املاک و مسکنمقالات

کاهش همزمان فروش مسکن و افزایش بهای آن در تورنتو

bahman-azimi-gif

بنابر گزارش خبرگزاری کانادا/ کندین پرس به نقل از هیئت معاملات ملک و املاک تورنتو، در ماه نوامبر سال جاری در مقایسه با برهه مشابه پارسال شمار مسکن های به فروش رفته در کلانشهر تورنتو کاهش چشمگیری داشت. اما بهای املاک شاهد افزایش متوسط بود.

کمااینکه بر اساس اظهارات دست اندرکاران هیئت مورد اشاره در ماه گذشته در شهر ما 6 هزار و 251 ملک مسکونی معامله شد، که نسبت به ماه نوامبر سال پیش کاهش 14.7 درصدی داشت. در عین حال در قیاس با اکتبر سال جاری هم، 3.4 درصد کمتر شد.

اما برغم این کاهش ها، بهای مسکن در مقایسه سال به سال افزایش 3.5 درصدی پیدا کرد. البته نسبت به ماه اکتبر 0.8 درصد کم شد، که از دید کارشناسان تقریبا بدون تغییر تلقی می گردد.

این دو عامل همزمان نشان می دهند، که این بزرگترین شهر کانادا همچنان بازار فروشندگان باقی مانده است.

هیئت مورد اشاره که نماینده بیش از 52 هزار مشاور املاک در سراسر منطقه مربوطه است، کاهش فروش ماه نوامبر را برآیند افزایش تقاضای موقت برهه مشابه پارسال می داند. چراکه شتاب خریداران به سبب آگاهی از تغییراتی که قرار بود در ماه ژانویه امسال صورت بگیرد – شامل آزمایش برای تأیید قدرت بازپرداخت اقساط  و همچنین به اجرا درآمدن قوانین سفت و سخت تر اخذ وام مسکن- به چنین افزایشی منجر شد.

از دیگر سو شمار املاک عرضه شده به بازار هم از 14 هزار و 260 در ماه نوامبر سال گذشته به  10 هزار و 534 در نوامبر امسال کاهش پیدا کرد، که معادل 26.1 درصد می شود.

به گفته گری بهائورا رئیس هیئت مورد اشاره شرایط نسبتا سخت بازار در خلال چند ماه گذشته سبب افزایش بهای مسکن شده است.

درعین حال قیمت خانه های نیمه مستقل (از یک طرف فاصله دار با ملک مجاور)، بیش از انواع دیگر مسکن بالا رفت. کمااینکه این افزایش در یک برهه یک ساله سر به 8.3 درصد زد. اینگونه خانه ها در بخش مرکزی تورنتو با بهای متوسطه یک میلیون و 60 هزار دلار به فروش رسیدند. اما در سایر نقاط موسوم به کلانشهر تورنتو بهای متوسطه آنها 655 هزار و 504 دلار بود.

قیمت املاک نسبتا ارزانتر مانند واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی نیز، به زیاد شدن مستمر خود ادامه داد. کمااینکه بهای این واحدها در یک برهه یک ساله افزایش 7.5 درصدی داشت. بگونه ای که در بخش مرکزی تورنتو به قیمت متوسطه 595 هزار و 678 دلار به فروش رسیدند. در نقاط دیگر کلانشهر تورنتو هم بهای متوسطه آنها 454 هزار و 288 دلار بود. چراکه مقررات سفت و سخت تر و هزینه های بالاتر گرفتن وام، خرید دیگر انواع مسکن را مشکل تر کرده اند.

از دیگر سو قیمت  قطارخانه ها (از هر دو طرف متصل به خانه های کناری) با افزایش 3.1 درصدی روبرو شدند. کمااینکه اینگونه خانه ها در بخش مرکزی و منطقه کلانشهر تورنتو به ترتیب با بهای متوسطه 739 هزار و 837  و 613 هزار و 846 دلار به فروش رسیدند.

و اما خانه های مستقل (از هر دو طرف فاصله دار با سایر املاک) در یک برهه یک ساله/ بین نوامبر سال های پیش و جاری، کمترین افزایش بها را تجربه کردند. کمااینکه میزان این افزایش تنها 1.3 درصد بود. اینگونه خانه ها در بخش مرکزی تورنتو با بهای متوسطه یک میلیون و 300 هزار دلار به فروش رسیدند. اما در سایر نقاط کلانشهر تورنتو بهای متوسط شان 903 هزار و 517 دلار بود.

جیسن مرکر مدیر تحلیل های بازار هیئت مورد اشاره در این پیوند می گوید، با توجه به تأثیرات آزمایش جهت تأیید قدرت بازپرداخت اقساط  و همچنین افزایش هزینه های اخذ وام مسکن بر قدرت خرید مردم، منطقی است که از جمله بهای واحدهای واقع در مجتمع ها در ماه نوامبر نسبت به سایر انواع مسکن افزایش بیشتری پیدا کنند. به همین سبب در سال گذشته بازار اینگونه واحدها همچنان در مقایسه با بقیه املاک پررونق تر بود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان