تا تاثیر مالیات خریداران خارجی بر بازار را مشاهده کنند.

Behnam Marfou

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *