Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / کاهش نیافتن مالیات طبقه متوسط کانادا برغم انتظارات موجود
cmp3.10.3.3Lq4 0xad6b4f35

کاهش نیافتن مالیات طبقه متوسط کانادا برغم انتظارات موجود

چارلز لامام، جیون سلمنس و هیو مک اینتایر- ایژین پاسیفیک پست

اینک که به تازگی فصل مالیات را پشت سر گذاشته ایم، بسیاری از کانادایی ها دارند بار کامل مالیات بر درآمد پرداختی سال 2017 را سبک سنگین می نمایند. امکان دارد برخی هم به قول های اعلام شده از سوی لیبرال های حاکم مبنی بر کاهش مالیات فکر کنند، و ندانند واقعا چه اتفاقی افتاد. زیرا بر اساس آن قول ها قاعدتا باید خانواده های کانادایی زیادی، مالیات کمتری می پرداختند. اما واقعیت این است، که شمار اندکی از خانواده ها مشمول کاهش مالیات شدند. برای دانستن چرایی این مساله، درک ماهیت واقعی میزان کاهش مالیات سال 2016 دولت مرکزی مهم است.

 

دومین کمترین میزان کاهش مالیات در مقایسه با سال 2016 از 22 به 20.5 درصد بود، که در محاسبات مالیاتی 2017 به افراد با درآمد سالانه بین 45 هزار و 916 تا 91 هزار و 831 دلار تعلق گرفت. معنی و مفهوم این اعداد و ارقام این است، که در سال 2017 بیشترین میزان کاهش مالیات 689 دلار بود.

 

البته در کنار این تغییرات کاهش های دیگری هم صورت گرفتند. کمااینکه اولا دولت میزان جدید 33 درصد را برای افراد دارای مشاغل حرفه ای، کارآفرین ها و صاحبان کسب و کارها، اعلام کرد.

 

دوما برخی از بخشودگی های مالیاتی که کارشان کاهش میزان مالیات بدون کم کردن نرخ نهایی آن هستند، حذف شدند. کمااینکه دولت، مخارجی مانند تقسیم درآمد صوری زوج های دارای تفاوت درآمد زیاد با یکدیگر، پول اتوبوس/ مترو، ورزش فرزندان، شهریه های تحصیلات دانشگاهی، خرید کتب درسی و… را حذف کرد.

 

توجه به این دو مورد نشان می دهد، که چرا بسیاری از خانواده های طبقه متوسط به جای اینکه کاهش مالیات مورد انتظار را تجربه کنند، افزایش آن را تجربه کردند. زیرا موارد حذف شده سبب گشتند، که میزان درآمد مشمول مالیات پرداختی افراد و خانواده هایی که از اینگونه بخشودگی ها استفاده می کردند، بالا برود.

 

برای نمونه بخشودگی منجر به کاهش مالیاتی تقسیم درآمد صوری زوج ها، تاثیر و کارایی داشت. اما با حذف آن، از بین دو زوج که مجموع درآمدشان برابر است، یکی که اختلاف درآمد طرفینش بیشتر می باشد، باید مالیات بیشتری بپردازد. بنابراین اینگونه خانواده ها که پیشتر امکان استفاده از این بخشودگی مالیاتی را داشتند، ممکن است با تغییرات نوین، میزان مالیات بر درآمدشان تا حدود 2 هزار دلار افزایش پیدا کند.

 

به عبارت دیگر وقتی انسان کلیه بخشودگی های منجر به کاهش مالیاتی پیشین را که اینک حذف شده اند با هم جمع بزند، دیدگاهش در مورد تغییرات مالیاتی صورت گرفته از سوی دولت مرکزی بسیار متفاوت می شود.

 

یعنی در حالی که مالیات بر درآمدها می توانستند حداکثر تا 689 دلار کاهش پیدا کنند، حذف بخشودگی های منجر به کاهش مالیاتی مانند تقسیم درآمد صوری زوج ها، به معنی افزایش پرداخت مالیات تا حداکثر 2 هزار و 300 دلار می باشد (البته این میزان با این فرض است، که یک خانواده دوفرزنده پیشترها از حداکثر میزان بخشودگی منجر به کاهش مالیاتی تقسیم درآمد صوری زوج ها و هزینه های ورزشی کودکان استفاده می کرد، از هیچ بخشودگی دیگری بهره نمی برد، و در گروه مالیات دهندگان 33 درصد برای میزان درآمد خود قرار نمی گرفت).

 

در واقع براساس برآورد یک تحقیق اخیر، 81 درصد خانواده های طبقه متوسط کانادا (یعنی خانوارهای با درآمد سالانه بین 77 هزار و 89 تا 107 هزار و 624 دلار)، افزایش مالیاتی را تجربه کردند. در مقابل در واقع افراد مجرد بدون فرزند (با درآمد سالانه بین 45 هزار و 916 تا 202 هزار و 800 دلار پیش از پرداخت مالیات 33 درصدی)، بیشترین بهره را از کاهش مالیاتی اعلام شده از سوی دولت بردند. در حالی که خانوارها و به ویژه خانواده های دارای فرزند، افزایش مالیات را تجربه کردند.

 

بنابراین در حالی که دستورکار لیبرال ها جهت کاهش نرخ مالیات طبقه متوسط اقدامی خوب و مناسب است، اما از آنجا که این اقدام با برخی از اصلاحات مالیاتی دیگر همراه بود، نرخ نهایی مالیات افراد دارای مشاغل حرفه ای، کارآفرین ها و صاحبان کسب و کارها را، افزایش داد. همچنین برخی از سنجه  های اخذ مالیات بگونه ای بودند، که در بسیاری از موارد به کلی با میزان بخشودگی های منجر به کاهش مالیات بر درآمد مساوی شدند.

 

نتیجه اینکه در خلال دو سال گذشته مالیات بر درآمد اکثر کانادایی ها افزایش یافت. این روند در اول ژانویه 2019 که مالیات مستمری بگیران بالا می رود، بدتر خواهد شد. چراکه بدان مفهوم است، که تقریبا همه خانواده های کانادایی افزایش مالیات را تجربه خواهند کرد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *