صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / کاهش فروش مسکن در تورنتو و آغاز افزایش مجدد قیمت ها در ونکوور

کاهش فروش مسکن در تورنتو و آغاز افزایش مجدد قیمت ها در ونکوور

Behnam Marfou

خوانندگان عزیز هفته گذشته با آخرین گزارش موسسه Bloomberg در مورد وضعیت فعلی بازار مسکن تورنتو و نگرانی و هیجان حاکم بر آن، آشنا شدند. این هفته مطلبی در باره اتفاقاتی که طی ماه گذشته در بازار مسکن کلانشهرهای تورنتو و ونکوور رخ داد را انتخاب کرده ام. اتفاقاتی که حداقل در مورد تورنتو، با استقبال برخی تحلیلگران بازار روبرو شد. بسیاری از صاحبنظران، کاهش فروش مسکن در تورنتو را برای منطقه لازم و مثبت ارزیابی می کنند.

بر اساس گزارش هیئت مدیره املاک و مستغلات تورنتو (TREB)، خرید و فروش خانه در کلانشهر تورنتو طی ماه گذشته، 20.3 درصد کاهش یافت در حالی که روند افزایش قیمت همچنان ادامه داشت.

بر اساس گزارشی که در Huffington Post  Post به نقل از TREB، منتشر شده، میانگین قیمت انواع مختلف مسکن طی ماه مه با 14.9 درصد افزایش در مقایسه با دوره مشابه در سال گذشته به 863 هزار و 910 دلار رسید.

در عین حال میزان فروش خانه های مستقل در GTA که میانگین قیمت آنها به 1 میلیون و 141 هزار و 41 دلار رسیده بود 26.3 درصد کاهش داشت.

بنجامین تال، از کارشناسان ارشد اقتصادی در CIBC Capital Markets با اشاره به این اعداد و ارقام می گوید: این روند دقیقا همان چیزی است که منطقه به آن نیاز دارد. بازاری که به دلیل نیروی گرانش خود و نه به دلیل شوک یا عامل خارجی، در حال سقوط می باشد.

داده های مورد اشاره، همزمان با آغاز اعمال قانون جدید مالیات در استان، یعنی قانون اخذ مالیات 15 درصد از خریداران خارجی در سراسر انتاریو که شامل مناطق در حال رشد نیاگارا تا پیتربورو می شود، استخراج شده اند. قانونی که از 21 آوریل به اجرا گذاشته شد.

اقدامات اخیر دولت انتاریو برای کند کردن سرعت افزایش قیمت ها در نظر گرفته شده اند. زیرا این نگرانی وجود دارد که ادامه افزایش بی رویه قیمت ها تورنتو را به یک منطقه فوق العاده گران تبدیل کند.

این تدابیر همچنین برای جلوگیری و یا کاهش آسیب هایی است که می تواند از اصلاح احتمالی بازار مسکن متوجه صاحبخانه های تورنتویی بشود.

هیئت مدیره املاک و مستغلات تورنتو، دوشنبه گذشته با صدور بیانیه ای تاکید کردند که برای مشاهده اثرات قوانین جدید بر بازار مسکن انتاریو، هنوز زود می باشد. این در حالیست که کارشناسان بانک مونترال، معتقدند که اقدامات دولت هم اکنون نیز بر بازار تاثیر گذاشته است.

بانک مورد اشاره که در زمینه ارائه وام مسکن نیز فعالیت می کند، می گوید: خریداران خارجی به احتمال زیاد عقب کشیده، در حالی که خریداران داخلی نیز تا مشخص شدن وضعیت و نمایان شدن اثر این اقدامات دست نگه داشته اند.

سیاستگذاران در سطوح مختلف در حال ارزیابی بازار مسکن تورنتو می باشند. زیرا بیم آن وجود دارد که سقوط احتمالی قیمت ها بر اقتصاد ملی تاثیر منفی بگذارد.

نشانه هایی وجود دارد که حاکی از جان گرفتن و داغ شدن مجدد دیگر بازار بزرگ مسکن کانادا می باشد. به گزارش هیئت مدیره املاک و مستغلات ونکوور، قیمت خانه طی ماه مه، افزایش یافته و به رکورد قبلی نزدیک شد.

با اینکه تعداد معاملات انجام شده در ونکوور طی ماه مه امسال در مقایسه با سال گذشته 8.5 درصد کاهش داشت، ولی بر اساس داده های استخراج شده از MLS، قیمت پایه برای همه انواع مسکن به 967 هزار و 500 دلار رسید که در مقایسه با ماه مه 2016 افزایش 8.8 درصدی را نشان می دهد.

همانطور که می دانید، دولت بریتیش کلمبیا نیز مانند همتای خود در انتاریو، در تلاش برای ایجاد ثبات در بازار مسکن، تدابیر خاصی، از جمله تعیین مالیات برای خریداران خارجی را در نظر گرفته و به اجرا گذاشت.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *