Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / کتاب President is Missing اثر بیل کلینتون

کتاب President is Missing اثر بیل کلینتون

تصور خیالی رئیس‌جمهور آمریکا از قدرت

امروزه در جامعه‌ آمریکا، عوامل بسیاری هستند که باعث نزول فرهنگی شده‌اند اما The President Is Missing یا <رئیس جمهور گم‌ شده> کتاب جدیدی که <بیل کلینتون> به همراه <جیمز پَترسون> نوشته، قطعا یکی از نیروهای رانشی این نزول است. این کتاب که یک اثر داستانی مهیج است، نه ادعایی در ادبیات دارد و نه در سیاست، بلکه اثری استاندارد است که در محدوده‌ ژانر خودش نوشته شده است. به همین خاطر روایت و حس کلی آن، کاملا شبیه به هزاران داستان مهیج است که یا چاپ شده‌اند و یا به فیلم تبدیل شده‌اند.

در این جا، قهرمان داستان به جای خنثی کردن یک بمب ساعتی، به پیکار یک ویروس کامپیوتری می‌رود که با اسم رمز Dark Ages یا <عصر تاریکی> وارد شبکه شده و تهدید کرده تمام زیرساخت‌های کشور را، منهدم کند. در کتاب، این ویروس توسط گروهی از کاراکترهای شرور ایجاد شده که خود را <فرزندان جهاد> می‌نامند. کتاب اما می گوید که این گروه، برخلاف نام شان، تروریست‌های اسلامی نیستند، بلکه شکلی از <وطن پرستان افراطی سکولار> هستند که به نفوذ غرب در اروپای مرکزی و جنوب شرقی، معترض هستند. به این ترتیب، تعریف <فرزندان جهاد> آنقدر مبهم می‌شود که به درجه‌ کاراکتر‌های شرور فیلم‌های <جیمز باند> مانند <اسپِکتر> می رسد؛ یعنی آدم بدهای استاندارد. این هم داستان را خراب نمی‌کند که بگوییم، آن چنان که انتظار می رود، در پایان داستان و تنها چند ثانیه به پایان وقت، ویروس منهدم می شود. و البته، در پایان، قهرمان نیز، با شکوه و غرور، از آزمایش سربلند بیرون می‌آید.

اما یکی از تفاوت‌هایی که در این داستان دیده می‌شود، این است که قهرمان داستان، یک مامور مخفی مانند <جیمز باند> و یا <جک رایان> نیست، بلکه خود شخص رئیس جمهور آمریکاست. زندگی این کاراکتر که در کتاب، <جاناتان دانکِن> نام گرفته، شباهت بسیاری به خود <بیل کلیتون> دارد، گرچه در برخی جاها، جزئیاتی به عمد تغییر داده شده است. مثلا، <دانکن> هم مانند <کلینتون> در دامان یک مادر مجرد بزرگ می شود، اما نه در <آرکانزاس>، بلکه در <کارولینای شمالی>. دیگر اینکه، این کاراکتر نیز همسر و عشق زندگی‌اش را، که دختری ایده‌آلیست و جدی است، در دانشگاه می‌یابد. اما در اینجا به جای دانشکده‌ حقوق دانشگاه Yale، جایی که <کلینتون>، همسرش <هیلاری> را ملاقات کرد، نام دانشگاه ایالتی UNC ذکر شده است. کاراکتری که در کتاب، به جای <هیلاری کلینتون> واقعی نشسته است، <ریچل کارسون> نام گرفته است.

<بیل کلینتون> که تا پیش از این کتاب تنها یک زندگینامه به نام My Life از سوی خود منتشر کرده، اصرار داشته که نامش به عنوان نویسنده این کتاب ذکر شود، گرچه نقش واقعی او در نوشتن این اثر چندان روشن نیست. اما او در اینجا، از فرصتی که روایت تخیلی به او داده، استفاده می کند تا یک نسخه کامل و بی‌نقص از خود، به مردم ارائه دهد. <جاناتان دانکِن> رئیس‌جمهوری است که <بیل کلینتون> می‌خواست باشد، یا شاید آن رئیس جمهوری است که <کلینتون> معتقد است مردم از او توقع داشتند. به این ترتیب، <کلینتون>، که خود از ثبت نام به عنوان سرباز برای جنگ <ویتنام> امتناع کرد، برای کاراکتر داستانی‌اش، تاریخچه‌ای از خدمت قهرمانانه در ارتش ساخته است. این بخش که زندگی گذشته کاراکتر را روایت می‌کند، از زندگی واقعی سناتور <مک‌کِین> برداشت شده: یک کماندوی ارتشی که در عراق زندانی می‌شود و زیر شکنجه، لب به سخن نمی‌گشاید.

اما جالب تر این است که <رِیچل کارسون> همسر این کاراکتر نیز، که جایگزین <هیلاری> است، قبلا از دنیا رفته و حالا <دانکن> را با دنیایی از محبت و همدردی از سوی مردم، تنها گذاشته است. اما این نشانه های خودبینی، در مقایسه با داستان تخیلی که محور کتاب را تشکیل می‌دهد، هیچ هستند؛ این ایده که رئیس‌جمهور را به یک قهرمان اکشن تبدیل کنیم که از گلوله‌ها جاخالی می‌دهد و از انفجارها، جان به در می‌برد. گرچه <کلینتون> و <پترسون> نخستین کسانی نیستند که این ایده را استفاده کرده‌اند، تصویر ابرقهرمانی از رئیس جمهور، در دوره‌ ریاست جمهوری <کلینتون> بود که عمومیت یافت. فیلم‌هایی همچون Independence Day و Air Force One نمونه هایی هستند که چنین تصویری را ارائه می‌کنند.

اما این تصویر، از قهرمانی که مصمم و جنگجو است و می‌تواند تمام مشکلات را حل کرده و همه دشمنانش را شکست دهد، بیشتر شبیه ساختار یک حکومت فاشیستی است تا دموکراسی لیبرال. پرفروش شدن کتابی با این دیدگاه، نشان می دهد که آمریکایی‌ها، تصویر بسیار مخربی از ساختار قدرت سیاسی دارند.

 

   

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *