اخباراخبار کانادا

کاهش میزان محبوبیت جاستین ترودو در پی رسوایی خیریه WE 

 

 

اتاوا- گلوبال: علیرغم رضایت عمومی از نحوه مدیریت بحران کروناویروس توسط جاستین ترودو، طبق نتایج به دست آمده از نظرسنجی اخیر Angus Reid، وجهه شخصی او در پی رسوایی خیریه WE خدشه دار شده است.

نظرسنجی نشان می دهد که میزان تایید ترودو که  در ماه می 55 درصد بود، تا 23 جولای به 44 درصد کاهش یافت. نیمی از پاسخ دهندگان گفتند که نظرشان درباره ترودو در یک ماه گذشته بدتر شده است.

شاچی کرل، مدیر اجرایی انستیتوی Angus Reid گفت پس از رسوایی SNC Lavalin، کانادایی ها علیرغم انتخاب مجدد ترودو به سمت نخست وزیری، هنوز نظر کامل مساعدی به ترودو نداشتند. اما پاندمی کروناویروس همه چیز را تغییر داد و میزان رضایت از ترودو در ماه مارچ یکباره افزایش یافت. 

در واقع بدترین بحران سلامتی در کشور رخ داد تا ترودو از چاله ای که به دست خود کنده بود، خارج شود. کانادایی ها از نحوه مدیریت پاندمی در مراحل اولیه و ماه های بعد از آن راضی بودند. تا اینکه رسوایی خیریه WE از راه رسید. 

 

 

کرل افزود: کانادایی به دنبال شنیدن خبر و داستانی غیر از کروناویروس بودند. به همین دلیل ماجرای خیریه WE  شنوندگان مشتاقی داشت. این که این سومین تحقیق کمیته اخلاقیات طی 5 سال گذشته درمورد نخست وزیر می باشد، نیز کمکی به ترودو نکرده است. میزان رضایت از جاستین ترودو بار دیگر در حال کاهش است. 

59 درصد از پاسخ دهندگان به نظرسنجی موضوع خیریه WE را جدی و مهم ارزیابی کردند. این میزان دو برابر بیشتر از افرادی بود که معتقد بودند در مهم جلوه دادن مساله از سوی رسانه ها و احزاب مخالف دولت، اغراق شده است. 

همانطور که طی چند هفته گذشته به اطلاع رسید، کمیسیون اخلاقیات و تضاد منافع در حال تحقیق در مورد ترودو و بیل مورنو (وزیر دارایی) و نقش آنها در اعطای قرارداد 900 میلیون دلاری دولتی به خیریه WE می باشد. 

مورنو نیز هفته گذشته اعتراف کرد که او و خانواده اش هزاران دلار به خیریه WE کمک مالی کرده اند و اخیرا نیز 41 هزار دلار هزینه سفرهای خانوادگی به حساب WE را به آن سازمان بازگردانده اند. 

استفانی پلانت، از مرکز مطالعات امنیتی، اطلاعاتی و دفاعی دانشگاه کارلتون معتقد است که مساله خیریه WE ممکن است از نظر کانادایی ها مهم باشد، ولی دولت ترودو در بیرون آمدن از چنین مخمصه هایی سابقه دارد. پلانت گفت: آنها در عذرخواهی کردن عالی هستند. ترودو و وزرایش می دانند که عذرخواهی کارساز خواهد بود. 

در اینجا به برخی از نتایج به دست آمده از نظرسنجی می پردازیم: 

56 درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی ادعا کردند رسوایی WE تاثیر منفی اندکی بر وجهه دولت لیبرال خواهد داشت. با اینکه این موضوع سبب شرمساری نخست وزیر خواهد شد، اما لیبرال ها از این رسوایی جان سالم به در خواهند برد. 

در مقابل 32 درصد از پاسخ دهندگان موضوع را مهم و برای ساقط شدن دولت لیبرال کافی ارزیابی کردند. 12 درصد نیز ادعا کردند که ماجرای WE طی چند هفته دیگر فراموش خواهد شد. 

بد نیست بدانید نقطه نظرات پاسخ دهندگان به نظرسنجی در استان های مختلف با یکدیگر متفاوت بود. 

برای مثال 43 درصد از ساکنان کبک و 39 درصد از ساکنان ساسکاتون، معتقد بودند این رسوایی می تواند سبب ساقط شدن دولت ترودو شود. 

از سوی دیگر، 15 درصد از ساکنان استان های آتلانتیک و 14 درصد از آلبرتایی ها معتقد بودند که رسوایی هیچ تاثیری بر دولت لیبرال نخواهد داشت. 

پاسخ دهندگانی که خود را محافظه کار معرفی کردند (54 درصد) معتقد بودند که رسوایی سبب ساقط شدن دولت ترودو خواهد شد. سه چهارم از محافظه کاران نقش دولت ترودو در ماجرای WE را مجرمانه و مستحق پیگرد قانونی از سوی پلیس دانستند. 19 درصد از نیودموکرات ها و 6 درصد از رای دهندگان لیبرال با نظر محافظه کاران موافق بودند. 

علیرغم اهمیت ماجرای WE برای بسیاری از کانادایی ها، اکثر مردم COVID-19 را مهم ترین مساله ارزیابی کردند. پاندمی برای 43 درصد، سیستم درمانی برای 31 درصد و تغییرات اقلیمی برای 27 درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی در اولویت نخست قرار داشتند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید