مقالاتمقالات اجتماعی

کاهش فشارهای روانی با نظافت و مرتب کردن خانه

استفنی فرینگتون- نشریه ترایو گلوبال

لقب لینزی کامبی نویسنده کتاب چگونگی تمیز کردن خانه که در ماه مارس روانه بازار می شود، ملکه پاکیزگی بریتانیا است. او که در اینستاگرام 95 هزار دنبال کننده دارد، تصاویری از خانه کاملا تمیز خود و وسایل نظافت (شست و شو و رفت و روب) را در صفحه کاربری اش به نمایش می گذارد. همچنین نوشتارهایی درباره چگونگی عادت های تمیز کردن قسمت های گوناگون خانه منتشر می کند.

سوفی هینچکلیف بریتانیایی با یک میلیون و 400 هزار دنبال کننده در اینستاگرام، و ملیسا میکر کانادایی نویسنده کتاب تمیز کردن فضایم که زیرهمین عنوان نیز از جمله در یوتوب فیلم های کوتاه زیادی قرار می دهد، از دیگر چهره های سرشناس مربوطه به شمار می روند.

البته خانم میکر معترف است، که از نظافت کردن خوشش نمی آید. اما دو خانم نامبرده دیگر نه تنها از این کار بسیار لذت می برند، بلکه بر این باورند که شست و شو و رفت و روب پیامدهای درمانی مثبت هم دارند. کمااینکه لینزی کامبی می گوید: واقعا اعتقاد دارم نظافت کمکم کرده، که بتوانم رخدادهای بد زندگی ام را پشت سر بگذارم. زیرا اگر دور و بر انسان کثیف نباشد، در مورد خود و آنچه در پیرامونش است، احساس خوبی خواهد داشت.

خانم هینچکلیف نیز خاطرنشان می کند: من فردی نگرانم، که همواره با اضطراب دست و پنجه نرم می نمایم. چیزی که می تواند فکرم را از نگرانی هایم منحرف کند، تمیز یا مرتب کردن جایی/ شیئی، و نتیجه نهایی این کار است.

وی همچنین فاش ساخته که از هنگام راه اندازی صفحه کاربری خود در اینستاگرام دنبال کنندگانش که خویش را سپاه هینچ می نامند، اعتراف کرده اند وی به آنها یاری داده تا بتوانند با چالش های سلامت روانی خود مبارزه نمایند. فراتر اینکه یکی از این دنبال کننده ها نظافت دستشویی، توالت و حمام را، عامل آرامش یافتن در هنگام فشار روانی می داند. همچنین می افزاید اگر ناچار شود در هنگام این کار زانو بزند، نتیجه حتی بهتری می گیرد.

اینک این پرسش مطرح می شود که چگونه چیزی که زمانی به آن به چشم کار پرزحمت و جان کندن می نگریستیم، به یکی از به روزترین روش های مدیریت اضطراب تبدیل شده است؟ به نظر می رسد از تقریبا سال 2014 به این سو نظافت کردن و سازمان دادن به عنوان راهی به سوی آرامش، به شدت مورد توجه قرار گرفته باشد. یعنی زمانی که کتاب مری کاندو زیر نام پاکیزگی و نظم: جادوی تغییر دهنده زندگی منتشر شد، و میلیون ها جلد از آن به فروش رسید. این استقبال گسترده سبب ارائه نوشتارهایی با درونمایه مشابه گردید. حتی کار به محصولات دیداری هم رسید. کمااینکه این خانم در نت فلیکس برنامه ویژه خود را اجرا می کند، که پاکیزگی و نظم با مری کاندو نام دارد. وی در این برنامه به مردم یاری می دهد به کمک تمیز و مرتب نمودن خانه هایشان، از احساسات ناخوشایند رهایی یابند.

از دیگر سو پژوهش هایی نیز نشان داده اند که رهایی از کثیفی و نامرتب بودن، سبب افزایش حالت خوشایند روانی می شود. اما در عین حال به نظر می رسد، علاقه دیوانه وار ما به پاکیزگی و نظم دلایل دیگری هم داشته باشد. مثلا به گفته دکتر راید ویلسون روانشناس و نویسنده کتاب متوقف کردن صدای موجود در سر: روشی نوین برای غلبه بر اضطراب، اضطراب از ناتوانی ما در رویارویی با عدم اطمینان و ناراحتی نشأت می گیرد.

همچنین در اوایل 2018 نظرسنجی عمومی اتحادیه روانپزشکان آمریکا نشان داد، که در مقایسه با سال پیش از آن از هر ده نفر از مردم کشورما تقریبا چهار تن در مورد سلامتی و درمان، امنیت، امور مالی، روابط عاطفی و سیاست، اضطراب بیشتری داشتند.

چندین عامل- اقتصاد بی ثبات ما، کاخ سفید پرهرج و مرج ما، ریاست جمهوری متزلزل ما، کشتارهای جمعی که به نظر می رسد توقفی ندارند، و افزایش فجایع طبیعی به سبب گرمایش زمین- سبب شده اند، که از جمله همه ما در آرزوی کنترل محیط اطراف مان باشیم. این مسایل پیامدهای دیگری هم دارند. کمااینکه دکتر جنت هیبز روان درمانگر خانواده و یکی از دو نویسنده کتاب سال های پرفشار روانی زندگی آنها: کمک به فرزندان برای دوام آوردن و نیکبختی در سال های دانشجویی که به زودی روانه بازار می شود، می گوید: امکان دارد چرخه ای از فشارهای روانی جانکاه و اضطراب سبب شوند، ما چیزهای زیادی بخریم. بدون اینکه به آنها نیازی داشته باشیم.

لینزی کامبی هم اعتراف می کند ترسی که در دهه 20 سالگی و پس از تولد زودهنگام دوقلوهایش در درون وی به وجود آمد، سبب شد به شکلی مفرط به پاکیزگی و نظم احساس نیاز کند.

راید ویلسون ضمن پذیرش اینکه پاکیزگی و نظم سبب کاهش فشار روانی می شود، هشدار می دهد که افراط در این مورد برای سلامت روانی خطرناک است. زیرا با فعالیت ها و روابط عاطفی تداخل پیدا می کند. بنابراین اگر کسی حس می نماید بیش از اندازه به پاکیزگی و نظم نیاز دارد، بهتر است به مشاور یا روان درمانگر مراجعه کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0